تقدیر از میرصادقی و ذوالقدر در شب كتاب و سینما

تقدیر از میرصادقی و ذوالقدر در شب كتاب و سینما به گزارش عطر و تن «شب كتاب و سینما» با تقدیر از میمنت ذوالقدر و جمال میرصادقی و رونمایی از سه عنوان كتاب جدید در حوزه سینما و ادبیات شامگاه سه شنبه (۲۱ آبان ماه) در پردیس سینمایی ملت برگزار گردید.


به گزارش عطر و تن به نقل از ایسنا بر مبنای خبر رسیده، سیدصادق موسوی، دبیر سی و ششمین جشنواره فیلم كوتاه تهران با اشاره به اهمیت و قدمت این جشنواره در غرب آسیا و میزان مخاطبان آن اظهار داشت: در این دوره از جشنواره آثاری از ۱۱۱ كشور جهان دریافت شده كه ۵۰ فیلم كوتاه از ۲۵ كشور برای حضور در جشنواره انتخاب شده است.
او با اشاره به همكاری با موسسه خانه كتاب برای پیوند میان سینما و ادبیات اظهار داشت: از پنج سال پیش این همگرایی بوجود آمده است و به نظر می آید كه ایجاد چنین فضایی ثمرات خوبی برای سینما و ادبیات داشته باشد.
بی رغبتی سینمای ایران به اقتباس از آثار ادبی
در ادامه این مراسم محمد قاسم زاده، نویسنده با اشاره به توجه كشورهای دیگر به اقتباس از آثار ادبی برای ساخت فیلم و سریال اظهار داشت: آثار ادبی بزرگ جهان گاهی بارها و بارها اقتباس می شوند و به صورت فیلم درمی آیند اما متاسفانه سینمای ایران رغبت چندانی به این كار ندارد كه علل آن باید بررسی شود.
او اضافه كرد: البته باید توجه داشت كه هر اثر ادبی چه در ایران و چه در خارج از ایران قابلیت اقتباس ندارد چونكه برخی نویسندگان ذهنی می ‎نویسند كه چنین آثاری نمی توانند به فیلم تبدیل شوند. همینطور برخی نویسندگان زبان باز هستند كه توجه سینماگران را برنمی انگیزد. داستان وقتی به تصویر نزدیك می شود این توانایی را پیدا می كند كه بر روی پرده سینما برود.
نویسنده كتاب «این و سو آن سوی خیال» با اشاره به خصوصیت های این كتاب اظهار داشت: در این كتاب نام بعضی از نویسندگان مطرح را نمی بینیم و این به مفهوم بی اهمیت بودن این نویسندگان نیست بلكه ارزش ادبی آنها خاص است. این كتاب داستان هایی از نویسندگان از سال ۱۳۱۰ تا نویسندگان معاصر را دربر می گیرد. ابتدا ۲۵ داستان انتخاب گردید كه با عنایت به خیل آثار خوب با هماهنگی ناشر، تعداد ۵۰ داستان انتخاب گردید.
كیارستمی هم با فیلم كوتاه به سینما علاقه مند شد
قاسم زاده افزود: خوشبختانه دست ما برای انتخاب آثار باز بود و داستان هایی انتخاب شدند كه با هدف اصلی جشنواره فیلم كوتاه تهران كه آماده ساختن نسل جوان برای اقتباس از داستان‎های خوب فارسی است، هماهنگ باشد.
او با انتقاد از فقدان ارتباط میان سینما و ادبیات ایران اظهار داشت: متاسفانه سینمای ما ادبیات را نمی شناسد و ادبیات ما هم با سینما و تئاتر غریبه است. افراد كمی مانند غلامحسین ساعدی در ادبیات ایران وجود داشته اند كه هم از سینما و تئاتر سر در بیاورند و هم از ادبیات.
این نویسنده در انتها با اشاره به اهمیت فیلم كوتاه تصریح كرد: سینماگرانی مانند عباس كیارستمی در دهه ۴۰ و ۵۰ شمسی با ساخت فیلم های كوتاه مطرح شدند و به سمت فیلم بلند حركت كردند. این نشان داده است كه تربیت سینماگران در حوزه فیلم كوتاه برای آینده بسیار پرارزش است.


كاهش اقتباس از آثار ادبی از دهه ۶۰ به این سو
در ادامه این مراسم، سعید عقیقی نویسنده كتاب «داستان گویی در فیلم كوتاه» با اشاره به بخش‎های این كتاب اظهار داشت: این كتاب به دو بخش تقسیم شده است؛ بخش اول به معیارها و كلیدواژه های فیلم كوتاه می پردازد و برای جمع آوری آن به ۸۰۰ فیلم كوتاه بین سال های ۱۹۲۸ تا ۲۰۱۸ رجوع شده است.
او افزود: بخش دوم كتاب هم درس گفتارهایی از كارگاه های فیلم كوتاه است. متاسفانه در ایران از دهه ۶۰ به سمت دهه ۸۰ اقتباس از آثار ادبی كم و كمتر شده است. اسكلت درام نیازمند شناخت درام، ایده محرك و آخر است كه در فیلم كوتاه و بلند با یكدیگر تفاوت دارند.
در ادامه هم محمدحسین صالحی، نویسنده كتاب «فرصت الدوله شیرازی و فیلم آثار عجم» درباره شخصیت این فرد در تاریخ معاصر وی و میزان خدماتش به فرهنگ و هنر ایران سخن گفت.
خاطرات جالب میرصادقی از شهرت نویسندگی
در انتها این مراسم از جمال میرصادقی نویسنده و مدرس داستان نویسی و میمنت ذوالقدر به علت تلاش های آنها و خدمات شان به ادبیات فارسی تقدیر گردید. میرصادقی بعد از دریافت جایزه پشت تریبون قرار گرفت و خاطراتی از چاپ اولین اثرش در روزنامه ها و واكنش اطرافیانش گفت و بیان كرد: در ابتدا فكر می كردم كه با چاپ اثرم در مجلات فردی مشهور خواهم شد اما زمانی كه به تهران آمدم تا در دانشگاه تحصیل كنم و فكر می كردم كه افراد بسیاری داستان من را خوانده اند، در اولین دیدارم در دانشگاه، با میمنت ذوالقدر آشنا شدم و از او درباره داستانم سوال كردم. وی خاطرنشان كرد كه داستان من را نخوانده است و بنابراین داستانم را به او دادم. این سرآغازی برای دوستی و ازدواج ما بود.
او افزود: همینطور زمانی كه ازدواج كردیم در محله ای زندگی می‎كردیم كه همسایه ما یك كارمند دانشگاه بود. دختر او هر روز به من سلام می كرد و من فكر می كردم حتما پدر او درباره داستان های من به او چیزی گفته است. اما بعد از مدتی برادر این دختر بچه با خشم از او پرسید كه چرا به من سلام می كند و دختر پاسخ داد: این آقاهه پیره و گناه داره. آن جا بود كه پی بردم دلیل این سلام و احوال پرسی چه بوده است.
بیست و هفتمین دوره هفته كتاب جمهوری اسلامی ایران با شعار «حال خوش خواندن» از تاریخ ۲۳ تا ۳۰ آبان ماه در سراسر كشور برگزار می گردد. همینطور فایل پوستر و تیزر بیست و هفتمین دوره هفته كتاب جمهوری اسلامی ایران بر روی سایت هفته كتاب به نشانی اینترنتی hafteyeketab.ketab.ir بارگذاری شده است.1398/08/22
19:15:47
5.0 / 5
4662
تگهای خبر: ادبیات , اینترنت , جایزه , جشن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه