عباس ساعی مطرح كرد

اخطار درباره سوءاستفاده از عزاداری

اخطار درباره سوءاستفاده از عزاداری عطر و تن: عباس ساعی با اشاره به شعرهایی كه در شان و اندازه فرهنگ عاشورا نیستند می گوید: گروهی در قبال محرم، روضه خوانی و مداحی امام حسین(ع) به شكلی تجارت می كنند.


این شاعر آیینی در گفت وگو با ایسنا، درباره وضعیت شعرهای آیینی اظهار نمود: شعرهایی كه در هیئت ها به خصوص در مراسم دهه اول محرم كه با شور بیشتری برگزار می شود، عرضه می گردد در سطوح مختلفی است؛ برخی از آنها دلچسب و ارزشی هستند كه با تعالیم دینی سازگاری دارند و با نگاه هایی كه دنبالشان می كنند همسو هستند ولی به شكل نادرستی عرضه می شوند و در حقیقت ضررشان بیشتر از منفعتشان است.

وی در ادامه بیان كرد: شعر مذهبی و آیینی یك موجود بسیط نیست؛ شعرهای آیینی فراوانی وجود دارد كه برخی از آن ها بسیار خوبند و بعضی ها در آن اندازه خوب نیستند، ولی نمی توان گفت شعر آیینی به شكل مطلق خوب است و یا این كه شعر آیینیِ امروز با آرمان ها مطابقت دارد یا خیر. نمی توان این را گفت چون برخی از این شعرها این خصوصیت را دارند و بعضی ندارند؛ در كل باید گفت تعداد زیادی از شعرهایی كه عرضه می گردد در شان و اندازه فرهنگ عاشورا نیست و متاسفانه كاستی های چشمگیری دارد.

ساعی اظهار داشت: دو بحث وجود دارد؛ طالبین این نوع اشعار عموما از عامه هستند و از تحصیلات و مطالعات جدی در ارتباط با حادثه كربلا برخوردار نیستند، و نگاه دقیق و ویراسته ای نسبت به این مورد ندارند.

این شاعر اضافه كرد: تولیدكنندگان این آثار كه برای این افراد غذای فرهنگی و روحی تهیه می كنند هم از همین جنس هستند و در واقع توانایی عرضه كارهای فاخرتر را ندارند؛ چه بسا اگر كاری فاخر و مبتنی بر موازین ارزشی مذهب عرضه شود، از هیئت ها و تكایای بسیاری خواهان نداشته باشد؛ یعنی مردم بهت زده به كسی كه این اشعار را می خواند نگاه می كنند.

او اظهار نمود: به تعبیر استاد مطهری در كتاب «حماسه حسینی» در ارتباط با ماجرای امام حسین(ع) برخی از روحانیون ناخواسته دروغ های مذهبی را اضافه می كنند تا از پامنبری ها و خلایق اشك بگیرند؛ واقعیت این است كه اگر این اشعار خیلی به سمت و سوی احساسی و جریحه دار كردن عواطف مخاطب پیش نرود خیلی هم با اقبال روبه رو نمی گردد.

عباس ساعی تصریح كرد: چرخه نادرستی بوجود آمده كه مخاطبین شعرهای سطحی توام با نادرستی را طلب می كنند و تولیدكنندگان هم به غیر از عرضه این نوع آثار هنر دیگری ندارند؛ بنابراین می بینیم كه ادبیات عاشورایی به شان و مرتبه درخورش كه نرسیده، دورتر هم شده است.

این شاعر اظهار داشت: در این بین یك سری مباحث منفعتی هم وجود دارد؛ گروهی در قبال محرم، روضه خوانی و مداحی امام حسین(ع) به شكلی تجارت می كنند كه تعدادشان كم هم نیست و طبیعتا به دنبال نوعی از اشعار هستند كه بتواند مخاطب را بیشتر منقلب كند و در حقیقت بیشتر دست آنها را به سمت جیبشان ببرند و به تعریفی آنها را تلكه كنند.

او اظهار داشت: چندین سال پیش رهبر انقلاب در این حوزه اخطار جدی داده اند و از شاعران توانا خواستند وارد این عرصه شده و اشعار مناسب تری عرضه كنند؛ طبیعتا اگر این اتفاق رخ دهد، پسند مخاطبین عام هم بالا می رود.
عباس ساعی افزود: اگر طالبان این نوع اشعار، سطحی باشند شاعران مجبور به عرضه شعرهای سطحی هستند؛ ولی اگر اشعار كیفی عرضه شود مخاطبین به درخواست های فاخرتری روی می آورند؛ به هرحال ذوق و پسند مخاطبین مقدری ارتقا پیدا می كند و باید این اتفاق بیافتد؛ هم اكنون متاسفانه ما سیر نزولی را طی می نماییم و به جای اینكه روز به روز اوضاع بهتر شود، بدتر می گردد.

این شاعر آیینی اظهار داشت: اشعاری به اسم امام حسین(ع)، ائمه اطهار (ع) و یاران امام حسین(ع) عرضه می گردد كه نوعی توهین و جسارت است؛ به اسم شعر مذهبی تیشه به ریشه شعر مذهبی و مذهب می زنند؛ كسانی را كه به شكل جدی تر با مذهب در تعامل هستند به شدت از این نوع مذهب فراری می دهند و شاعران توانا ترجیح می دهند وارد این حوزه نشوند.
وی در ادامه متذكر شد: شاعران توانا و معتبر وارد میدان شوند حتی اگر اشعارشان خیلی مورد پسند عوام قرار نگیرد؛ باید آنها را بخوانند و تلاش كنند سلیقه و پسند مخاطب را بالا بكشند و از این حالت نادرست رهایی اش بدهند.
ساعی در انتها اظهار داشت: دستگاه های آیینی می توانند اثرگذار باشند. به عقیده من دستگاه های فرهنگی باید جدی تر در زمینه اشعار آیینی وارد شوند و سفارش رهبر معظم انقلاب را جدی بگیرند، چونكه این مسئله، مسئله مهمی است كه باید التیام پیدا كند.1397/06/26
14:26:46
5.0 / 5
4501
تگهای خبر: ادبیات , فرهنگ , قلب , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه