امروز در رشت انجام شد؛

بدرقه پدر ویراستاری نوین ایران به خانه ابدی

بدرقه پدر ویراستاری نوین ایران به خانه ابدی عطر و تن: از گیلان پیکر استاد احمد سمیعی گیلانی، پدر ویراستاری نوین ایران طی مراسمی در رشت و با حضور مردم فرهنگ دوست گیلان تشییع شد.


مراسم خاکسپاری و خاکسپاری پیکر مرحوم استاد احمد سمیعی گیلانی، پدر ویراستاری نوین ایران و چهره ماندگار ادبیات امروز در تالار مرکزی رشت انجام شد.
پیکر ایشان بعد از تشییع در محوطه تالار مرکزی رشت به خاک سپرده شد.
این مراسم با حضور استاندار گیلان و معاونین وی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، مدیران فرهنگی و هنری استان و تعدادی از مفاخر و چهره های ادبی و فرهنگی گیلان انجام شد.

احمد سمیعی شخص نبود؛ شاخص بود
جعفر شجاع کیهانی، یکی از مفاخر گیلانی عرصه فرهنگ و ادب ایران در این مراسم، استاد سمیعی را به مفهوم حقیقی کلمه استاد خواند و اظهار داشت: ایشان شخصیتی بی ادعا و عاشق دانستن و خواندن و تامل کردن بود.
وی با اعلان اینکه استاد احمد سمیعی همیشه عمل را بر سخن ترجیح می داد، عنوان کرد: ایشان بیش از ۸۰ سال قلم زد و منشا نظم و انتظام و انسجام در زبان و ادبیات فارسی شد.
این چهره برجسته ادبی، با اشاره به چیره دستی استاد سمیعی در زمینه تفکر و نقد و نظر و زبان آفرینی، افزود: استاد در زمینه زبان و ادب فارسی شخص نبود، بلکه شاخص و ممتاز بود.
شجاع کیهانی افزود: احمد سمیعی گیلانی در سن و سال کهن بود، اما در اندیشه ورزی و نوجویی، جوان بود.
وی از دست دادن استاد سمیعی را ضایعه ای دردناک دانست و اظهار داشت: جامعیت ایشان در زبان و ادبیات و فرهنگ در آثارش مشهود است؛ همین طور ترجمه های دقیق و انتخاب موضوع تالیفات در ساحات مختلف دانشنامه ای و تحقیقی و ژورنالیستی و نقد و بررسی برجستگی ایشان را نشان میدهد.
این شخصیت فرهنگی، با اشاره به کسب درجه یک نشان نخل آکادمیک ادبیات فرانسه موسوم به «کوماندور(فرمانده)» را برای اولین بار توسط استاد احمد سمیعی گیلان، اشاره کرد: استاد سمیعی فخر ایران و گیلان است.
فرزند ارشد مرحوم سمیعی نیز، با اشاره به پذیرش استاد در رشته مهندسی فنی دانشگاه تهران با رتبه اول، تصریح کرد: استاد به جهت علاقه وافر به ادبیات فارسی، به سرعت وارد دانشکده ادبیات شد و مدرک لیسانس خودرا کسب کرد؛ البته در آن زمان مدرک فوق لیسانس وجود نداشت و استاد مستقیما وارد مقطع دکتری ادبیات شد.
وی با اعلان اینکه استاد سمیعی هشت تز از ۱۰ تز مقطع دکتری را با نمره بالا گذراند، افزود: ایشان پس از درگذشت استاد راهنمای خود، مرحوم فروزانفر دیگر تمایلی به ارائه تز نداشت و پس در دهه ۵۰ مدرک کارشناسی ارشد خودرا دریافت کرد؛ البته جایگاه علمی استاد بالاتر از هر مدرک و نشان و درجه ای است.
رضا ثقتی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان نیز در این مراسم پیام محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی را در پی درگذشت استاد احمد سمیعی گیلانی قرائت کرد.
به گزارش عطر و تن به نقل از ایسنا، استاد احمد سمیعی گیلانی عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی بود. وی در دوم فروردین ماه ۱۴۰۲ و در سن ۱۰۳ سالگی فوت کرد.
«خیال پروری های تفرجگر انزواجو» از ژان ژاک روسو، «چیزها» از ژرژ پرک(ترجمه)، «ادبیات ساسانی»، «داتا گنج بخش»(زندگی نامه و تعالیم شیخ ابوالحسن علی بن عثمان هجویری) از شیخ عبدالرشید(ترجمه)، «چومسکی» از جان لاینز(ترجمه)، «هزیمت یا شکست رسوای آمریکا» از ویلیام لوئیس و مایکل له دین(ترجمه)، «ساخت های نحوی» از نوآم چامسکی(ترجمه)، «آیین نگارش»، «دیدرو» از پیتر فرانس(ترجمه)، «سالامبو» نوشته گوستاو فلوبر(ترجمه)، «شیوه نامه دانشنامه جهان اسلام»، «نگارش و ویرایش» و «تتبعات» از مونتنی(ترجمه) همچون آثار این چهره ماندگار گیلانی است.1402/01/07
16:51:12
5.0 / 5
231
تگهای خبر: ادبیات , رشد , زندگی , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه