عبدالحمید ضیایی:

نه ناشران رغبتی دارند، نه مخاطبان پولی

نه ناشران رغبتی دارند، نه مخاطبان پولی عطر و تن: عبدالحمید ضیایی با اشاره به كتاب هایی كه در نمایشگاه كتاب امسال دارد، از تاثیری كه افزایش قیمت كتاب بر كیفیت نمایشگاه و استقبال از آن دارد، می گوید.


این شاعر در گفت و گو با ایسنا، درباره ارزیابی اش از كیفیت نمایشگاه كتاب تهران در این سال ها، اظهار نمود: نمایشگاه كتاب به اعتبار اسمش باید جایی برای صداهای متنوع و متفاوت باشد تا شنیده و دیده شوند. اما تغییرات جغرافیایی و جایگاهی نمایشگاه سبب شده كه خیلی نتواند تثبیت شود و این كار را دشوار كرده است.
او اضافه كرد: اما در مجموع نمایشگاه كتاب یك موقعیت و فرصت مناسب و ثمین است برای این كه كارهای مختلف دیده شوند و بودن نمایشگاه بهتر از نبودنش است. اما در مقایسه با نمایشگاه های خارجی همانند بولونیا و فرانكفورت اساسا ضعیف است و قابل ارزیابی نیست.
ضیایی با اشاره به تاثیری كه كاهش ارزش ریال بر صنعت نشر داشته است، بیان كرد: مهم ترین چیزی كه روی دیگر چیزها هم اثرگذار می باشد، قیمت كتاب است. به خصوص با عنایت به تضعیف نرخ ریال در ایران كه مشكل به وجود آورده است. دیگر نه ناشران خیلی رغبتی به شركت در نمایشگاه دارند و نه مخاطبان پولی برای خرید كتاب. هرچقدر هم تخفیف ها بیشتر شود، شاید تازه به قیمت پارینه هم نرسد. یعنی با این رشد تصاعدی كه قیمت كتاب دارد، گمان نمی كنم خیلی رمق و اقبالی برای مخاطبان برای خرید كتاب مانده باشد.
این پژوهشگر فلسفه در پاسخ به سوالی درباره میزان استقبال مخاطبان از نمایشگاه كتاب امسال اظهار داشت: امیدوارم از نمایشگاه استقبال شود. ولی به هر حال همین چیزهایی كه گفتم، خصوصا افزایش خیلی شدید قیمت كتاب در میزان استقبال تاثیر می گذارد. خود من خیلی وقت ها به ناشرانم می گویم كه حق التالیفی از آنها نمی خواهم اما حداقل قیمت پشت جلد كتاب را كمتر بزنند. امیدوارم استقبال گسترده و جدی ای از نمایشگاه شود؛ این آرزوی هر آدم فرهنگی است.
شاعر مجموعه شعر «در تناسخ كلمات» همین طور اظهار داشت كه چاپ چهارم كتاب «بودیسم و صوفیسم» (بررسی شباهت ها و پیوندهای آیین بودا و تصوف ایرانی)، «بصیرت های بیهوده» (نامه هایی به ایلیا)، چاپ دوم «كتاب فراموشی» (مجموعه شعر)، چاپ چهارم «كتاب تردید» (مجموعه غزل ها)، چاپ هفتم «جامعه شناسی تعریفات عاشورا» و «من آنِ توام» (یك روایت متفاوت از زندگی شمس و مولانا) كتاب های وی در نمایشگاه كتاب امسال هستند.
1398/02/06
16:30:16
5.0 / 5
5105
تگهای خبر: زندگی , فرهنگ , كتاب , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه