بروجردی:

ارزش اسناد به درستی شناخته نشده است

ارزش اسناد به درستی شناخته نشده است به گزارش عطر و تن رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران اظهار داشت: در دهه های گذشته از منظر سازمانی توسعه خوبی در سازمان رخ داده و از منظر فراهم آوری اسناد از حدود 50 دستگاه دولتی و حاکمیتی تا حالا 5 میلیون پرونده گردآوری شده است.


به گزارش عطر و تن به نقل از ایسنا اشرف بروجردی که در مراسم رونمایی از آیین رونمایی از سامانه «نقش دولت در دفاع مقدس» در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران سخن می گفت، بیان کرد: امروز در آستانه چهل و دومین سالگرد انقلاب اسلامی ایران که با تلاش ها، مبارزات، ایثارگری ها و خون های پاک عزیزانی آبیاری شده است که در جمع آنها هستیم، گردهم آمده ایم تا یادآور ارزش های خلق شده توسط این شهیدان باارزش و خانواده های بزرگوار آنان باشیم. شهیدانی که خون پاکشان سرمایه این نظام است تا با هم برگ زرین دیگری از تاریخ این سرزمین را بازخوانی نماییم و ملت ایران امیدوار است تا بتواند پاسداشت تلاش ها و ایثارگری های این عزیزان باشد و ما در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برای حفظ و نگهبانی از این سرمایه ها بر آنیم که نقش این شهیدان بزرگوار را که روزی در مسند مدیریت کشور بودند و با تصمیمات سخت و پابرجای خود ماندگاری این سرزمین را رقم زدند به تصویر بکشیم.
بروجردی اضافه کرد: از دو سال پیش، دولت تدبیر و امید تصمیم گرفت برای حفظ این سرمایه عظیم، اسنادی که گویای نقش آنان در تصمیمات کشور است را جمع آوری و ماندگار کند و این ماموریت به سازمان اسناد و کتابخانه ملی محول شد. زمانی که وارد این عرصه شدیم نقش آفرینی همه دولتمردان در سراسر کشور و در مدیریت های کلان را به مشاهده نشستیم و دریافتیم که در همه نهادهای اثرگذار از وزارت امورخارجه در حمایت های سیاسی تا وزارتخانه راه و ترابری، مخابرات، نیرو، تجاری، نفت، آموزش و پرورش، علوم و غیره و رسیدگی به لطمه دیدگان در جهت آماده سازی جاده ها، تامین برق، اقدامات مخابراتی و خرید مایحتاج عمومی برای جلوگیری از لطمه دیدگی مردم در سراسر کشور کوشش های وافر و تصمیمات مهمی اتخاذ شده است.
رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران اشاره کرد: حاصل این تصمیمات، امروز در قالب اسناد در اختیار مدیران است تا مبنایی باشد برای اتخاذ تصمیمات مناسب در بحران ها که کم نیستند و در ادوار مختلف همیشه به تجربه مدیران و مردم در آمده و شرایط بحرانی را تجربه کرده اند و امروز به رونمایی از این اسناد می پردازیم تا چراغی باشد فراروی تصمیمات بهادار ای که در وضعیت جنگ و بحران اتخاذ شده است؛ آن هم در سالی که پنجاه سالگی آرشیو ملی را پشت سر می گذاریم. آرشیو این اسناد که با کمک همه وزارتخانه های ذیربط و با همراهی مرکز اسناد دفاع مقدس برای اولین بار شکل گرفته است کاری است ماندگار برای آیندگان.
وی اظهار داشت: اصولاً پیشینه آرشیو در ایران نسبت به کشورهای دیگر محدود است و بطور کلی آرشیو ما قدمت بالایی ندارد. قانون اسناد ملی در اردیبهشت ۱۳۴۹ تصویب و در همان سال آرشیو ملی ایران فعالیت خودرا شروع کرد. تا قبل از وقوع انقلاب اسلامی سازمان اسناد ملی ایران چون در مرحله تاسیس قرار داشت همه هم و غم خودرا صرف شناساندن خود به دستگاه اداری کشور نمود و تا حد زیادی هم موفق بود. پس از پیروزی انقلاب تا سالهای اختتام جنگ تحمیلی نیز جمهوری اسلامی در مرحله تکوین قرار داشت و چون این سازمان تشکیلات شناخته شده ای برای عموم جامعه و دستگاه های اجرائی کشور نبود تا حدودی طبیعی به نظر می رسید که توجه چندانی به این سازمان نشود.
رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران اشاره کرد: در دهه های گذشته از منظر سازمانی توسعه خوبی در سازمان رخ داده و نیز از منظرفراهم آوری اسناد از حدود ۵۰ دستگاه دولتی و حاکمیتی تا حالا ۵ میلیون پرونده گردآوری شده است که به دلیلهای مختلف هنوز ده ها سازمان و نهاد دولتی یا وابسته به دولت از همکاری دریغ کرده اند. حافظه ملی ایرانی که شعار و برنامه راهبردی و بنیادی سازمان است دو بخش و دو بُعد دارد. بُعد و جنبه هویتی و تاریخی که کیستی ما را توضیح می دهد که اسناد تاریخی و باارزش و نسخ خطی بیشتر آنرا بازنمایی می کند و بُعد اداری و مدیریتی که تجربه و سابق‍ه برنامه ریزی و سیاستگذاری و تصمیم سازی در نظام اداری کشور است و اسناد انتقالی از دستگاهها و نهادهای حاکمیتی و وابسته به دولت آنها را بیان می کند. این اسناد دومی نزدیک به ۹۸٪ اسناد مخازن سازمان اسناد را شامل می شود.
وی افزود: ارزش و اهمیت این اسناد هنوز به درستی و جامعیت در پروسه برنامه ریزی و تصمیم سازی شناخته نشده و نقش مهم آنها در پشتیبانی و یاری گری به نظام تصمیم سازی و اداری کشور مغفول مانده است. سیاست نوین سازمان بازتعریف و بازسازی در مفهوم راهبردی نقش اسناد در نظام سیاستگذاری و برنامه ریزی و اقدام دولت و نهادها و بهره گیری از تمامی قابلیت ها و امکانات اسناد انتقالی مربوط به دستگاه های دولتی برای توسعه کشور است. امیدوارم رویکرد بهره گیری از اسناد اداری و تاریخی بتواند در تصمیم گیری ها، برنامه ریزی ها و راهبردهای نهادها و دستگاه های دولتی خودنمایی کند.
منبع:

1399/11/14
12:03:06
0.0 / 5
745
تگهای خبر: آموزش , كتاب , ماندگاری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه