سیدعلی كاشفی خوانساری عنوان كرد

كتاب های دینی كه برای بچه ها مناسب نیستند

كتاب های دینی كه برای بچه ها مناسب نیستند به گزارش عطر و تن سیدعلی كاشفی خوانساری می گوید: هدف عمده كتاب های دینی آموزش مستقیم است، آن هم نه مبانی دین بلكه احكام و مناسك دین كه مناسب كودكان نیست و برای شان موضوعیتی ندارد.


این نویسنده ادبیات كودك و نوجوان در گفت و گو با ایسنا، درباره ادبیات دینی برای كودكان و نوجوانان اظهار نمود: هدف در ادبیات دینی كودكان با ادبیات در معنای عامش تفاوت هایی دارد. در وهله اول باید بدانیم آموزش دینی به عهده آثار ادبی نیست، خصوصاً در حوزه خردسال و كودك. انتظاری كه ما باید از آثار دینی داشته باشیم ایجاد نوعی پیوند، تعلق خاطر و احساس عاطفی است كه بتواند در شكل گیری هویت دینی بچه های مان موثر باشد. در حقیقت ادبیات دینی بیشتر دنبال ثبت خاطره های خوب و خوشایند از اتفاق ها، شخصیت ها و موضوعات دینی است. اگر یك اثر دینی كودكانه بتواند چنین كاری را انجام بدهد باید بگوییم آن اثر موفق بوده است.
او اضافه كرد: متأسفانه آثار دینی كه در بازار می بینیم هدف شان ر ا عموما آموزش مستقیم برای كودكان قرار داده اند آن هم نه آموزش اعتقادات و مبانی دین بلكه آموزش احكام، مناسك و آیین ها كه علی القاعده در سنین بالاتر بچه ها باید مخاطب آن قرار بگیرند و برای شان موضوعیت پیدا كند. برخی موضوعات نه جزء پایایه های اصلی اعتقاد و هویت دینی است و نه برای بچه های خردسال و كودك مصداق پیدا می كند، بلكه مربوط به سنین بالاتر است.
كاشفی خوانساری در ادامه اشاره كرد: بنا بر این در ادبیات دینی كودك با لطمه های جدی ای مواجه هستیم. متأسفانه هویت دینی و عناصر فرهنگی دین، اعتقادات و مبانی فراموش می شود و بیشتر به تاریخ و رویدادها و احكام و شخصیت ها پرداخته می شود كه یك مشكل بزرگ است و چه بسا تأثیر منفی داشته باشد.
او سپس بیان كرد: باید بپذیریم ادبیات دینی كودك و نوجوان، مقوله ای بین رشته ای است كه نیازمند تخصص های جداگانه ای در حوزه ادبیات كودك، دین و تعلیم و تربیت دینی و روانشناسی است. هركسی بدون اطلاع كافی و تخصص در این چند حوزه برای نوشتن گام برمی دارد حتی اگر با حسن نیت این كار را كرده باشد بعید نیست بجای این كه ثواب ببرد مشمول بازخواست و عقوبت الهی بشود.
نویسنده «تاریخ ادبیات دینی كودك و نوجوان» اشاره كرد: ما در چنین شرایطی به شدت نیازمند جریان نقد هستیم؛ نقدی كه منتقدانش بر حوزه های مختلف احاطه داشته باشند، اما به سبب فقدان جریان نقد در حوزه ادبیات دینی كودك و نوجوان و همین طور به سبب مماشات و یا آسان گیری هایی كه نسبت به ادبیات دینی در بخش های دولتی و غیردولتی شامل صدور مجوز، جشنواره و مجلات تخصصی و بخش پذیرش آثار ناشران مختلف شاهد می باشیم، با آثاری در حوزه ادبیات دینی روبه روییم كه از نظر كیفی قابل قبول نیستند.
او درباره كتاب سازی در حوزه ادبیات دینی برای كودكان نیز اظهار نمود: بعضی از ناشران با انگیره های مالی و بدون تخصص كافی و بهره بردن از نویسندگان و شاعران و تصویرگران خبره در این امر، كتاب های مختلفی را به شكل مجموعه های چندجلدی درباره پیامبران و قصه های قرآن و ائمه (ع) منتشر می كنند كه از جنبه های مختلف از حد كیفی لازم بی بهره اند و مورد تأیید كارشناسان نیستند.1398/06/24
15:53:00
5.0 / 5
4795
تگهای خبر: آموزش , احساس , ادبیات , جشن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه