وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:

حیات ایران و انقلاب با شعر پیوند خورده است

حیات ایران و انقلاب با شعر پیوند خورده است به گزارش عطر و تن وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی می گوید: در مقاطع مختلف تاریخ ایران همواره شاهد این بوده ایم که شاعران شعرهایی را در عرصه های مختلف سروده اند، در زمان انقلاب اسلامی این روند به قوت خود باقی و شعر یک کلمه صیقل خورده با انقلاب اسلامی است و به شکلی می توان گفت حیات ایران و انقلاب اسلامی با شعر پیوند خورده است.


به گزارش عطر و تن به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدعباس صالحی ۱۷ دیماه در مراسم افتتاحیه پانزدهمین جشنواره شعر فجر که در امامزاده صالح بن موسی الکاظم(ع) برگزار شد، با بیان این مطلب و اشاره به این که در جشنواره سال جاری سه تقارن وجود دارد، اظهار نمود: از یک سو در چهلمین سالگرد دفاع مقدس قرار داریم و از سوی دیگر این جشنواره مصادف با نخستین سالگرد شهادت شهید حاج قاسم سلیمانی و چهلمین روز درگذشت شهید فخری زاده است؛ مجموعه این اتفاقات به نحوی نسبت هایی را با شعر فجر برقرار می کند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی سپس اظهار داشت: اگر ما بعنوان مثال شعر حماسی داشته و داریم در تاریخ ایران زمین پس از اسلام شاهنامه قله بلند این اتفاق است و باید ببینیم که این حماسه ها و شعرهای حماسی چگونه شکل می گیرند و چه معیارهایی دارند. شعرهای حماسی با اسطوره ها و قهرمانان در ارتباط هستند.
صالحی با بیان اینکه زندگی شهید سلیمانی، شهید فخری زاده و مدافعان سلامت که اسطوره و قهرمان هستند همواره مورد توجه شاعران قرار می گیرد، تصریح کرد: اسطوره ها برنامه هایشان را تنظیم نمی کنند بلکه همواره زمان آنها یک زمان قدسی است، در حوزه حماسه تقابل خیر و شر وجود دارد، هر اندازه این فاصله و عمق بیشتر باشد این تقابل و تضادها پس از جریان حماسه ها و اسطوره ها معنای خودش را پیدا می کند.
او اضافه کرد: در دوران دفاع مقدس شر در یک جبهه وسیع قرار داشت و از همه امکانات بهره مند بود و در فضای وسیعی خودش را عرضه می کرد. پس از دفاع مقدس، شهدای هشت سال دفاع مقدس و شهید سلیمانی و یا شهید فخری زاده ها که در روزهای دفاع مقدس هم بودند ضد جبهه جهالت فکری تکفیری ها و داعش ایستادند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه اظهار داشت: جریان زندگی شهید فخری زاده ها، شهید سلیمانی ها و همینطور مدافعان سلامت می تواند مضامینی برای شعر حماسی فراهم آورد. اگر در تاریخ شعر ایران شعرهای عرفانی داریم مبتنی بر توحید نظری و عملی است، شعر عرفانی ایرانی مبتنی بر این گزاره‎ ها و مضمون ها است، در زندگی شهدا و مدافعان سلامت جوهره زیادی از توحید عملی و نظری را می بینیم، ازاین رو حجم وسیعی از مضامین عرفانی در یک زندگی و سیره عملی خودش را نشان داده است.
صالحی در انتها بیان نمود: اگر عنوان شعر آئینی را در این حوزه داریم نشان از آن دارد که زندگی این افراد پر از عشق و محبت به اهل بیت(ع) است و از آن بزرگواران الگوپذیری کرده اند، آن چه در دفاع مقدس ظهور و بروز داشت نشان دهنده این است که ما حتی در یک قالب خاص شعر آیینی فضای دفاع مقدس و زندگی شهید سلیمانی، شهید فخری زاده و مدافعان سلامت، مضمون می بینیم. در چارچوب های دیگر شعر هم چنین است. زندگی این افراد آکنده از مضمون برای شعر است و ما حس می نماییم که یک گنجینه و چشمه های جوشانی از مضمون را از این تاریخ و از این شخصیت ها برای شعر معاصر خودمان و حتی شعر معاصر جهان داریم.
در این مراسم شاعرانی چون یوسفعلی میرشکّاک، علی داودی، محمدمهدی سیار، میلاد عرفان پور، علی محمد مودب، عباسعلی براتی پور، احمد علوی، حسین اسرافیلی، رضا اسماعیلی، سعید بیابانکی و عباس احمدی به شعرخوانی پرداختند.
همینطور حامد فخری زاده، فرزند شهید محسن فخری زاده در مراسم حضور داشت و به خوانش یک مثنوی که برای پدرش سروده است پرداخت. او غزلی را هم از آثار شهید فخری زاده خواند.
در این مراسم، تابلو یادبود این محفل را شاعران و همینطور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی امضا و به حامد فخری زاده که به نمایندگی از خانواده شهید فخری زاده در مراسم حضور داشت، تقدیم کردند.
منبع:

1399/10/19
12:46:09
0.0 / 5
929
تگهای خبر: جشن , جشنواره , زندگی , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه