عضو كمیته كشوری آنفلوانزا؛

آمار مرگ و میر آنفلوانزا در ایران به ۸۰ نفر رسید

آمار مرگ و میر آنفلوانزا در ایران به ۸۰ نفر رسید به گزارش عطر و تن عضو كمیته كشوری آنفلوانزا، اظهار داشت: احتمال اینكه فرد مبتلا به آنفلوانزا بعد از بهبودی، به یكی دیگر از ویروس های این بیماری مبتلا شود، وجود دارد.


به گزارش عطر و تن به نقل از مهر، مسعود مردانی، اضافه كرد: آنفلوانزا بیماری است كه هر چهار یا پنج سال به صورت اپیدمیك ظاهر می شود و این فرم همه گیری معمولا با تغییر كوچك ژنتیكی در این ویروس رخ می دهد به شكلی كه با بروز این جهش ژنتیكی، ویروسی نو و جدید پدید می آید. وی افزود: خیلی از افرادی كه تابحال به این بیماری مبتلا نشده اند، امكان دارد گرفتار این بیماری شوند و طبیعتا زمانی كه موارد مبتلاشدن بیشتر شود عوارض بیماری، تعداد بستری ها و در نهایت موارد مرگ و میز نیز امكان دارد افزایش یابد. مردانی با بیان این مطلب كه طبق آخرین آمار از اول مهر تابحال ۸۰ مورد مرگ و میر ناشی از مبتلاشدن به آنفلوانزا در كشور رخ داده است، خاطرنشان كرد: با افول همه گیری آنفلوانزا در كشور موارد جدید مبتلاشدن با این بیماری رو به كاهش است و به نظر می رسد در دو یا سه هفته آینده با نرمال سازی تعداد موارد مبتلاشدن در حد قابل انتظاری از بحران خارج شویم. این فوق تخصص بیماری های عفونی با اشاره به اینكه واكسن آنفلوانزا از چهار گونه ویروس دوگونه ویروس A و B را پوشش می دهد، اظهار داشت: برمبنای مشاهدات سازمان جهانی بهداشت بیشترین ویروس های در گردش در سال همین دو گونه هستند ولی اگر چنانچه جهش ژنتیكی اتفاق بیافتد كه ویروسی با تركیب جدید ایجاد شود، امكان دارد واكسن به میزان قابل توجهی موثر واقع نشود. عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی، تصریح كرد: بطور كلی حتی با ایجاد جهش ژنتیكی در این ویروس، هنوز هم متخصصین سم شناسی سفارش می كنند كه استفاده از واكسن آنفلوانزا بهتر از عدم استفاده از آن است.
وی به مبتلایان به ویروس آنفلوانزا سفارش كرد: افرادی كه گرفتار این بیماری شده اند باید بدانند كه صرفا به یكی از گونه های ویروس آلوده شده اند، ضمن اینكه سایر گونه های در گردش چهار و یا بیشتر از چهار گونه هستند، بدین سبب امكان ابتلای مجدد به سایر گونه های این ویروس مهیا است.
مردانی اظهار داشت: افراد در معرض خطر حتما باید دو هفته پس از بهبودی نسبت به تزریق واكسن آنفلوانزا اقدام نمایند.


منبع:

1398/09/20
17:25:31
5.0 / 5
4395
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه