در جشنواره ملی چاپ ایران مطرح شد

دو سازمان برای نابود كردن صنعت چاپ كافی هستند

دو سازمان برای نابود كردن صنعت چاپ كافی هستند به گزارش عطر و تن نوزدهمین جشنواره ملی چاپ ایران با تقدیر از برگزیدگان این صنعت در حوزه های مختلف برگزار گردید.به گزارش عطر و تن به نقل از ایسنا، مراسم نوزدهمین جشنواره ملی چاپ ایران دوشنبه (چهارم شهریورماه) با حضور محسن جوادی؛ معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، قادر آشنا؛ مدیرعامل موسسه نمایشگاه های فرهنگی ایران، علی اكبر ابراهیمی؛ معاون دفتر چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دست اندركاران صنعت چاپ در تالار وحدت برگزار گردید.

علی اكبر ابراهیمی معاون دفتر چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سخنانی اظهار نمود: جشنواره فرصتی بسیار مغتنم است تا بار دیگر ظرفیت این صنعت دیده شود و همینطور نوآوران و كارآفرینان و خادمان این عرصه معرفی شوند.

او سپس به اقدامات انجام شده در سال های اخیر در حوزه صنعت چاپ اشاره نمود و توضیح داد: همچون این اقدامات برنامه ریزی و تلاش مضاعف در جهت پشتیبانی از تولید داخلی و اهتمام و جدیت لازم در جهت بازبینی قوانین و مقررات مرتبط و شفاف سازی امور به منظور پاسخگویی ضابطه مند به متقاضیان و تسهیل صدور مجوزها بوده است.

معاون دفتر چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همینطور در گزارشی كه از روند برگزاری نوزدهمین جشنواره چاپ عرضه كرد، اظهار داشت: طی نشست هم اندیشی جشنواره نوزدهم كار خویش را با تاكید بر برنامه ریزی جشنواره و تجلیل از پیشكسوتان و كارآفرینان و صادركنندگان آغاز كردیم. در این راستا هیات داوران هر یك از بخش ها متشكل از 11 نفر از روسای لیتوگرافان، صحافان، صادركنندگان چاپ، اتحادیه چاپخانه داران و غیره به داوری پرونده افراد معرفی شده از جانب ادارات فرهنگی استان ها پرداختند.

در ادامه این مراسم، محمدعلی انصاری پور رئیس اتحادیه چاپخانه داران اصفهان در سخنانی به نمایندگی از چاپخانه داران سراسر كشور و خطاب به مسؤلان مرتبط صنعت چاپ خصوصاً وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: می توانم بگویم سرمایه دارترین وزیر مملكت آقای صالحی است كه این همه پشتوانه و سرمایه تحت وزارتخانه ایشان وجود دارد و این بسیار سبب افتخار است برای یك وزیر. این عزیزان كه در اینجا حضور دارند دلسوختگانی هستند كه فقط از سر عشق در این صنعت سرمایه گزاری نموده اند و این نكته نباید فراموش شود كه متولی اینها فعلا وزارت ارشاد است. جایگاه صنعت چاپ را سال ها پیش مطالبه كردیم و ظلمی كه به صنعت چاپ می شد این بود كه هیچگاه بعنوان صنعت به آن نگاه نشده است اما در دنیا آنرا بعنوان سومین صنعت می شناسند. صنعت چاپ، مادر همه صنعت ها گرفتار زخم بستر شده است و هر روز گرفتار فشار خون است و شما هستید كه باید به آن كمك كنید.

او اضافه كرد: زمانی همین چاپخانه داران پیشكسوت ما كه حالا قامتشان خمیده شده است با یك دستگاه ماشین ملخی سه یا چهار خانواده را ارتزاق می كردند و هشت خانواده هم بعنوان كارگر در آنجا تامین می شدند اما حالا آنها هیچ انگیزه ای برای كار ندارند چون هیچ توجیه مالی در آن وجود ندارد.

رئیس اتحادیه چاپخانه داران اصفهان با اشاره به اینكه امروزه تنها دو سازمان تامین اجتماعی و سازمان امور مالیاتی برای نابودكردن صنعت چاپ كافی هستند، بیان كرد: ما امروز نیازی به تهدیدهای ترامپ نداریم و همین دو سازمان برای نابود كردن ما كافی هستند.

او در ادامه ضمن تشكر از معاونت فرهنگی وزارت ارشاد برای تامین مواد اولیه این صنعت و پیشگیری از افزایش قیمت بی رویه مواد اولیه اظهار داشت: باید دیدگاه صنعت چاپ را دیدگاهی واقعی نماییم. صنعت چاپ فقط نشر و كتاب نیست. ما احتیاج به بسته بندی خوب هم داریم و بیشتر از آن احتیاج به مواد اولیه. با عنایت به اینكه كشور ما، كشور تولیدكننده كاغذ نیست پس بحث واردات مقوا و كاغذ از نوع گلاسه جزو واجبات است.

انصاری پور همینطور به مشكلات حوزه مالیات برای چاپخانه داران هم اشاره و بیان كرد: برپایه بند 9 قانون مالیاتی تمام شركت های تابعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید معاف از مالیات باشند در حالیكه اخیراً دو بند دیگر هم برای پرداخت مالیات این قشر اضافه كردند.

او همینطور به فعالیت غیرمجاز دفاتر چاپ در كارگاه های زیرزمینی كه به بدنه صنعت چاپ صدمه می زند، اشاره نمود و درباره حق بیمه سهم كارفرما و مشكلاتی كه چاپخانه داران در این خصوص با آن درگیر هستند هم سخنانی گفت.

در ادامه این مراسم، محمداسماعیل سعیدی عضو كمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی ضمن تبریك روز ملی چاپ اظهار نمود: درباره سخنانی كه فرمودند خوشبختانه لایحه ای به مجلس آمد كه در كمیسیون حل شده است و در صف ورود به صحن علنی مجلس است. با اینكه صنعت چاپ مظلوم واقع شده است و جفاها در این سال ها به آن شده است، مشكلات ساختاری هم وجود دارد كه اگر تفكیك وظایف صورت بگیرد بهتر حل می شود.

او همینطور با اشاره به اینكه مشكل اصلی ما میل به تمركزگرایی است، اظهار نمود: در بحث مشكلات مربوط به سازمان تامین اجتماعی اگر مبلغی كه دولت به سازمان تامین اجتماعی بدهكار است، پرداخت گردد این مشكلات بهتر حل می شود.

این عضو كمیسیون فرهنگی مجلس همینطور به اینكه نخستین چاپخانه در تبریز بوجود آمده است اشاره نمود.

در پیامی ویدئویی سخنانی از سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پخش گردید كه به شرح زیر است:

«جشنواره صنعت چاپ را به همه دست اندركاران این جشنواره تبریك عرض می كنم. صنعت چاپ نقطه عطف تحولات بشری هم در انقلاب علمی بشری و هم در انقلاب های اجتماعی مثل انقلاب فرانسه بوده است. این صنعت هم در انقلاب صنعتی و هم در انقلاب های فن آوری اواخر قرن بیستم و ابتدای قرن بیست ویكم نقش قابل توجهی را داشته است.

صنعت چاپ بعنوان صنعتی كه اگر نبود خیلی از تحولات و فن آوری مختلف زندگی بشری تحقق پیدا نمی كرد، شناخته می شود.

همچنین این صنعت نسبت قابل توجهی با حوزه های مختلف نرم افزار زندگی بشری، وجه روحی و معنوی زندگی بشری یعنی حوزه های علم، فرهنگ و هنر دارد؛ سه شاخه علم، فرهنگ و هنر بشری با صنعت چاپ فرآوری و بهره وری آن كاملتر شده و اجزا و ابعاد وسیع تری را پیدا كرده است.

در جامعه ایران هم در یكصد و پنجاه سال قبل تحولات مختلفی در زندگی فردی و اجتماعی ما رخ داده و نقش صنعت چاپ یك نقش قابل توجه و ملموسی بوده است، بخش قابل توجهی از اتفاقاتی كه در زندگی یكصد و پنجاه ساله اخیر ما پدید آمده مرهون صنعت چاپ به خصوص در حوزه های علم، فن آوری های علمی و همینطور حوزه فرهنگ در اجزا مختلف مطبوعات، كتاب و سایر حوزه های دیگر بوده است.

در حوزه هنر روز ملی صنعت چاپ و جشنواره صنعت چاپ فرصتی را فراهم می آورد به جهت اینكه سهم صنعت چاپ در زندگی اجتماعی ما مورد واكاوی و بررسی دوباره قرار بگیرد.

بنده به سهم خود از همه دست اندركاران این صنعت در یكصد و پنجاه سال گذشته به خصوص عزیزانی كه در این دهه های اخیر در فضای صنعت چاپ كوشا بودند و تلاش داشتند كه هم از وجه اقتصادی و هم از وجه علمی، فرهنگی و هنری این صنعت به كمك زندگی اجتماعی ما بیایند تشكر و قدردانی می كنم.

همچنین از برگزیدگان این جشنواره، عزیزان صنعت چاپ و معاونت فرهنگی و همه كسانی كه تلاش كردند این روز را باشكوه تر برگزار كنند، سپاسگزارم.»

سپس محسن جوادی معاون فرهنگی وزارت ارشاد و رئیس شورای سیاست گذاری نوزدهمین جشنواره ملی چاپ ایران در این مراسم ضمن تقدیر از برگزیدگان این جشنواره و اتحادیه های مختلف و سایر دست اندركاران در سخنانی اظهار داشت: همانطور كه در عنوان این جشنواره آمده است رویكردش این است كه پیشكسوتان صنعت چاپ دیده شوند كه صنعت چاپ به دست آنها در طول تاریخ به اینجا رسیده است و همانطور كه گفته شد تنها عشق و علاقه برای آنها مطرح بوده است چون اگر بحث سرمایه گذاری مطرح بود در این شرایط بطور قطع باید در حوزه های دیگری سرمایه گذاری می كردند و امیدوارم كه بتوانیم تقدیر خوبی از آنها داشته باشیم.

او اضافه كرد: به نظر من مشكل این است كه در كشور ما كارآفرینی یك مقوله اخلاقی دیده نمی گردد در حالیكه كارآفرینی و كار ایجاد كردن از عناصر اصلی حیات اخلاقی است. اینكه شخصی برای دیگران كار ایجاد كند اخلاق است و این افراد مربیان بزرگ اخلاق هستند.

او سپس با اشاره به حوزه سازندگان برتر اظهار نمود: ما اگر نتوانیم روی صادركنندگان محصولات خوب كار نماییم نمی توانیم صنعت چاپ را پیش ببریم.

جوادی همینطور به اهمیت پیدا كردن بازارهای صادراتی در حوزه چاپ هم اشاره نمود و اظهار داشت كه توجه به فعالیت های استانی هم از دیگر رویكردهای مورد توجه جشنواره چاپ است.

معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینكه یك مشكل اساسی كه پیش آمده است سردرگمی در امور حاكمیتی سیاست گذاری چاپ است، اظهار داشت: الان ما نمی دانیم كه دقیقا كجای كاریم و وزارت صمت كجای كار است و ما متولی این صنعت هستیم یا آنها.

در مراسم نوزدهمین جشنواره ملی چاپ ایران از برگزیدگان در بخش های مختلف و همینطور از خانواده محمد كلاری، پیشكسوت حوزه چاپ كه اخیراً درگذشت تقدیر گردید.

محمدحسین شفیع نیا از استان كرمانشاه، محمدرضا رستگاری نجف آبادی از استان اصفهان، حسن فقیر قانع صفت از استان گیلان، حسن بشارت و اسماعیل صاحبی كاشانی از استان تهران بعنوان پیشكسوتان برگزیده این دوره از جشنواره انتخاب شدند.

همچنین مصطفی حاجیلو از شركت «كیمیای نقش الماس» و مجید خادمی مزده از «شركت چاپ پویا هنر نوین» بعنوان كارآفرین و نوآور نمونه در نوزدهمین جشنواره ملی چاپ ایران عرضه شدند.

از رستا توسلی بنابی «شركت چاپ طلای ارومیه» بعنوان صادركننده برتر محصولات چاپی تجلیل شد.

همچنین از سیدموسی حسینی كاشانی، مدیركل فرهنگ و ارشاد استان قم به علت تلاش و همكاری مجدانه در روند اجرای طرح سامانه جامع چاپ كشور و خانم عصمت جهانی كیا كارشناس حوزه چاپ اداره فرهنگ و ارشاد خراسان جنوبی در انجام تالیف و پژوهش های در رابطه با حوزه چاپ تقدیر گردید.

پایان این مراسم هم با اجرای زنده گروه رستاك همراه شد و مراسم نوزدهمین جشنواره ملی چاپ ایران در آستانه روز ملی چاپ (یازدهم شهریورماه) پایان یافت.
1398/06/05
13:20:33
5.0 / 5
4427
تگهای خبر: بیمه , جشن , جشنواره , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه