حامد محقق، داور جشنواره شعر فجر:

شعر كودك و نوجوان جایی برای دیده شدن ندارد

شعر كودك و نوجوان جایی برای دیده شدن ندارد عطر و تن: حامد محقق، داور بخش كودك و نوجوان چهاردهمین جشنواره شعر فجر در حالی از كیفیت پایین كتاب های شعر كودك و نوجوان می گوید كه معتقد می باشد شعر كودك و نوجوان هیچ جایی برای دیده شدن ندارد.


این شاعر كودك و نوجوان كه داوری بخش كودك و نوجوان جشنواره فجر را برعهده داشته است در گفت و گو با ایسنا، درباره وضعیت شعر كودك و نوجوان و كیفیت آثار رسیده به این بخش جشنواره می گوید: باتوجه به اتفاقاتی كه امسال در بازار نشر افتاد و همین طور قیمت بالای كاغذ، میزان تولید كتاب از نظر عددی كم بود.
او اضافه كرد: مشكل عمده بازار نشر كودك و نوجوان زیاد بودن كتاب های بازاری خصوصا در حوزه شعر است. در بین كتاب های رسیده به جشنواره هم سطح كیفی عموم كارها پایین بود و كتاب های بازاری زیادی مشاهده می شدند؛ این نشان میدهد كتاب های بازاری كمافی السابق منتشر می شوند.
محقق در توضیح كتاب های بازاری اظهار داشت: كتاب های بازاری كتاب هایی هستند كه بطور حرفه ای تولید نمی شوند، چه از جانب ناشر و چه از جانب خالق اثر. در بسیاری از كتاب هایی كه می بینیم، شعرها وزن و قافیه اشتباه دارند، یا مضامین شان در رابطه با كودك نیست، یا موضوعاتی كه به آنها پرداخته اند موردپسند مخاطب یا متناسب آن گروه سنی مخاطب نیستند. در واقع به معنای كتاب سازی غیرحرفه ای است كه آب و رنگ خوبی دارد، اما تولید این كتاب ها حرفه ای نیست، چه از نظر تصویرگری و چه از نظر كیفیت محتوا.
شاعر «مثل یك درخت» همین طور در پاسخ به این پرسش كه آیا مشكل كتاب های بازاری موجب برگزیده نشدن كتابی در بخش كودك و نوجوان شعر فجر همانند چند سال قبل بوده است بیان كرد: نكته این است كه باتوجه به شرایط موجود بازار - به معنای بازار نشر - كتاب ها باید مطابق با وضعیت همان سال بررسی شوند، چون ممكنست اگر كتاب كسی در سال قبل یا بعد منتشر می شد، اصلا نامزد هم نمی شد، چون كتاب های بهتری وجود داشتند. اما به هر جهت آثار باید نمره ای را برای عنوان برگزیده یا تقدیری كسب كنند. بطور كلی، این مسئله خیلی غیرملموس و غیرطبیعی نیست؛ مثلا در كتاب سال هم چند سال برگزیده شعر نداشتیم، این معمول است و خیلی غیرطبیعی نیست.
حامد محقق با بیان این كه متاسفانه غیر از جشنواره شعر فجر برای شعر كودك و نوجوان فعلا هیچ جشنواره دیگری نداریم كه شعر كودك و نوجوان در آن دیده شود اظهار داشت: چند جشنواره برای داستان كودك و نوجوان وجود دارد، اما برای شعر جشنواره «سلام بچه ها»، «گام اول»، «كتاب فصل»و... بودند كه تعطیل شدند و در واقع شعر كودك و نوجوان هیچ جایی برای دیده شدن ندارد، حتی به صورت تك اثر. جشنواره های مختلفی با موضوعات مختلف در كشور برگزار می گردد كه شاعران تك اثر ارسال می كنند، ولی بخش شعر كودك و نوجوان در هیچ كدام از آنها نیست و می توان قانون عرضه و تقاضا را در این دید. دیده نشدن شاعران و كتاب های كودك و نوجوان طبیعتا در سلیقه مخاطب هم تاثیر دارد.
منبع:

1398/11/20
23:18:43
5.0 / 5
4550
تگهای خبر: جشن , جشنواره , كتاب , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه