مدیركل دفتر مطالعات وزارت ارشاد عنوان كرد:

فارس فعال ترین استان در جشنواره روستاهای دوستدار كتاب كشور است

فارس فعال ترین استان در جشنواره روستاهای دوستدار كتاب كشور است به گزارش عطر و تن مدیركل دفتر مطالعات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، اظهار داشت: فارس در پنج دوره گذشته جشنواره عشایر و روستاهای دوستدار كتاب از نظر میزان مشاركت و تعداد برگزیده، موثرترین و فعال ترین استان بوده است.


به گزارش عطر و تن به نقل از ایسنا، ابراهیم حیدری یكشنبه ۲۱ مهر در جمع كتابداران روستایی كتابخانه های عمومی فارس با اشاره به اینكه یكی از علل برگزاری این جشنواره آگاهی از مشكلات و دغدغه های روستاها در حوزه كتاب و كتابخوانی است، اظهار داشت: كتابخانه در روستا تنها كار كتابخوانی و كتابداری را انجام نمی دهد بلكه پایگاه فرهنگی، علمی، اقتصادی و اجتماعی یك روستاست.
او كتابخانه های روستایی را محور برگزاری این جشنواره دانست و افزود: بیشتر روستاهایی كه در این جشنواره برگزیده شده اند، كتابخانه فعالی داشته اند، هرچند كه ظرفیت روستاها و روستاییان مهم می باشد اما كتابخانه عمومی در این جشنواره محور بوده است، چون كه معتقدیم كتابخانه بعنوان موتور محرك است و می تواند ظرفیت های نهفته را شناسایی كند و آموزش بدهد.
دبیر جشنواره های كتابخوانی وزارت ارشاد ضمن قدردانی از نهاد كتابخانه های عمومی كشور در برگزاری این جشنواره تصریح كرد: نهاد كتابخانه های عمومی در سطح كلان و استان ها بعنوان نهاد مهم و بنیادی بوده كه هم از نظر مالی و فكری در حوزه سیاست گذاری، داوری و جوایز همكاری داشته است.
حیدری، فارس را فعال ترین استان در جشنواره عشایر و روستاهای دوستدار كتاب برشمرد و با اشاره به اینكه سال قبل فارس با ۵۴ روستا در جشنواره شركت كرد، اظهار داشت: در دوره های گذشته، هفت روستای لایزنگان، خواجه جمالی، فهلیان، امامزاده بزم، كریشكی، جایدشت و فیشور بعنوان برگزیده و روستاهای فهلیان بعنوان برگزیده برگزیدگان تقدیر شده اند.
او اظهار داشت: اعتبارات این برنامه، برای ترویج كتابخوانی در مناطق محروم هزینه می شود و به روستاهای برگزیده حدود ۴۰۰ میلیون ریال جوایز نقدی و غیرنقدی تعلق می گیرد كه برای توسعه كتابخانه های در روستا مهم می باشد.
مدیركل دفتر مطالعات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح كرد: در روستاها پنج درصد بودجه دهیاری های به امور فرهنگی متعلق می باشد و این بودجه باید در اختیار كتابخانه ها و كتابخوانی قرار گیرد.
حیدری با تاكید بر اینكه در وزارت ارشاد ستاد برنامه ریزی جشنواره عشایر و روستاها تشكیل شده است، اظهار داشت: برپایه ابلاغ وزیر ارشاد دبیرخانه این جشنواره باید در استان ها تشكیل گردد كه ادارات كل ارشاد دبیر و دستگاه های مرتبط هم عضو این شورا خواهند بود و امیدواریم كه در فارس این دبیرخانه تشكیل شده است.
او به روند برگزاری جشنواره هم اشاره نمود و اظهار داشت: جشنواره دو بخش دارد؛ فعالیت های انجام شده در روستا و و برنامه های آینده. در این عرصه كتابخانه های عمومی می توانند با عنایت به سیاست های مجموعه و شناسایی طرفیت های روستا و نیازهای مردم می تواند سبب خلق برنامه های بسیار خوبی باشد. در این راستا باید از ظرفیت فرهیختگان محلی، سرمایه داران و چهره های علمی و فرهنگی استفاده گردد.
رئیس انجمن علمی ارتقای كتابخانه های عمومی ایران هم با اشاره به اینكه امروزه عصر دانش است و این عصر به دنبال ایجاد تعامل و تعادل شهر و روستاهاست، اظهار داشت: در عصر حاضر دانایی و عامل رقابت شده است و انتظار می رود كه روستاها توانمند سازی شود؛ همینطور شهرها با جوامع روستاها قرابت داشته باشند.
محمد حسن زاده با اشاره به اینكه در بحث دانش مدار شدن هر دو جامعه شهری و روستایی ایران نیازمند توسعه هستند، اضافه كرد: این در شرایطی است كه خیلی از زیرساخت های شهری در روستاها در دسترس نیست و جوامع روستایی دسترسی تام به ابزارهای دانشی بی بهره هستند كه همین سبب افزایش كوچ از روستاها به شهر شده است.
او با تاكید بر اینكه كتابخانه های عمومی بعنوان تسهیل گر جوامع روستایی هستند؛ شش نقش را برای كتابخانه های روستایی برشمرد و افزود: ایجاد زیرساخت دسترسی به دانش طبق نیاز مردم روستا، توانمندسازی روستاییان برای یافتن و ارزیابی و كاربست دانش، ایجاد ارتباط و منابع دانش كسب و كار روستاییان، ایجاد ارتباط بین روستاها، ایجاد ارتباط میان شهر و روستاست و هدایتگری فرهنگی همچون وظایف كتابخانه های عمومی روستایی است.
مدیركل كتابخانه های عمومی فارس هم با اشاره به اینكه وزارت ارشاد در سال های اخیر برنامه های گوناگونی را در حوزه كتابخوانی اجرا كرده است، اظهار داشت: در چند سال اخیز، چهار جشنواره ملی «پایتخت كتاب ایران»، «عشایر و روستاهای دوستدار كتاب»، «مروجان كتابخوانی» و «جام باشگاه های كتابخوانی» همزمان برگزار شده است.
روح الله منوچهری با اشاره به اینكه كتابخانه های روستایی فارس ظرفیت بسیار خوبی برای حضور در جشنواره عشایر و روستاهای دوستدار كتاب دارند، اظهار داشت: ۵۲ كتابخانه عمومی در فارس فعال است و برنامه های خلاقانه و گسترده بسیاری در این كتابخانه ها برگزار می گردد كه در صورت مستندسازی مناسب تمام كتابخانه ها می توانند در این جشنواره برگزیده شوند.
به گفته او، كتابخانه روستایی اهمیت بالاتری دارد، چونكه گاهی تنها پایگاه فرهنگی یك روستا به شمار می شوند.
مدیركل كتابخانه های عمومی فارس با بیان اینكه اخیرا كارگروه كتابخانه های روستایی و عشایری در انجمن علمی ارتقای كتابخانه های عمومی ایران تشكیل شده است، اظهار داشت: در این كارگروه مشكلات و نیازهای كتابخانه های عمومی روستایی و راهكارهای آن شناسایی و بررسی می شود.1398/07/22
13:07:40
5.0 / 5
4422
تگهای خبر: آموزش , جشن , جشنواره , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه