سكانس آخر نمایشگاه كتاب تهران

سكانس آخر نمایشگاه كتاب تهران به گزارش عطر و تن سی و دومین نمایشگاه بین المللی كتاب تهران در آخرین روز برگزاری خود روز آرام و خلوتی را پشت سر گذاشت.


به گزارش عطر و تن به نقل از ایسنا، امسال برخلاف سال های گذشته نمایشگاه كتاب تهران مراسم اختتامیه نداشت، اما همچون برخی دوره های گذشته روز آخر نمایشگاه كه امسال با آغاز هفته كاری هم مقارن شده، روز بی رونقی بود.
بازدیدكنندگان بامداد بیشتر دانش آموزان مدرسه هایی بودند كه روز آخر نمایشگاه را برای اردو برگزیده بودند. برخی هم روز آخر بخصوص ساعت های پایانی را فرصتی برای گشت و گذار با خیال راحت و در خلوت دانستند و به نمایشگاه كتاب آمدند.
به نظر می آید روز نخست نمایشگاه به علت شروع كار و روز آخر به علت آخر كار زیاد جدی گرفته نمی گردد. همان گونه كه در روز اول برخی ناشران غرفه های خویش را تحویل نگرفته و كار خویش را آغاز نمی كنند، در روز پایانی برخی ناشران ترجیح می دهند بار خویش را كم كم ببندند و كتاب های شان را بسته بندی كنند.
امسال به نظر می رسید شرایط اقتصادی و بحران كاغذ روی نمایشگاه كتاب سایه انداخته است. قدرت خرید مردم برای خرید كتاب كاهش پیدا كرده بود و مردم با پولی كه سال قبل می توانستند چند كتاب بخرند امسال یك كتاب می خریدند، اما به قول مسئولان برگزاری نمایشگاه، فروش كتاب و تراكنش های مالی در نمایشگاه افزایش داشته است.
سال قبل برخی ناشران در روز آخر مبادرت به تخفیف های بالا می كردند اما امسال به علت افزایش قیمت كاغذ دیگر اغلب حاضر نیستند نقدینگی را به هر قیمتی به دست بیاورند؛ هرچند هرچه به ساعت پایانی كار نمایشگاه نزدیك می شویم این مورد هم نمایان می شود و هست ناشری كه تخفیف های ۵۰ و ۷۰ درصدی برای كتاب هایش درنظر می گیرد.


محسن جوادی، رئیس سی و دومین نمایشگاه بین المللی كتاب تهران در نشست خبری روز آخر نمایشگاه از این مورد سخن اظهار داشت كه احتمال داشته نمایشگاه كتاب برگزار نشود. وی همینطور وعده حل شدن بحران كاغذ در آینده نزدیك را بیان كرد.
معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره منع حضور برخی كتاب ها در نمایشگاه كتاب هم بیان كرد: از نظر وزارت ارشاد بعضی از كتاب ها مجاز هستند نشر پیدا كنند اما برخی نهادهای نظارتی نظری غیر از این دارند و می گویند امكان دارد مجاز به فروش باشند اما نباید در معرض نمایش قرار بگیرند. نگاه آنها به نمایشگاه كتاب مانند نگاه آموزش و پرورش به برخی كتاب هاست.
مهدی اسماعیلی راد - معاون اجرایی نمایشگاه كتاب تهران - هم تخلفات نمایشگاه كتاب تا آخر روز هشتم را به این شرح اعلام نمود: از ۲۹۸ گزارش واصل شده به هیئت رسیدگی به تخلفات ۱۵۳ رای برای ناشران متخلف صادر شد كه ۱۶ مورد منجر به تعطیلی یك روزه و دوروزه ناشران شد. شش مورد تعطیلی تا آخر نمایشگاه، ۴۹ مورد اخطار كتبی، درج در پرونده و محرومیت از نمایشگاه كتاب سال آینده و نمایشگاه های استانی و ۸۲ مورد جمع آوری كتاب، اخطار كتبی، درج در پرونده و جمع آوری دستگاه كارت خوان غرفه بوده است.


اسماعیلی راد درباره تخلفات ناشران هم اظهار داشت: سه مورد از رأی ها به علت نقد كردن بن، شش مورد فروش كتاب افست به جای اوریجینال، واگذاری غرفه به غیر یك مورد، فروش كتاب سایر ناشران و كتاب های بدون شناسنامه ۷۲ مورد، ۲۵ فروش كالای غیر از كتاب، ۳۴ مورد رعایت نكردن مقررات نمایشگاه و ۱۱ مورد فروش كتاب های بدون مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بوده است.
معاون اجرایی نمایشگاه كتاب تهران همینطور درباره تبلیغات محیطی نمایشگاه كه به یك ناشر كمك آموزشی
(گاج) اختصاص داده شده است اظهار نمود: امسال نخستین سالی بود كه تبلیغات را به صورت مزایده واسپاری كردیم. اما امسال تبلیغات به علت نبود زمان و تجربه اول مان این گونه انجام شد. ۲۷ اسفندماه شركت تبلیغاتی ریحان فیلم هزینه تبلیغات را به مؤسسه نمایشگاه ها واریز كرد. با عنایت به این كه تجربه اول ما در مزایده گذاشتن بود بخشی از كارها از دست مان دررفت. این مورد تخلف شركت مجری بود كه تبلیغات را به یك ناشر آموزشی داده بود. این مورد برای ما تجربه ای شد تا سال آینده دقت بیشتری داشته باشیم.
او درباره این كه آیا قیمت های مزایده به صورت عامدانه افزایش داشت كه ناشران دیگر نتوانند مشاركت داشته باشند، اظهار نمود: قیمت ها بگونه ای بود كه دیگر ناشران آموزشی به این نتیجه رسیدند در تبلیغات مشاركت نداشته باشند.

1398/02/15
14:45:50
5.0 / 5
4685
تگهای خبر: آموزش , فرهنگ , فروش , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه