مدیر كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یزد توضیح می دهد؛

چرا ضیغم الدوله دستور دوختن دهان فرخی یزدی را صادر كرد؟

چرا ضیغم الدوله دستور دوختن دهان فرخی یزدی را صادر كرد؟ به گزارش عطر و تن فرخی یزدی شاعر لب دوخته آزادی خواه بعد از شكنجه در دارالحكومه یزد و در حالیكه دهان وی به فرمان حاكم دوخته شده بود، به زندان شهربانی تنها زندان تاریخی یزد افتاد.


به گزارش عطر و تن به نقل از ایسنا، حالا این زندان كه تنها زندان تاریخی یزد است به محور گردشگری ادبی شهر جهانی یزد تبدیل گشته ولی برخی مشكلات مانند مرمت های غیراصولی سبب شد تا بخش عمده ای از این زندان كه بخشی از هویت تاریخی این دیار را به دوش می كشد، از بین برود.
البته همچنان بخش های باقی مانده ی این بنای تاریخی كه اساسا شاهد شكنجه و اسارت چهره های شاخصی از این دیار بوده، نیازمند مرمت اساسی است و تا زمانی كه مورد ترمیم قرار نگیرد اساسا نمی تواند بعنوان بخشی از محور گردشگری ادبی فرخی یزدی، درهای خویش را به روی گردشگران و عموم علامندان بگشاید.
«سید مصطفی فاطمی» مدیر كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یزد با بیان این كه زندان شهربانی تنها زندان تاریخی یزد و بخشی از ارگ حكومتی یزد به حساب می آید، در گفتگو با ایسنا اظهار می كند: این بنا كه بعنوان بخشی از ارگ حكومتی بجا مانده است، در زمانی حتی قبل تر از دوره صفویه و در زمان شاه یحیی حاكم دوره آل مظفر بعنوان بخشی از شهر یزد(نارین قلعه ی یزد) شكل گرفته و در زمان قاجار به شكل زندان درآمده كه البته در زمان پهلوی شكل امروزی را به خود گرفته است.
وی با بیان این كه اصل این بنا احیانا قدمتی بیشتر از 700 سال دارد، تصریح می كند: این بنا در دوره های مختلف بعنوان بخشی از ارگ حكومتی به شمار می رفته و بعدها تخریب و باردیگر در دوره امیرچقماق مرمت شده و تقریباً بنای اصلی، باقی نمانده است اما دیوار حصار ارگ حكومتی كه در پشت زندان واقع شده، قدمتی بیشتر از 700 سال دارد.
این مسئول با اشاره به این كه بنای مذكور در دوران مختلف كاربرد زندان داشته است، اضافه می كند: این مكان مطابق اشارات تاریخی در نزدیكی دیوان خانه كه همان اداره میراث فرهنگی كنونی و بخشی از ارگ حكومتی یزد است، یاد شده است.
وی در ارتباط با محكومیت فرخی یزدی در این زندان قدیمی، تصریح می كند: به احتمال زیاد اشخاص معروف دیگری هم در طول تاریخ در این زندان به اسارت افتاده اند كه فرخی نسبت به بقیه از شهرت بالاتری برخوردار بوده است.
فاطمی اضافه می كند: زمانی كه فرخی اشعار تندی را نسبت به حاكم وقت یزد می سراید، وی را در دارالحكومه كه در مكان فعلی اداره كل میراث فرهنگی بوده است، به فلك می بندد اما از آنجایی كه فرخی در بین شكنجه هم زبان به ناسزاگویی می گشاید، حاكم وقت یعنی ضیغم الدوله دستور دوختن لب های وی را می ‎ دهد و با آمدن خیاط باشی این اقدام میسر می ‎ شود.
وی از زندانی شدن فرخی در زندان شهربانی یاد می كند و ادامه می دهد: زمانی كه شكنجه تمام می شود، فرخی یزدی را در زندان شهربانی به اسارت می گیرند اما مادر فرخی به مسجد می رود و مردم را فرامی خواند بنابراین مردم در آن روز مغازه ها را می بندند و در تلگراف خانه تجمع می كنند و تلگرافی را به وزیر داخله می نویسند كه البته حاكم آنرا تكذیب می كند ولی سرانجام به دلیل تجمع مردم، فرخی را در مقابل ارگ حكومتی بعد از یك روز زندانی شدن، تحویل می دهد.
مدیركل میراث فرهنگی یزد از اهمیت این زندان در هویت تاریخی یزد یاد و خاطرنشان می كند: بخش هایی از تنها زندان تاریخی یزد مانند یادگاری های دیوارها، اتاقك های انفرادی و شكل ساختار زندان در چند سال قبل به دنبال مرمتی غیراصولی و بدون شناخت گرفتار تخریب شده و از بین رفته است.
وی با تاكید بر این كه تاریخ تبدیل این بنا به زندان هنوز مشخص نمی باشد، می گوید: مرمت این بنا برعهده نیروی انتظامی است ولی بعد از مرمت بعنوان بخشی از محور گردشگری ادبی در نظر گرفته خواهد شد.
البته سرهنگ «محمدرضا مزیدی» معاون اجتماعی نیروی انتظامی یزد از تبدیل این زندان به موزه نیروی انتظامی خبر می دهد و به خبرنگار ایسنا می گوید: هم اكنون اعتبار كافی جهت مرمت تنها زندان تاریخی یزد فراهم نیست و مرمت این بنا به همكاری اداره كل میراث فرهنگی یزد نیاز دارد.
وی ادامه می دهد: هنوز كاربری آینده این زندان تعیین تكلیف نشده ولی در عین حال هم اداره كل میراث فرهنگی در این رابطه همكاری لازم را نداشته است.
به قول مزیدی، این زندان كه در گذشته بعنوان محلی گردشگری مدنظر بوده، مقرر شده كه با كاربری موزه نیروی انتظامی مرمت شود.1398/06/22
14:46:13
5.0 / 5
4402
تگهای خبر: فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه