كورش اسدی یك كتاب تازه، یك كتاب توقیفی

كورش اسدی یك كتاب تازه، یك كتاب توقیفی عطر و تن: همسر كورش اسدی از عرضه كتاب جدیدی از این نویسنده فقید در نمایشگاه كتاب و غیرمجاز اعلام شدن رمان «كوچه ابرهای گمشده» او آگاهی داد.


آتفه چهارمحالیان، شاعر و همسر كورش اسدی، نویسنده ای كه سال ۹۶ از دنیا رفت، به ایسنا اظهار داشت: كتابی از كورش در حال چاپ است به نام «دریچه جنوبی» كه برای نمایشگاه كتاب آماده می شود. او به همراه غلامرضا رضایی تحقیق مبسوطی بر روی داستان نویسی جنوب انجام داده اند. آنها این كتاب را كه حجم زیادی دارد به سفارش سازمان میراث فرهنگی نوشته اند. كورش و رضایی در این كتاب آثار مولفان جنوب را بررسی نموده اند. اگر كتاب چاپ شود برای كسانی كه مایلند تحقیقات آكادمیكی بر روی داستان جنوب انجام دهند، یك مرجع خواهد بود. این كار كورش مانند كتاب «شناخت نامه غلامحسین ساعدی» یكی از كارهای تحقیقاتی اوست كه به شكل مفصل در چارچوب كتاب چاپ و در نمایشگاه عرضه می شود.
او درباره این كه آیا داستان های منتشرنشده كورش اسدی در چارچوب مجموعه داستان چاپ خواهد شد باز اشاره كرد: تصمیمی برای چاپ مجموعه داستان جدید از كورش اسدی گرفته نشده است برای اینكه این داستان ها باید بررسی و سپس انتخاب شوند و از فیلترهایی بگذرند و چون خودش نیست، فرآیند انتخاب داستان ها مقداری طول كشیده است.
این شاعر سپس با بیان این كه رمان «كوچه ابرهای گمشده» هم به چاپ چهارم رسیده است، اظهار نمود: من بوسیله نشر در جریان قرار گرفتم كه توزیع و نشر این كتاب را متوقف كرده اند و دلیل خاصی هم برای آن نیاورده اند. سوال منِ مولف و مخاطب ادبیات این است كه چطور می شود كتابِ مولفی كه در قطعه نام آوران بهشت زهرا با مجوز وزارت ارشاد به خاك سپرده شده است، پس از سه چاپ، غیرمجاز اعلام شود؟ البته این كتاب ۱۰ سال هم در تعلیق بود.
وی در ادامه بیان كرد: آیا تألیف تابعی از سیاست گذاری است؟ آیا شاخص های ثابت و مشخص عقیدتی و ایدئولوژیك دارید برای این كه مولف از نظر شما مولفی فاقد صلاحیت اعلام گردد یا این كه تألیف از نظر شما تألیفی غیرمجاز باشد؟ بنظر می رسد تألیف و مولف تابعی از سیاست گذاری های روز شما هستند. متعاقب این بحث امنیت شغلی و حرفه ای نویسنده چه می شود؟ ما باید هر آن منتظر باشیم تا با سیاست گذاری های جدید نه كتاب مان به رسمیت شناخته شود و نه خودمان به رسمیت شناخته شویم؟ پس چرا باید بنویسیم؟ اگر ما ننویسیم چه كسی متولی فرهنگ در جامعه است؟ ایدئولوژی؟ سیاست؟ اگر آنها متولی فرهنگ در جامعه هستند، خب تكلیف فرهنگیان این جامعه را مشخص كنید.
چهارمحالیان درباره این كه آیا خود او هم كتابی برای نمایشگاه كتاب دارد، اظهار نمود: مجموعه داستان كوتاهی با عنوان «بهشت دسته جمعی» در ۱۸۰ صفحه آماده شده است كه گردآورند این اثر من هستم و زیر نظر بنیاد نوای مهرتاك انتشار یافته و در نمایشگاه عرضه خواهد شد.
او درباره این كتاب توضیح داد: در مدت سه سال از میان كودكان كار كه به بنیاد توانمندسازی مهرتاك مراجعه نموده اند (نزدیك به ۲۰۰ كودك در بازه سنی ۱۰-۱۶ سال) استعدادیابی كردیم كه تشخیص داده شد حدود ۱۴ نفر استعداد نوشتن داستان دارند. ما به مدت سه سال آنها را را تربیت كردیم و در واقع پرورش هدفمند داشتیم. این كودكان اصول و مبانی داستان نویسی را خواندند و نوشتند، ماحصل آن هم كتاب «بهشت دسته جمعی » است. بچه های موسسه توانستند جایزه كشوری «سپیدار» را از آن خود كنند، در صورتیكه دانش آموزانی در این جایزه شركت كرده بودند كه دانش آموختگان رسمی آموزش و پروش بودند و یا موسسه های غیرانتفاعی كه هزینه زیادی برای آنها گذاشته شده است، خیلی از كودكان باز پدر و مادر مولف داشتند.
این شاعر در ادامه درباره خاصیت این كتاب اظهار داشت: جزء معدود دفعاتی است كه كتاب كودك با تألیف كودك بیرون می آید. تا كنون كودكان مخاطبان هنر و ادبیاتی بودند كه بزرگسالان برای آنها تولید می كردند. كودكان در این كتاب با داستان هایی روبه رومی شوند كه با جهان و زیست جهان كودك تولید شده است.
«دریچه جنوبی: تاریخچه داستان خوزستان در بستر شكل گیری و گسترش داستان نویسی ایران» نوشته كورش اسدی و غلامرضا رضایی با شمارگان ۸۰۰ نسخه در نشر نیماژ منتشر و در نمایشگاه كتاب تهران (از ۴ تا ۱۴ اردیبهشت ماه در مصلای تهران) عرضه می شود.
در معرفی ناشر آمده است: كتاب شامل ۴۸ داستان از ۴۸ نویسنده خوزستانی است كه سپس هر داستان نقدی درباره آن توسط كورش اسدی یا غلامرضا رضایی نوشته شده و مورد بررسی قرار گرفته است.
در این كتاب داستان هایی از احمد محمود، قباد آذرآیین، یارعلی پورمقدم، اصغر عبداللهی، قاضی ربیحاوی، فتح الله بی نیاز، محمد بهارلو، عدنان غریفی، علیمراد فدایی نیا، زویا پیرزاد، صمد طاهری، كورش اسدی، غلامرضا رضایی، ابراهیم دمشناس، مصطفی مستور، سروش چیت ساز، سپیده سیاوشی، داریوش احمدی و... آورده شده است.
كوروش اسدی ۱۸ مرداد ۱۳۴۳ در آبادان زاده شد و شروع داستان نویسی اش از دوران نوجوانی اش بود. این نویسنده روز ۲ تیرماه ۱۳۹۶ در منزل شخصی خود در تهران دارفانی را وداع گفت. «باغ ملی»، «پوكه باز»، «كوچه ابرهای گمشده» و «گنبد كبود» آثار منتشرشده او هستند.1398/01/28
14:06:15
5.0 / 5
4581
تگهای خبر: آموزش , ادبیات , جایزه , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه