نامزدهای جایزه بوكر عرضه شدند

نامزدهای جایزه بوكر عرضه شدند عطر و تن: لیست بلند نامزدهای جایزه «بوكر» در سال 2019 در حالی منتشر گردید كه دنباله رمان «قصه ندیمه» نوشته «مارگارت اتوود» شاخص ترین نامزد این جایزه ادبی است.


به گزارش عطر و تن به نقل از گاردین، هیات انتخاب جایزه ادبی «بوكر» لیستی از ۱۳ كتاب را بعنوان نامزدهای اولیه این جایزه ادبی معرفی كرده كه برای كسب جایزه ۵۰ هزار پوندی این رویداد ادبی رقابت می كنند.
«مارگارت اتوود» داستان نویس كانادایی با رمان «وصیت ها» كه دنباله ای بر رمان معروف «قصه ندیمه» شمرده می شود توانسته به جمع نامزدهای اولیه بوكر ۲۰۱۹ راه یابد و نكته قابل توجه این است كه این كتاب مقرر است در ماه سپتامبر منتشر شود اما هیات انتخاب جایزه بوكر این كتاب را شایسته حضور در بین نامزدها دانسته است.
این ششمین بازی است كه «اتوود» نامزد مهمترین جایزه ادبی انگلستان می شود و توانسته یك دفعه در سال ۲۰۰۰ با رمان «آدمكش كور» این جایزه را از آن خود كند.
فهرست كامل نامزدهای اولیه جایزه بوكر ۲۰۱۹ از این قرار است:
* «قایق شبانه به طنجه» نوشته «كوین باری»
* «خواهرم، قاتل زنجیره ای» نوشته «اوینكان بریثویت»
* «اردك ها، نوبوریپورت» نوشته «لوسی المان»
* «دختر، زن، دیگر» نوشته «برناردین اواریستو»
* دیوار» نوشته «جان لنچستر»
* «مردی كه همه چیز را دید» نوشته «دبورا لوی»
* «آرشیو كودكان گمشده» نوشته «والریا لوئیزلی»
* «اركستر اقلیت ها» نوشته «چیگوزی اوبیوما»
* «لَنی» نوشته «مكس پورتر»
* «۱۰ دقیقه و ۳۸ ثانیه در این دنیای عجیب» نوشته «الیف شافاك»
* «كیشوت» نوشته «سلمان رشدی»
* «فرانكشتاین» نوشته «جنت وینترسون»
فهرست نامزدهای نهایی جایزه بوكر در سال ۲۰۱۹ شامل شش كتاب در روز سوم سپتامبر (۱۲ شهریور) و برنده نهایی نیز طی مراسمی در تاریخ ۱۴ اكتبر (۲۲ مهر) در لندن اعلام می شود.
جایزه «من بوكر» كه نخستین بار در سال ۱۹۶۹ برگزار شد، ویژه همه آثار نوشته شده از سراسر جهان به زبان انگلیسی است كه در بریتانیا و ایرلند انتشار یافته باشند. این نخستین سالی است كه آثار منتشرشده در ایرلند نیز واجد شرایط رقابت در این جایزه ادبی شده اند.
این جایزه بیشتر از ۴۰ سال فقط به نویسندگان كشورهای مشترك المنافع، انگلیسی ها و ایرلندی ها تعلق می گرفت، اما از سال ۲۰۱۴ با وضع قوانین متفاوت، تمام آثار نوشته شده به زبان انگلیسی حق شركت در آنرا پیدا كرده اند. زمانی كه تصویب گردید نویسندگان آمریكایی هم حق شركت در این رقابت ها را دارند، جنجال های زیاد به پا شد و برخی به «آمریكایی» شدن این جایزه اعتراض كردند. «پل بیتی» و «جورج ساندرز» دو نویسنده آمریكایی هستند كه در سال های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ این جایزه را به خود اختصاص دادند.
سال گذشته «آنا برنز» بعنوان نخستین نویسنده اهل كشور ایرلند شمالی موفق شد با رمان «مرد شیری» جایزه بوكر را به خود اختصاص دهد.
منبع:

1398/05/03
11:18:44
5.0 / 5
4972
تگهای خبر: جایزه , كتاب , گل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه