راه اندازی بخش زبان فارسی در كتابخانه دانشگاه لبنان

راه اندازی بخش زبان فارسی در كتابخانه دانشگاه لبنان سلیم دكاش در دیدار رایزن فرهنگی ایران در بیروت با اذعان اینكه دانشجویان ایرانی از با استعدادترین دانشجویان دانشگاه قدیس یوسف هستند، خواهان راه اندازی بخش زبان فارسی در این دانشگاه شد.


به گزارش عطر و تن به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، عباس خامه یار، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در لبنان با حضور در دانشگاه قدیس یوسف با سلیم دکاش، رئیس این دانشگاه دیدار و گفت و گو کرد.
خامه یار در سخنانی، دانشگاه قدیس یوسف را یکی از دانشگاه های موفق در لبنان معرفی نمود و اظهار داشت: عده ای از شخصیت های فرهنگی ایرانی مانند مرحوم صادق آینه وند، مورخ سرشناس کشورمان فارغ التحصیل این دانشگاه بوده اند و حدود ۵۰ تا ۶۰ نفر از این دانشگاه فارغ التحصیل شده اند.
رایزن فرهنگی ایران در بیروت با اشاره به توافقنامه های گذشته دانشگاه قدیس یوسف با برخی دانشگاه های ایران، آمادگی رایزنی فرهنگی ایران در بیروت را برای فعال سازی و به جریان انداختن توافقنامه های مزبور را اعلام نمود.
او اشاره کرد: جمهوری اسلامی ایران از نظر علمی موفقیت های شایان توجهی در چهار دهه گذشته داشته و همین مورد یکی از عوامل اساسی دشمنی غرب با کشورمان بوده است.
خامه یار درباب آموزش زبان فارسی اظهار داشت: هم اکنون ده ها دانشگاه جهان و دانشکده های شرق شناسی و دپارتمان های زبان فارسی هم در حال تدریس است و ما رقبایی مانند چین، ترکیه و کره و ژاپن را داریم که در زمینه آموزش زبان بومی خود پیشتاز هم هستند و ضمانت های اقتصادی هم برای فارغ التحصیلان خود عرضه می دهند اما زبان فارسی همچنان پیشتاز و روبه گسترش فوق العاده ای است؛ بنابراین ما خواهان همکاری و آمادگی کامل جهت راه اندازی بخش فارسی و اعزام استاد و همکاری بیشتر با دانشگاه با سابقه شما دراین زمینه هستیم.
او اضافه کرد: کتابخانه دانشگاه قدیس یوسف یکی از کتابخانه های غنی و معروف لبنان بوده و ما تمایل داریم تا بخشی را به زبان و ادبیات فارسی در آن اختصاص دهیم و آمادگی تأمین تمام کتاب های مرجع، اصیل و باارزش مورد نیاز در این تخصص را برای کتابخانه شما ارسال نماییم.
رایزن فرهنگی ایران به مبحث ایجاد اتاق ایران در دانشگاه قدیس یوسف اشاره نمود و اظهار داشت: تبادل استاد خصوصاً میان دانشگاه قدیس یوسف و دانشگاه ادیان نقش مهمی در تبادل تجربیات دوجانبه خواهد داشت و پژوهش های بسیار مهمی درباب مسیحیت از جانب دانشگاه ادیان انجام یافته که می تواند برای دانشگاه دانشگاه قدیس یوسف هم مفید باشد.
خامه یار همچنین، بیان کرد: دانشگاه پیام نور پیشتاز آموزش مجازی در منطقه بوده و سال ها تجربه دراین زمینه را دارد و می توان در قالب تفاهم نامه ای کار را شروع کرد.
او درباره انتشار مجلات علمی مشترک اشاره کرد: می توان زمینه همکاری مشترک پژوهشگران را فراهم و نشست های علمی، فرهنگی و هنری موفقی را در فضای مجازی برگزار نماییم.
رئیس دانشگاه قدیس یوسف با ابراز خرسندی از این پیشنهاد اظهار داشت: ما آمادگی ایجاد بخش ویژه برای زبان فارسی را در کتابخانه داریم و همینطور خواستار معرفی کتابخانه های دیجیتالی ایران در سایت دانشگاه خود هستیم تا در اختیار بازدیدکنندگان قرار دهیم و با کمال میل دراین زمینه با شما همکاری خواهیم کرد.
او اظهار نمود: همینطور می توانیم مدرک رسمی گذراندن دوره های زبان فارسی را هم برای فارسی آموزان با همکاری دانشگاه های ایران صادر نماییم.
سلیم دکاش اظهار نمود: دانشجویان ایرانی همیشه با استعدادترین دانشجویان این دانشگاه هستند.
او اضافه کرد: ما می توانیم باتوجه به شرایط کرونایی، تدریس ازراه دور را هم در برنامه های مشترک خود داشته باشیم.
منبع:

1399/04/23
11:44:10
5.0 / 5
2190
تگهای خبر: آموزش , ادبیات , سایت , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه