برگزاری شبی برای شهر سوخته

برگزاری شبی برای شهر سوخته به گزارش عطر و تن برای آشنایی با ˮشهر سوختهˮ بعنوان یكی از مهمترین مراكز شهرنشینی در شرق فلات ایران، مجله بخارا شبی را به این محوطه جهانی اختصاص داده تا در كنار بررسی آخرین وضعیت این محوطه ی تاریخی، بیشتر آنرا معرفی كنند.


به گزارش عطر و تن به نقل از ایسنا، شهر سوخته برای اولین بار در سال ۱۹۱۵ میلادی توسط یك دیرینه شناس انگلیسی مجاری الاصل به دنیای دیرینه شناسی ارائه شد. بعدا از سال ۱۳۴۶ شمسی تا سال ۱۳۵۸ با مدت ۹ فصل توسط یك گروه دیرینه شناسی ایتالیایی از موسسه ایزمئو به رهبری دیرینه شناس ایتالیایی «ماریتسیو توزی» حفاری شد، اما با وقوع انقلاب این حفاری ها متوقف شدند.
پس از حدود ۱۸ سال توقف در سال ۱۳۷۶ این كاوش ها توسط سازمان میراث فرهنگی وقت از سر گرفته شد تا امروز كه آن ادامه دارد. در این كاوش ها مشخص شد كه شهر سوخته در حدود ۵۲۰۰ سال پیش به شكل روستایی بزرگ شكل گرفت و در ۶_۷ سده به شكل شهری عظیم در آمد كه پایتخت و مركز حوزه تمدن های رودخانه هیرمند بود. آثار خانه های شخصی، كارگاه های صنعتی، بناهای بزرگ یادمانی و كوچه های جدا كننده این آثار هم در این كاوش ها پیدا شدند. در داخل این ساختارها جزئیات گوناگون در رابطه با زندگی روزمره هم پیدا شدند.
شهر سوخته جمعیتی حدود ۱۴ تا ۱۶ هزار نفر داشته، بنابراین هم گورستان عظیمی بالغ بر حدود چهل هزار نفر داشته است.
مردم شهر سوخته صنعتگران و هنرمندان قابلی بوده اند كه آثار گوناگون فلزی، سفالی، چوبی و پارچه ای حصیری در آن پیدا شده است. با وارد كردن سنگ لاجورد از افغانستان و مهره سازی آنها را به سواحل جنوبی خلیج فارس و میان رودان صادر می كردند.
مردم شهر سوخته با هنر و صنعت آشنایی خوبی داشته اند. از بین آثار گوناگون قابل توجه پیدا شده در این شهر علاوه بر اشیا قبلی و فلزی، می توان به بقایای یك خط كش چوبی به دقت یك تا یك و نیم میلی متر و یك صفحه بازی چوبی كه نوعی شطرنج بوده به همراه مهره های بازی و هم یك جام سفالی نشان دهنده نوعی انیمیشن و بالاخره چشم مصنوعی ساخته شده از قیر طبیعی با مویرگ های طلایی نام برد.
شبی برای «شهر سوخته» یك شنبه هشتم دی از ساعت ۱۶ و ۳۰ دقیقه در سالن اجتماعات موزه دیرینه شناسی و هنر دوران اسلامی ایران برگزار می گردد و در این جلسه با حضور محمدحسن طالبیان – معاون میراث فرهنگی وزارتخانه میراث فرهنگی -، سید منصور سید سجادی – سرپرست جستجوهای محوطه جهانی شهر سوخته - جبرییل نوكنده – مدیر كل موزه ملی ایران -، بهروز عمرانی – رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری -، روح الله شیرازی – رئیس پژوهشكده دیرینه شناسی – و حسین مرادی درباره وجوه گوناگون تاریخی، جغرافیایی و دیرینه شناسی این محوطه ی جهانی صحبت می شود.
موزه ملی ایران در خیابان امام خمینی (ره)، ابتدای خیابان سی تیر، خیابان پروفسور رولن قرار دارد.


منبع:

1398/10/09
13:29:16
5.0 / 5
4881
تگهای خبر: زندگی , فرهنگ , گل , هنرمند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه