چهل خانه، كالبد و زندگی در ۴۰ خانه تاریخی

چهل خانه، كالبد و زندگی در ۴۰ خانه تاریخی به گزارش عطر و تن عاطفه كرباسی با بررسی ۴۰ خانه تاریخی در شهرستان نجف آباد در استان اصفهان، معماری و زندگی در گذشته و حال این خانه ها را در چارچوب كتابی منتشر نمود.


به گزارش عطر و تن به نقل از ایسنا، کتاب «چهل خانه؛ کالبد و زندگی در چهل خانه تاریخی نجف آباد» نوشته عاطفه کرباسی - عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی - در دو لیست مجزا به معرفی ۴۰ خانه نجف آباد و تصاویر آنها در چارچوب توصیف معماری خانه و زندگی در خانه در گذشته و حال پرداخته که توسط مرکز معرفی فرهنگی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری انتشار یافته است.
سیدمحمد بهشتی - عضو پیوسته و مدیر گروه معماری فرهنگستان هنر و رئیس سابق پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری - در مقدمه این کتاب آورده است:
«این کتاب درباره «نجف آباد» است و درباره «خانه». دغدغه آن ثبت خانه هاست؛ خانه های نجف آباد.
بیم آن محو شدن خانه هاست، خانه هایی که یکی بعد از دیگری متروک می شوند، تخریب می شوند و جایشان را چیزهای دیگری می گیرد. نه آنکه فقط خانه ها از دست روند؛ این تهدیدی است که گریبان همه بناها را گرفته است، حمام ها، آب انبارها، عصارخانه ها و... تحولات به قدری پردامنه و سرعت آن چنان زیاد است که هیچ چیز از آن مبری نیست. بازار و دکان هایش؛ آن کفاش، آن حلاج، آن یکی و... همه و همه یکی از بعد از دیگری از صحنه محو می شوند.
شاید فقط مسجدها بمانند. ولی آنها به قدری تغییر می کنند که صورتی غیر قابل تشخیص می یابند. این تهدید منحصر به نجف آباد نیست ؛نجف آباد یکی از ده ها و صدها شهر این چنینی است...»

1399/06/25
23:40:18
5.0 / 5
1872
تگهای خبر: زندگی , فرهنگ , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه