یك مدرس دانشگاه مطرح كرد

تجربه مجازی و اما و اگرهایش

تجربه مجازی و اما و اگرهایش محمدعلی آتش سودا كه معتقد می باشد اگر استادان و دانشجویان امكانات لازم را داشته باشند، مشكلی در آموزش مجازی وجود ندارد، می گوید: من فكر می كنم در آینده خیلی از كلاس ها به همین شیوه مجازی ادامه خواهد یافت.


این مدرس دانشگاه در گفت و گو با ایسنا، از تجربه خود در برگزاری کلاس های آنلاین درس ادبیات و وضعیت برگزاری کلاس ها در این دوران اظهار داشت: ما مشکلی با آموزش مجازی نداشتیم. اگر زیرساخت ها فراهم باشد و استادان و دانشجویان امکانات لازم را داشته باشند، مشکلی در آموزش مجازی وجود ندارد. گاهی ارتباط چشمی و نزدیک در کلاس ها لازم است که حتی اگر امکانات طوری باشد که ارتباط تصویری برقرار شود، این هم برطرف می شود. البته نکته دیگر این است که برخی از درس ها مثل کارگاه ها را به این شکل نمی گردد برگزار کرد.
او اضافه کرد: در کل تدریس مجازی در این دوران، تجربه خوبی بوده است. حجم درسی که من ترم گذشته به دانشجویان دکتری ارائه کردم، یک و نیم برابر جلسات حضوری بود، هم حجم درس و هم کیفیت کار از برگزای کلاس ها به شکل فیزیکی بیشتر شده بود.
آتش سودا با اشاره به مقاومت هایی که در مقابل آموزش مجازی وجود دارد بیان کرد: بطور کلی همیشه وقتی جامعه متحول می شود، مقاومت در مقابل تحول وجود دارد. الان هم خیلی ها هنوز ترجیح می دهند که کلاس ها به شیوه فیزیکی اجرا شود اما من فکر می کنم کرونا فرصتی را به وجود آورد تا بسیاری از کارها که قبلا فکر می کردیم نمی توان آنها را به صورت مجازی و ازراه دور انجام داد، مجازی صورت گیرد و به این همه هزینه برای رفت وآمد هم نیاز نیست.
این مدرس زبان و ادبیات فارسی دانشگاه آزاد سپس اظهار داشت: در آینده بسیاری از کلاس ها که قبل تر به شکل عملی برگزار می شد اما احتیاجی به حضور ندارد، به همین شیوه مجازی ادامه خواهد یافت.
آتش سودا همین طور درباره چالش های تدریس مجموعه درس های زبان و ادبیات فارسی اظهار نمود: تا قبل از این هم آموزش دانشگاه پیام نور ازراه دور بود. من هم دو ترم آن جا تدریس داشتم. یکی از اشکالات بچه ها این بود که در تلفظ واژه ها گرفتار مشکل می شدند چون اکثرا می رفتند و کتابی را می خواندند. اما در آموزش مجازی اگر سرعت اینترنت خوب باشد و دانشجویان بتوانند یکدیگر را حین تلفظ ببینند و از نظر شنیداری و گفت و گو محدودیتی نباشد دیگر آن اشکال وجود ندارد. من فکر می کنم در رشته ادبیات و بسیاری از رشته های دیگر که درس های شان مثل ادبیات است از تاریخ و روان شناسی گرفته تا بعضی از درس های رشته های پزشکی و مهندسی، اصلا به حضور فیزیکی نیاز نیست و این تجربه را می توانند ادامه دهند.1399/08/10
11:38:03
5.0 / 5
1447
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه