جعلیاتی به نام مولانا در دورهمی

جعلیاتی به نام مولانا در دورهمی شعری منسوب به مولانا که قبل تر جعلی بودن آن اعلام شده بود، بار دیگر به این شاعر نسبت داده شد؛ این دفعه این شعر توسط دکتر انوشه، از چهره های شناخته شده روانشناسی در برنامه تلویزیونی «دورهمی» خوانده شد.


به گزارش عطر و تن به نقل از ایسنا، دکتر سیدمحمود انوشه در قسمتی از برنامه تلویزیونی «دورهمی» مهران مدیری که در دی ماه جاری از تلویزیون پخش گردید، بیت هایی را که منتسب به مولانا معرفی می کند، می خواند و می گوید که بنای زندگی اش را تغییر داده؛ این درحالی است که این چهره شناخته شده حوزه روانشناسی می گوید این دو بیت را - که البته و در حقیقت از مولانا نیستند - تا کنون به هر کسی که می توانسته سفارش کرده است.
به دنبال این ماجرا، کمپین مبارزه با نشر جعلیات که چند سالی است با همکاری فرزندان عده ای از نویسندگان و شاعران و نیز استادان دانشگاه در حوزه معرفی آثار ادبی جعلی فعالیت می کند با یادآوری این که قبل تر این بیت های منسوب به مولانا را جعلی اعلام نموده، در یادداشتی که سمیرا فرقانی، عضو این کمپین نوشته، آورده است: «چندی پیش در تاریخ دهم دی ماه همین امسال آقای مهران مدیری در برنامه دورهمی میهمان ویژه ای داشتند؛ جناب دکتر سیدمحمود انوشه که بیشتر ما ایشان را بواسطه سخنرانی های صمیمی و بی تکلف شان پیرامون مسائل زندگی و به خصوص جوانان می شناسیم. ایشان طبق روال همیشگی شان با بیانی دلنشین و صمیمی آغاز به تفسیر و توضیح فلسفه زندگی می کنند و در توصیف عشق و ازدواج نیز ابیات و عباراتی برای حاضران و مخاطبان تلویزیون می خوانند. همه چیز خوب پیش می رود تا آن جا که آقای دکتر دو بیت جعلی و منسوب به مولانا را خوانده و تاکید می کنند که این دو بیت بنای زندگی ایشان را تغییر داده است. چقدر غم انگیز است که جعل اینگونه چون بوته ای عبث و هرز بر همه شئونات جامعه ادبی و هنری ریشه دوانده و به فضای مجازی و حقیقی زندگی ما راه یافته است؛ آن هم توسط افراد نام آشنا!
این دو بیت قبلا از طرف #کمپین_مبارزه_با_نشر_جعلیات جعلی اعلام شده است:
«هر لحظه که تسلیمم در کارگه تقدیر/ آرام تر از آهو بی هراس ترم از شیر
هر لحظه که می کوشم در کار کنم تدبیر/ رنج از پی رنج آید زنجیر پی زنجیر»
البته نه این تنها شعر جعلی منسوب به مولانا است و نه این برنامه تلویزیونی تنها جایی است که جعلیاتی به نام مولانا در آن ارائه می شود. قبل تر جنجالی بر سر شعر «تا توانی می گریز از یار بد» که در کتاب فارسی سال نهم آمده است و حذف نام مولانا که البته بعدتر گفته شد شاعر این شعر نیست، به پا شد؛ در نهایت اعلام گردید حذف نام مولانا مربوط به شعری در کتاب درسی و گذاشتن عنوان «شاعری» به جایش به موضوع بحث برانگیز حذفیات و تغییرات کتاب های درسی ربطی ندارد و بر این اساس، این حذف برای اصلاح شعر جعلی منسوب به مولانا بوده است.
از دیگر بیت های جعلی ای که به نام مولانا در فضای مجازی و حقیقی دست به دست می شوند می توان به «دل من در گرو یار بگو یار کجاست/ چشم من به دنبال دیدار بگو یار کجاست»، «تا آب شدم، سراب دیدم خود را/ دریا که شدم، حباب دیدم خود را/ آگاه شدم، غفلت خودرا دیدم/ بیدار شدم، به خواب دیدم خود را» و... اشاره نمود.
مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی نماید.
فایل آنرا از اینجا دانلود کنید: video/mp4

1399/10/29
11:06:44
0.0 / 5
714
تگهای خبر: خواب , زندگی , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه