شاهنامه برای جوانان و كتاب های دیگر

شاهنامه برای جوانان و كتاب های دیگر عطر و تن: مجموعه سه جلدی «شاهنامه فردوسی به زبان ساده برای جوانان» نوشته مصطفی جمشیدی، «سخنی از سیمرغ» به كوشش سامان اصفهانی و «عمیق ترین پذیرش» با ترجمه و گردآوری وحید مهدیخانی راهی بازار شده است.


به گزارش عطر و تن به نقل از ایسنا، مجموعه سه جلدی «شاهنامه فردوسی به زبان ساده برای جوانان» نوشته مصطفی جمشیدی با دیباچه میرجلال الدین كزازی و ویرایش سامان اصفهانی در سه جلد با شمارگان ۱۰۰۰ نسخه در نشر ترنگ راهی بازار شده است.
در مقدمه كتاب به قلم نویسنده می خوانیم: هیچ گاه علاقه چندانی به خواندن متن كامل كتاب شاهنامه از خود نشان نداده بودم. زمانی كه سنم به حدود ۷۰ سالگی رسید، با عنایت به فراغت بیشتر، تصمیم گرفتم شاهنامه فردوسی را از آغاز تا اختتام بخوانم. در این دوباره خوانی بود كه با دریای بی كران سروده های این بزرگ مرد حماسی ایران روبه رو شدم.
در بررسی كامل متن شاهنامه، به سه خاصیت بنیادین برمی خوریم: نخست، در سراسر داستان ها، هرگاه پادشاهی نامه هایی برای فرماندهان خود می فرستد یا كسانی گزارش پیروزهای خودرا به شاهان می دهند، در آغاز هر نامه یا داستان، به وصف خداوند یكتا پرداخته می شود و جالب این كه اشعاری در این زمینه در برهه های مختلف داستان در یگانگی پروردگار سروده شده است.
دومین خاصیت در سراسر این كتاب بزرگ، توجه و تاكید به خردورزی و هوشیار كردن خواننده جهت استفاده از دانش و خرد در تصمیم گیری ها است كه در جای جای اشعار به چشم می خورد.
سومین خاصیت شاهنامه، نصیحت خواننده به این نكته است كه نه شادی و نه غم، هیچ گاه در این دنیا پایدار نیست؛ بنابراین، مردم نباید هنگام بروز مشكل، زانوی غم دربربگیرند یا در رویدادی خوش، از فزونی و شادمانی از خود بی خود شوند؛ برای اینكه هر دو این رویدادها، سپس اندك زمانی، رنگ می بازند یا جای خودرا با یكدیگر عوض می كنند.
خاصیت دیگری كه نبایست از آن غافل بود، توجه فردوسی به سرور و شادمانی است؛ قهرمانان فردوسی هرچند مرد پیكار و نبرد هستند، ولی هرگاه كه فرصتی می یابند از گستردن خوان شادی و تفریح غفلت نمی كنند.
هدف من از جسارت بزرگی كه در تدوین اشعار شاهنامه به زبان ساده به خرج داده ام این بود كه نوجوانان این مرز و بوم؛ یعنی نسلی را كه با پیشرفت های عظیم فناوری، سرگرمی های گوناگونی در اختیارشان بوده و از طرفی شاید به سبب وجود واژگان ناآشنا، علاقه كمتری به خوانش همه اشعار شاهنامه داشته باشند، به این دریای بی كران علاقه مند كنم.


همین طور چاپ دوم «سخنی از سیمرغ؛ گفتگو با میرجلال الدین كزازی پیرامون شاهنامه فردوسی» به كوشش سامان اصفهانی در ۲۳۰ صفحه با شمارگان ۵۰۰ نسخه و قیمت ۲۴۵۰۰ تومان در نشر مورد اشاره عرضه شده است.
در نوشته پشت جلد كتاب آمده است: طبیعت متكثر گفت و گو كه سبب به شمار آوردن هستی شناسی «دیگری» و «دیگران» می شود، به شكل بسیار مطلوبی می تواند ما را به سمت تولید نظریه و تفكر انتقادی سوق داده و خیر و شر فرهنگ ما را مشخص نماید. این یكی از وضعیت های مهمی است كه در آن می توانیم محدودیت ها و مقدرات این فرهنگ را بیشتر بشناسیم.
گذشته از این، تصور من بر این است در برخورد با كسانی كه از سالیان پیش آرای خودرا درباره شاهنامه نوشته اند و پژوهش های خودرا به سرانجام رسانیده اند، تنها در گفتمانی زنده و روزآمد، امكان بازخوانی و فراروی از آرایشان، و زایش تفكرات تازه در این گستره وجود دارد. این باز به خودی خود در خدمت شكلی دیگر از بازخوانی و به چالش كشیدن چنین متن هایی است.


دیگر كتاب نشر ترنگ، «عمیق ترین پذیرش: بیداری بنیادی در زندگی روزمره» نوشته جف فوستر با ترجمه و گرآوری وحید مهدیخانی است كه در ۳۰۷ صفحه با شمارگان ۵۰۰ نسخه و قیمت ۳۳۵۰۰ تومان راهی بازار شده است.
در نوشته پشت جلد كتاب می خوانیم: به زندگی ات نگاه كن، دعوت در همه جا هست: در شادی و در درد، در ملامت و در هیجان، در اندوه و در وجد، در شیرینی و در تلخی، در تولدتان و در بستر مرگتان. دعوت اینجاست، در هر تك لحظه این هدیه گران بها و ظریف زندگی كه ما آنرا بسیار به آسانی مسلم می پنداریم؛ و آن الان، حتی وقتی این كلمات را می خوانی، بطور مودبانه تو را به سمت خودش فرامی خواند.

1397/12/28
22:14:38
5.0 / 5
5440
تگهای خبر: تولد , زندگی , فرهنگ , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه