آثار بزرگ سیاسی منتشر گردید

آثار بزرگ سیاسی منتشر گردید به گزارش عطر و تن «آثار بزرگ سیاسی از ماكیاوللی تا روزگار ما» نوشته ژان ژاك شوالیه و ایو گوشه با ترجمه لی لا سازگار منتشر گردید.


به گزارش عطر و تن به نقل از ایسنا، این كتاب در ۶۷۰ صفحه با شمارگان ۱۱۰۰ نسخه و قیمت ۱۱۰ هزار تومان در انتشارات فرهنگ نشر نو و با همكاری نشر آسیم در دسترس علاقه مندان قرار گرفته است.
«آثار بزرگ سیاسی از ماكیاوللی تا روزگار ما» با این فصل ها همراه است: «در خدمت حكومت مطلقه»؛ بررسی «شهریار» اثر ماكیاوللی، «شش كتاب جمهوری» اثر ژان بودن، «لویاتان» از تامس هابز و «سیاست برگرفته از كتاب مقدس» از بوسوئه»، «حمله به حكومت مطلقه»؛ بررسی كتاب های «جستاری درباره حكومت مدنی» اثر جان لاك، «روح القوانین» اثر مونتسكیو، «قرار داد اجتماعی» اثر ژان ژاك روسو و «طبقه عوام چیست؟» اثر سی یز، «پیامدهای انقلاب ۱۷۹۰-۱۸۸۴»؛ بررسی كتاب های «تأملاتی درباره انقلاب فرانسه» اثر ادموند برك، «گفتارهایی خطاب به ملت آلمان» اثر فیخته و «دموكراسی در امریكا» اثر الكسی دوتوكویل، «سوسیالیسم و ناسیونالیسم ۱۸۴۸ تا ۱۹۲۷»؛ بررسی كتاب های «مانیفیست حزب كونیست» اثر ماركس و انگلس، «پژوهشی درباره حكومت سلطنتی» اثر شارل مورا، «تأملاتی درباره خشونت» اثر ژرژ سورل، «دولت و انقلاب» اثر لنین، «نبرد من» آدولف هیتلر و «اندیشه مخالف با لویاتان»، «آزادی، عدالت و دموكراسی در اندیشه معاصر»؛ بررسی كتاب های «راه بردگی» و «قانون، قانون گذاری و آزادی» اثر هایك، «نظریه ای درباره عدالت»، «لیبرالیسم سیاسی» اثر جان رالز و و «قانون و دموكراسی» و دو اثر دیگر از هابرماس
در پیشگفتار كتاب می خوانیم: سیر تاریخ را افزون بر رخدادهای بزرگ پاره ای از آثار سیاسی برجسته مشخص كرده اند و این آثار، بیشتر از یك مرتبه، كم و بیش در درازمدت، در وقوع آن رخدادها سهیم بوده اند. در كتاب حاضر می كوشیم تا حدودی «تصویر» این آثار برجسته را از زمان رنسانس (با كتاب «شهریار» اثر ماكیاوللی) تا روزگار خودمان رسم كنیم: دوره ای طولانی كه بیشتر از چهار سده را در بر می گیرد. پس كتاب های جمهوریت و قوانین افلاطون و سیاست ارسطو در عهد قدیم و هم آثار سیاسی معروف دوره قرون وسطای مسیحیت خارج از این چهارچوب بسیار گسترده قرار می گیرند.
«آثار بزرگ سیاسی»: صفت سیاسی به مبحث اصلی آن آثار و به نقش اصلی دولت در آن صحنه اشاره می كند. دولت، سازمان جامعه و قبل از هرچیز، سازمان قدرت در جامعه است. سازمانی كه جا دارد آنرا توصیف، توجیه، ستایش یا از آن انتقاد نماییم. دولت، بنا بر ماهیتی كه دارد، شخصیت برجسته و مقتدری است كه آزمند دست اندازی به قلمرو افراد و هم قلمرو گروه های میانجی بین افراد و دولت می باشد، ولی حدود قلمرو قانونی دولت دقیقا كدام است؟ و آیا در اصل چنین قلمرویی وجود دارد. تنها همین پرسش كافی است تا هر اثر سیاسی به موضع گیری درباره مسائلی چون سرشت انسان و موقعیت و سرنوشت او كه به ترتیب مسائل اخلاقی، فلسفی و دینی هستند، كشانده شود. تاریخ اندیشه های سیاسی، كه آثار مورد بحث ما مانند حلقه های درخشان یك زنجیره بلند در آن جای گرفته اند، اغلب از تاریخ اندیشه ها به مفهوم كلی جدا نیست.
آثار بزرگ: بزرگ به این معناست كه این آثار بگونه ای عمیق بر شیوه تفكر معاصران با نسل های بعد از خود اثر گذاشته اند و خواه به هنگام انتشار و خواه دیرتر، و به شكلی با نگاهی به گذشته، دوره ای تاریخی را مشخص كرده اند. به سخن دیگر، آنها فوری یا بعد از مدتی از حالتی سود جسته اند كه می توان آنرا طنین تاریخی یا اقبال تاریخی نامید. البته منظور ما به هیچ روی این نیست كه این آثار به خودی خود بزرگ هستند، ارزشی مطلق دارند، نقطه نظرهاشان غنی است، به درك روشنی از روابط شخصی و اجتماعی دست یافته اند و از نظر توانایی بیان كامل به شمار می آیند.
همینطور در نوشته پشت جلد كتاب آمده است: ژان ژاك شوالیه، استاد مسلم اندیشه های سیاسی، در این كتاب، كه محل برخورد دو رشته اندیشه های سیاسی و تاریخ سیاسی است، بررسی درخشانی از ۱۶ اثر بزرگ سیاسی چهار سده گذشته به دست می دهد و به توصیف و توجیه و ستایش یا انتقاد از دولت و سازمان و جامعه و بیشتر از همه ساز و كار قدرت در این آثار می پردازد و به كیفیت و وزن هر یك از این آثار سیاسی برگزیده را به خواننده بازمی نماید.
در این كتاب، كه در فاصله سال های ۱۹۴۸ تا ۲۰۱۴ به هشت زبان ترجمه شده و تابحال بیشتر از ۲۵۰ بار به چاپ رسیده است، نویسنده با تاكید بر حال و هوا و دوره تاریخی هر اثر، به كمك نقل قول های طولانی، به شكلی جذاب آنرا به خواننده معرفی می كند و درون مایه هر اثر را به او نشان داده است. او آثاری را برگزیده است كه در دوره مورد نظر طنینی خاص داشته و بر اذهان اثر گذاشته اند و پاسخگوی دل مشغولی ها و اشتیاق ها یا امیدهای آن دوران بوده اند.
ایو گوشه، شاگرد شوالیه هم با نیت به روز كردن این كتاب و با پیروی از سبك استاد خود، سه فصل به این كتاب افزوده است كه نظرات سه اندیشمند سیاسی و پرآوازه معاصر (هایك و رالز و هابرماس) را در بر می گیرد.1398/11/09
15:28:05
5.0 / 5
4498
تگهای خبر: فرهنگ , كتاب , كیفیت , گل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه