واكنش شورای جهانی آرشیو به اظهارات ترامپ

واكنش شورای جهانی آرشیو به اظهارات ترامپ به گزارش عطر و تن شورای جهانی آرشیو به اظهارات اخیر ترامپ در خصوص هدف قراردادن اماكن فرهنگی ایران واكنش نشان داد.


به گزارش عطر و تن به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و كتابخانه ملی ایران، شورای جهانی آرشیو از بیانیه بین المللی «سپر آبی» درمورد هدف قراردادن خاص سایت های فرهنگی در ایران پشتیبانی می كند.
سپر آبی یك سازمان بین المللی است كه بر طبق قانون هلند تأسیس شده است. این سازمان مشاور یونسكو در زمینه حفاظت از اموال فرهنگی در صورت بروز مناقشات مسلحانه است و مأموریت آن حفاظت از میراث فرهنگی و طبیعی محسوس و نامحسوس در زمان حوادث طبیعی و یا ساخته دست بشر است.
بیانیه بین المللی سپر آبی نگرانی شدید خود درباره اظهارات اخیر رئیس جمهوری امریكا در خصوص این كه «اگر ایران بخواهد به ترور ژنرال قاسم سلیمانی واكنش نشان دهد، با هدف قرار دادن جدی اماكن فرهنگی در ایران روبرو خواهد شد» را ابراز كرد.
طبق مقررات بین المللی بشردوستانه، هدف گیری مكان های فرهنگی و مذهبی (كه طبق قانون اهداف نظامی ندارند) به صورت خاص و تحت هر شرایطی ممنوع می باشد. این قانون نخستین بار در كنوانسیون لاهه در سال ۱۹۵۴ و پروتكل دوم آن در ۱۹۹۹ برای پشتیبانی از اموال فرهنگی در درگیری های مسلحانه مورد توجه قرار گرفت. ایالات متحده امریكا این كنوانسیون را در سال ۲۰۰۹ تصویب كرد.
حفاظت از دارایی های فرهنگی جزئی جدایی ناپذیر از پروتكل الحاقی ۱۹۷۷ كنوانسیون ژنو در سال ۱۹۴۹ (قانون ۵۳ و ۸۵(۴)(d))؛ اساسنامه دادگاه كیفری بین المللی در سال ۱۹۸۸ (قانون ۸(۲)(b)(ix) و ۸(۲)(e)(iv)) و قطعنامه ۲۳۴۷ شورای امنیت سازمان ملل متحداست. حفاظت از دارایی های فرهنگی در صورت بروز درگیری های مسلحانه بعنوان یك قانون بین المللی عرف در نظر گرفته می شود.
این مساله از آن جایی بیشتر مشكل ساز و تأسف آور است كه ایالات متحده امریكا نخستین كشوری بود كه در سال ۱۸۶۳ كد [i]Lieberدر زمان جنگ داخلی امریكا، پشتیبانی از اموال فرهنگی در صورت بروز مناقشات مسلحانه را تصویب كرد. اخیرا، افرادی به خاطر جرائم جنایت ضد اموال فرهنگی در دادگاه بین المللی یوگسلاوی سابق مقصر شناخته شده و زندانی شده اند. و در سال ۲۰۱۶، آقای المهدی عضو گروه افراط گرایانه انصار دین، به جرم تخریب ۹ مقبره و یك مسجد در Timbuktu مالی، در دادگاه بین المللی جزایی محاكمه و به ۹سال زندان و پرداخت جریمه نقدی ۲.۷ میلیون یورویی محكوم شد.
این عمل تضییع اساسی حقوق بشر محسوب شده، و اگر جامعه امریكا به این عمل اقدام نماید بخصوص با عنایت به رهبری تاریخی خود، باید در قبال تخریب عمدی و غیرقانونی میراث فرهنگی پاسخگو باشد.
ما از رئیس جمهور می خواهیم كه مكان های فرهنگی را از لیست اهداف خود خارج نماید و از تهدید این مكان ها خودداری نماید تا امریكا مرتكب جنایات جنگی نشود.

1398/10/24
14:11:22
5.0 / 5
4316
تگهای خبر: سایت , فرهنگ , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه