غلامعلی حداد عادل:

مردم خودشان را در شاهنامه را می بینند

مردم خودشان را در شاهنامه را می بینند عطر و تن: غلامعلی حداد عادل در همایش مجازی «پاسداشت زبان فارسی و بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی» اظهار داشت: مردم با خواندن «شاهنامه» خودشان را در آن می بینند.


به گزارش عطر و تن به نقل از ایسنا، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و رئیس بنیاد سعدی در ابتدای این نشست مجازی که در روز دوشنبه (بیست وهفتم اردیبهشت ماه ۱۴۰۰) توسط فرهنگستان برگزار شد، با تشکر از استادان و همراهانی که در نشست شرکت کرده اند اظهار داشت: زبان فارسی برای همه ما ملت های فارسی زبان دریچه ای به سمت گذشته است. با زبان فارسی است که می توانیم بدانیم مادران و پدران ما در گذشته چگونه فکر می کردند و چه بر آنها گذشته است.
او با بیان اینکه این رشته پیوند ما با گذشتگان است توضیح داد: ما با زبان می توانیم کاری نماییم که آیندگان ما را بشناسند. زبان ابزار ارتباطی افقی و طولی ماست. ما در طول زبان، ارتباط در زمانی با گذشتگان برقرار می نماییم و در محور افقی ارتباط هم زمانی با هم عصران خود برقرار می نماییم.
حداد عادل در ادامه به بیشتر از ۳۱ سال فعالیت این نهاد اشاره نمود و اظهار داشت: ما در طول ۳۱ سال قبل در فرهنگستان به توانایی های زبان فارسی بیشتر پی بردیم. از نظر ما زبان فارسی توانایی این را که احتیاج های ما را در روزگار کنونی برطرف کند دارد. وظیفه ماست که این توانایی ها را کشف نماییم و از قوه به فعل درآوریم.
او افزود: فرهنگستان در سه دهه گذشته بیشتر از ۶۰ هزار لغت و اصطلاح به تصویب رسانده است و چاپ یک فرهنگ جامع را در دست تالیف دارد که بالغ بر ۳۵ جلد است. دو جلد این کتاب تا کنون انتشار یافته و جلد سوم آن هم به تازگی به چاپ رسیده است.
حداد عادل ضمن اشاره به اینکه بیشتر از ۲۰۰ کتاب و ۱۰ مجله علمی و پژوهشی تخصصی در رشته های مختلف در فرهنگستان چاپ شده که همگی هم در دسترس می باشد، اظهار داشت: فرهنگستان یک دانشنامه ۱۲جلدی هم به نام زبان و ادب فارسی منتشر نموده که خیلی از دانش ها و حکمت های فارسی در آن درج شده است.
وی در ادامه ضمن اشاره به جایگاه فردوسی اضافه کرد: فردوسی کاخ بزرگی را با رنجی سی ساله ساخت تا زبان از باد و باران گزند نبیند و همینطور شده است. در این هزار و اندی سال که از سرودن شاهنامه گذشته است زبان فارسی در مقابل باد و طوفان ایستادگی کرده است.
رئیس بنیاد سعدی افزود: فردوسی حماسه جاودانه ای است که بیشتر از ۶۰ هزار بیت آفریده است، این حماسه در روستاها نقل محافل و در مجامع مردمی مثل قهوه خانه ها و زورخانه ها وسیله پیوند و سرگرمی آنها بوده است. اما به همان اندازه که عامه مردم شیفته شاهنامه هستند پژوهشگران و استادان آنرا مانند دریای عمیقی می دانند که پژوهش بیشتری را طلب می کند.
حداد عادل با بیان اینکه این حماسه شبیه فتح نامه های پس از خودش نیست، اظهار داشت: اینکه یک حکیم اثر حماسی بسراید باید ما را به فکر برانگیزد. در این هزار سال ده ها اثر شعری دیگر به تقلید از شاهنامه سروده شده است. خیلی از شاعران برای سلاطین خود بر وزن شاهنامه اشعاری سروده اند اما هیچ کدام شاهنامه نشده است؛ چونکه شاهنامه فتح نامه نیست، یک منظومه انسانی است. مجموعه ای از ارزش ها و راه و رسم زندگی است.
او با بیان اینکه مردم با خواندن شاهنامه احساس می کنند خودشان را می بینند، اظهار داشت: بنابراین است که در ایران روز پاسداشت زبان فارسی روز بزرگداشت فردوسی نامیده شده است.
رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و رئیس بنیاد سعدی در پایان اظهار داشت: آخرین سخن این است که فارسی را پاس بدارید.
منبع:

1400/02/28
13:54:29
5.0 / 5
313
تگهای خبر: احساس , زندگی , فرهنگ , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه