تزار عشق و تكنو منتشر گردید

تزار عشق و تكنو منتشر گردید به گزارش عطر و تن رمان «تزار عشق و تنكو» نوشته آنتونی مارا با ترجمه مریم حسین زاده منتشر گردید.


به گزارش عطر و تن به نقل از ایسنا، این كتاب با ویراستاری محمدرضا جعفری و حسن هاشمی میناباد در ۳۵۸ صفحه با شمارگان ۱۱۰۰ نسخه و قیمت ۵۲ هزارتومان در فرهنگ نشر نو با همكاری نشر آسیم منتشر و برنده جایزه «فرهنگستان هنر و ادبیات آمریكا» در سال ۲۰۱۶ معرفی شده است.
در مقدمه مترجم می خوانیم: باآنكه سیاست و جنگ و ویرانی در تك تك داستان ها حضور دارد، «تزار عشق و تكنو» بیشتر داستان شهروندانی عادی، پدربزرگ ها و مادربزرگ ها، پدرها و مادرها، فرزندان، نقاش ها، مرمت كارها، بالرین ها و ستاره های سینما در كشمكش بقا و انسانیت در هنگامه تعارض های ژئوپلتیكی بین فرماندهان شورشی چچن و ژنرال های روسیه است. شهروندانی كه عقاید سیاسی یا مذهبی آتشین ندارند و از اذناب مافیا نیستند در جست وجوی اندك آسایشی به منظور زندگی كردن اند.
كتاب با نقل قولی از پیوتر زاخارف چچنتس، نقاش روسی چچنی قرن نوزدهمی، آغاز می شود در خصوص این كه تابلو «مرتعی خالی در بعدازظهر» از كم اهمیت ترین اثار اوست، ولی همین تابلو در زندگی شخصیت های این داستان از اهمیت به سزایی برخوردار می شود. همانی می شود كه روسیه و چچن را - آدم های این داستان ها را، گذشته و حال و آینده این شخصیت ها را - شكل و به هم پیوند می دهد. مكان ها و آثار هنری هم به اندازه شخصیت های انسانی حائز اهمیت هستند.
«تزار و عشق تكنو» تراژدی و طنز تلخ بازسازی خانه و جهانی ویران به دلیل سانسور و جنگ و تروریسم و فقر است، و به رغم تمامی این تلخی ها، آنتونی مارا گذر از كمدی به تراژدی و بالعكس را لازمه ادبیات جدی و كنارآمدن با خود زندگی به ویژه در روسیه می داند. مارا در این اثر نشان داده است حكومت ها چگونه می خواهند تاریخ و گذشته ملت ها را محو كنند و انسان ها چگونه در كشاكش شرافت و خیانت می كوشند آن چه را از دست رفته است بازگردانند.
در نوشته پشت جلد كتاب هم آمده است: آنتونی مارا با داستان های گلچین مانند درهم تنیده یك قرن را در تاریخ شوروی و روسیه درمی نوردد. آغاز این داستان ها از تونل هایی در زیر لنینگراد در سال ۱۹۳۷ است و آخر آنها سالی نامعلوم در منظومه شمسی. وعده حكومت پرولتاریا و آزادسازی رنجبران و زحمتكشان به سركوب و خفقان و كیش شخصیت انجامید. سقوط كمونیسم تغییر عمده ای ایجاد نكرد و فاصله طبقاتی و سلطه سازمان های مخفی و مافیا همچنان برقرار ماند. در این میانه، موسیقی و نقاشی هم زندگی بخش است و هم ابزار سركوب. یكی از تابلوهای نقاش چچنی قرن نوزدهم و جنگ چچن در تار و پود داستان جریان دارد. طرح داستان در چارچوب گلچین كردن آهنگ های نوستالژیك برای نوار كاست است كه بازگوكننده روایتی است بزرگ تر از تك آهنگ ها و تك رویدادهای زندگی قهرمانان، و نمادی است از آن چه بدان عشق می ورزند.1398/11/21
13:54:47
5.0 / 5
4559
تگهای خبر: ادبیات , جایزه , زندگی , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه