محققان لهستانی می گویند؛

کم خوابی عملکرد مغز را تا یک هفته مختل می کند

کم خوابی عملکرد مغز را تا یک هفته مختل می کند نتایج یک پژوهش جدید نشان میدهد بیش از یک هفته طول می کشد تا مغز به سرعت نرمال خود بعد از دوره های کم خوابی بازگردد.به گزارش عطر و تن به نقل از مهر به نقل از اوری دی هلث، پژوهشگران دانشگاه کراکو لهستان هشدار می دهند که تأثیرات کم خوابی بر توجه و توانایی پردازش شناختی مغز ممکنست تا یک هفته بعد از بازگشت به روال عادی خواب ادامه یابد.
دکتر «جرمی اوچاب»، سرپرست تیم تحقیق، در این زمینه می گوید: «کمبود خواب بطور قطع بر سلامت تأثیر دارد. عملکرد واقعی فرد در کارهای سخت را می تواند کم کند و الگوهای رفتاری را مختل می کند.»
محققان برای درک بهتر مدت زمان بهبودی بعد از کمبود خواب، ۱۹ شرکت کننده ۲۰ تا ۲۲ ساله را جهت شرکت در یک مطالعه سه هفته ای استخدام کردند.
شرکت کنندگان از حسگرهای مچ دست برای ثبت چرخه استراحت و فعالیت در طول مدت آزمایش ۲۱ روزه استفاده می کردند. هر روز شرکت کنندگان نظرسنجی در مورد خلق و خو و سطح انرژی شأن را تکمیل می کردند و یک آزمایش اندازه گیری سرعت پردازش اطلاعات توسط مغز از آنها به عمل می آمد.
محققان متوجه تغییرات رفتاری نه فقط در دوران کمبود خواب بلکه در مرحله ریکاوری این افراد نیز شدند.
در طول دوره ۱۰ روزه کم خوابی، نمرات دقت شرکت کنندگان بطور متوسط به ۹۵ درصد کم شد و زمان پاسخ آنها در طول آزمون ۷ درصد کم شد.
در اختتام مرحله ریکاوری، بعد از آنکه به شرکت کنندگان اجازه داده شد هر شب بخوابند، نمره میزان دقت شأن هنوز ۱.۵ درصد کمتر از زمان شروع مطالعه بود، اما زمان پاسخگویی در طول یک ساعت آزمون به همان اندازه ای که در شروع مطالعه انجام شد کُند بود.

1400/06/17
11:56:19
5.0 / 5
236
تگهای خبر: خواب , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه