مراسم رونمایی برف سرخ برگزار گردید

مراسم رونمایی برف سرخ برگزار گردید عطر و تن: در مراسم رونمایی مجموعه داستان «برف سرخ» نوشته طیبه گوهری عنوان شد: داستان های گوهری وجه زنانه بیشتری دارند و در داستان های وی می توان تمام ابعاد وجودی زن ایرانی را یافت.


‍به گزارش عطر و تن به نقل از ایسنا بر مبنای خبر رسیده، این نشست با حضور محمد كشاورز، امین فقیری، فرهاد رفیعی، شهربانو بهجت، محمدرضا زمانی، سارا هلاله، مجتبی فیلی و نایب شیرازی و تعدادی از علاقه مندان در موسسه پیرسوك به دبیری نیما تقوی برگزار گردید.
ابوتراب خسروی - نویسنده - در ابتدای مراسم اظهار نمود: من منتقد نیستم اما امروز سخنانم تحلیلی است كه نسبت به كارهای خانم گوهری در خلال سال ها همكاری با او به دست آورده ام.
او سپس درباره ماهیت داستان اظهار داشت: دنیای نوشتن بسیار خاص و ویژه است و نویسنده این امكان را دارد كه بر صفحه كاغذ هرگونه بخواهد، تخیل و خلق كند. نوشتن عینِ آزادی است و تعریف های دیگر مثل آنچه آندره بروتون از رئالیسم و سورئالیسم عرضه می داد كاملاً صادق نیست و خواب، رؤیا و كابوس هایی كه داستان های ما از آنها الهام می گیرد هم واقعیت یا ادامه واقعیت هستند.
خسروی سپس به تحلیل كتاب «برف سرخ و چند داستان دیگر» طیبه گوهری پرداخت و اظهار داشت: در این كتاب تعدد مضامین وجود دارد اما داستان هایی از این مجموعه را بیشتر دوست دارم كه نگاهی زنانه دارد. البته فرقی بین آثار زنان و مردان وجود ندارد با این وجود گوهری دریچه ای به روی مكان های زنانه ای كه در معرض دید مردان نیست باز می كند كه برای بسیاری تازگی دارد.
خسروی داستان «تا وقتش برسد» در ابتدای كتاب را بسیار درخشان و جذاب توصیف كرد كه قبل از این جوایزی هم به دست آورده است.
او هم چنین به نقش گفتگو در داستان اشاره و تصریح كرد: گفتگو امكانی را فراهم می آورد تا مخاطب با فضاهایی دور از محور داستان ارتباط برقرار كند و این مورد یكی از اركان و ابزار داستان نویسی گوهری است كه به خوبی از آن بهره برده است.نویسنده «هاویه» سپس بیان كرد: رئالیسم به مفهوم كپی از واقعیت نیست كه در این صورت نمی توان آنرا داستان دانست و نوشته به گزارش تبدیل می شود. داستان های «برف سرخ» دقیق و هنرمندانه و در خیلی از موارد حاصل مفاهمه و درك موقعیت بخشی از جامعه ما است. جزئی نگاری و شیئیت فضا و مكان در آثار گوهری خیلی خوب شكل می گیرد و نگاه تیزبین او یك مكان خاص را با استفاده از همین جزئی نگاری و دیالوگ به ادبیات بدل می كند.
خسروی حضور طیبه گوهری را در ادبیات معاصر یك غنیمت دانست كه در چند دهه اخیر با پشتكار مثال زدنی به یكی نویسندگان شناخته شده كشور تبدیل گشته است.در ادامه مراسم فهیمه حیدری -منتقد - آخرین اثر طیبه گوهری را خوش خوان، روان و سیال توصیف كرد و اظهار داشت: «برف سرخ» طیف مخاطب وسیعی دارد و هم مخاطبان خاص و ویژه و هم عموم مردم آنرا دوست خواهند داشت. نكته مهم در مورد آثار بعنوان یك خصوصیت گوهری گسترانده شدن چتر اخلاق بر آن هاست.

این منتقد اضافه كرد: «برف سرخ و چند داستان دیگر» ۳۱ داستان دارد كه راوی ۱۸ داستان آن اول شخص و اغلب آنها یك زن است. در واقع گوهری راوی داستان هایش را بر مبنای شخصیت ها و فضای داستان انتخاب می كند كه این موضوعی قابل توجه و هوشمندانه است.
حیدری هم مانند ابوتراب خسروی معتقد بود «داستان های گوهری وجه زنانه پررنگی دارند » تاكید كرد: در داستان های این نویسنده می توان تمام ابعاد وجودی زن ایرانی را یافت. زنانِ داستان های گوهری اغلب متعلق به طبقه متوسط شهرنشین هستند هستند كه دغدغه هایی آشنا دارند اما در كتاب «برف سرخ» همین سوژه های آشنا تبدیل به داستان هایی درخشان شده است.
حیدری سپس اظهار داشت: گوهری در اغلب داستان ها نگاهی جامعه شناختی و انتقادی به مسائل دارد و آثارش از اتفاقات فن و تكنیك داستان نویسی بهره برده اند.

1398/05/11
16:04:48
5.0 / 5
5245
تگهای خبر: ادبیات , خواب , كتاب , هنرمند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه