علی اصغر محمدخانی عنوان كرد

پیوند شعر و موسیقی و یاد حافظ و شجریان

پیوند شعر و موسیقی و یاد حافظ و شجریان علی اصغر محمدخانی می گوید: شعر حافظ آیینه تمام نمای فرهنگ و احوال روحی ماست كه وقت خواندن غزل های وی تداعی های مختلفی را در ما برمی انگیزد و با آن كه قرن هاست مردم ایران با شعر حافظ زیسته اند ولی هر بار جلوه های تازه ای از شعر او برای مخاطب رخ می نماید.


به گزارش عطر و تن به نقل از ایسنا، معاون فرهنگی و بین الملل شهر کتاب با بیان این نکته اظهار داشت: مرکز فرهنگی شهر کتاب به مناسبت روز بزرگداشت حافظ (۲۰ مهرماه) و به خاطر شرایط کرونایی، با انتشار یادداشت ها و مقالات، فایل های صوتی و تصویری و معرفی کتاب های جدید درباره حافظ، یاد و بزرگداشت حافظ را به همراه یاد استاد محمدرضا شجریان که به حق حافظ موسیقی ایران است، گرامی داشته و به وضعیت حافظ شناسی در شبه قاره، روسیه، جهان عرب و غرب پرداخته است.
او اظهار نمود: حافظ به موسیقی ایرانی تسلط کامل داشته است و این آشنایی نه تنها با عنایت به این که خیلی از موسیقی دانان و آوازخوانان هم لقب حافظ داشته اند، در تخلص ایهام آمیز او آشکار است بلکه در سرشاری شعر او از انواع موسیقی که غالبا به آن اشاره کرده اند، بسیار موثر است و پیوند میان شعر و موسیقی است که نفوذ این هر دو هنر را میان مردم بیشتر می کند و خیلی از مخاطبان امروز، آشنایی بهتر با حافظ و سعدی و مولوی را مدیون شجریان و دیگر هنرمندان برجسته می دانند.
محمدخانی اضافه کرد: حافظ با شعرش نه تنها اوضاع و احوال بحرانی و پرآشوب روزگار خویش را با همه غم ها و شادی ها، امیدها و نومیدی ها، ریاکاری ها و دشمنی ها و ابتلائات دیگر مردم دیار و دوران خویش بیان می کند بلکه شعرش همانند آینه ای است که اوضاع و احوال و روزگار زیسته ما را هم منعکس می کند. حافظ برای بیان احوال درونی خویش از قدرت کلمات و ترکیبات و ظرفیت های همه جانبه آنها بهره می جوید و به آنها ظرفیت ها و معانی تازه می بخشد و هنرمندانه توانمندی های بلاغی، ایهامات و ابهامات و تصاویر شاعرانه را کشف می کند و با استفاده از ایجاز سحرآفرین کلامش، می تواند قالب به ظاهر محدود و کم ظرفیت غزل را به وسیله ای پرتوان و کارآمد برای بیان تفکرات متفاوت و حتی متناقض خود بدل سازد.
وی در ادامه اظهار داشت: روز حافظ فرصتی مناسب برای بازبینی و بررسی کارنامه حافظ پژوهی در ایران و جهان است و زمینه خوبی جهت بررسی مجدد شعر و اندیشه و هنر حافظ. سال جاری یاد استاد شجریان در این روز به ما یادآوری می کند که موسیقی ایرانی همواره در طول تاریخ برترین و موثرترین شناساننده شعر و ادب فارسی و سرانجام برترین و موثرترین شناساننده فرهنگ ایران در جهان بوده است.
معاون فرهنگی شهر کتاب به کارنامه حافظ پژوهی در یک سال قبل اشاره نمود و اظهار داشت: از میان ۲۰۳ اثر با شمارگان ۳۴۰۶۶۵ نسخه که از آغاز سال ۱۳۹۸ تا شهریور ۱۳۹۹ درباره حافظ و از حافظ انتشار یافته، ۸۵ اثر با تیراژ ۲۷۷۴۸۰ نسخه به چاپ دیوان حافظ و منتخب دیوان اختصاص داشته است. از این میان بالاترین تیراژ به دیوان حافظ چاپ دفتر نشر معارف با تیراژ ۱۲۵۰۰۰ نسخه اختصاص داشته است. ۱۱۸ اثر با تیراژ ۶۳۱۸۵ نسخه هم به شروح دیوان حافظ و نقد و تفسیر و زندگی نامه حافظ اختصاص داشته است. بیشترین تعداد چاپ در بین نقد و تفسیرهای دیوان حافظ به کتاب «عرفان حافظ» نوشته مرتضی مطهری اختصاص داشت که تابحال ۳۹ بار تجدید چاپ شده است. «عرفان و رندی در شعر حافظ» نوشته داریوش آشوری و «حافظ ناشنیده پند» نوشته ایرج پزشکزاد بعد از آن بیشترین تجدید چاپ را به خود اختصاص داده اند.1399/07/21
14:37:58
5.0 / 5
1300
تگهای خبر: پزشك , زندگی , فرهنگ , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه