محمود دولت آبادی:

كلمات برای ناصر تقوایی كافی نبودند

كلمات برای ناصر تقوایی كافی نبودند به گزارش عطر و تن «كلمات برای بیان آن همه تصویری كه تقوایی در ذهن داشت، كافی نبودند و وی در نهایت جذب جاذبه های رنگین سینما شد.»به گزارش عطر و تن به نقل از ایسنا، محمود دولت آبادی، داستان نویس، در یادداشتی به مناسبت ۷۹ سالگی ناصر تقوایی در روزنامه ایران نوشت: «داستان های ناصر تقوایی از خصوصیت خاصی برخوردار ند كه آنها را متمایز از نوشته های اغلب نویسندگان معاصرمان می كند. او داستان هایی كاملاً تصویری خلق كرده و به گمانم همین قلمِ تصویری بوده كه در نهایت او را به سینما سوق داده و به فعالیت در این حوزه كشانده است.

با این كه چهل - پنجاه سال قبل مجموعه داستان كوتاه «تابستان همان سال» او را خوانده ام، اغراق نیست اگر بگویم هنوز هم آن تصویرهای ناب در ذهنم باقی مانده و برایم جذاب هستند.

همان طور كه پیشتر هم گفته ام كلمات برای بیان آن همه تصویری كه تقوایی در ذهن داشت، كافی نبودند و وی در نهایت جذب جاذبه های رنگین سینما شد. ناصر تقوایی عزیز همچون كارگردانان كشورمان به شمار می آید كه كارنامه درخشانی از خود به جای گذاشته و تردیدی نیست كه كارهایی كه در حوزه مستند انجام داده منحصر به فرد و خاص خود او هستند.

از سویی آثار سینمایی اش را هم می توان از سالم ترین فیلم هایی دانست كه ساخته شده اند. با این وجود متأسفم كه بگویم تقوایی در نیمه راه ماند یا شاید بهتر باشد بگویم در نیمه راهی كه هنوز قادر به خلق آثاری به یادماندنی بود، او را نگه داشتند.

یكی از حسرت های همیشگی آدمی در جامعه مان این است كه چرا اغلب نخبگان مان در نیمه راه از فعالیت بازمی مانند و با موانع زیادی روبه رو می شوند؛ آنچنان كه برخی ناچار به مهاجرت می شوند؛ افرادی نظیر «امیر نادری» و «سهراب شهیدثالث» كه امثال آنان از قضا كم هم نیستند. تقوایی از معدود سینماگرانی است كه ادبیات را به خوبی می شناسد و به اعتبار كارهایش از احترام بسیاری میان اهالی فرهنگ و هنر برخوردار می باشد.»
1398/04/21
15:03:13
5.0 / 5
4957
تگهای خبر: ادبیات , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه