ساخت و تكمیل كتابخانه در ۱۵ منطقه محروم

ساخت و تكمیل كتابخانه در ۱۵ منطقه محروم به گزارش عطر و تن نهاد كتابخانه های عمومی كشور و بنیاد علوی با هدف ترویج فرهنگ كتابخوانی و توانمندسازی مستضعفان و محرومین جامعه با محوریت كتابخانه های عمومی در مناطق محروم و توسعه خدمات كتابخانه ای در این مناطق، تفاهمنامه همكاری امضا كردند.


به گزارش عطر و تن به نقل از پایگاه اطلاع رسانی نهاد كتابخانه های عمومی كشور، مراسم امضای تفاهمنامه همكاری میان نهاد كتابخانه های عمومی كشور و بنیاد علوی، عصر سه شنبه ۲۰ فروردین ماه با حضور محمد سعیدی كیا، رئیس بنیاد مستضعفان، موسی برزگری، مدیرعامل بنیاد علوی، علیرضا مختارپور، دبیركل نهاد كتابخانه های عمومی كشور، امین متولیان، معاون برنامه ریزی، پژوهش و فناوری اطلاعات، مهدی رمضانی، معاون توسعه كتابخانه ها و ترویج كتابخوانی، محمدهادی ناصری طاهری مدیركل روابط عمومی و امور بین الملل، هادی امیری، مدیركل عمرانی و حسام قربانعلی، مدیركل امور مجلس و استان های نهاد، در بنیاد مستضعفان برگزار گردید.

گسترش ۹ برابری كتابخانه های عمومی طی ۴۰ سال اخیر
دبیركل نهاد با اشاره به گسترش تعداد كتابخانه ها طی ۴۰ سال اخیر اظهار داشت: ما قبل از انقلاب حدود ۳۰۰ كتابخانه عمومی در كشور داشتیم كه این عدد امروز به ۳۴۰۰ كتابخانه عمومی رسیده؛ یعنی كتابخانه های عمومی ما بیشتر از ۹ برابر گسترش پیدا كرده است. از آن گذشته ما امروز در مدارس، مساجد، دانشگاه ها و حوزه های علمیه دارای كتابخانه های بسیاری هستیم. از حدود چهار سال قبل كه از حدود ۱۲۴۷ شهر به تعبیر وزارت كشور، نزدیك به ۲۵۰ شهر كتابخانه نداشت، خوشبختانه امروز این عدد را به زیر ۱۳۰ شهر رسانده ایم.
مختارپور تاكید كرد: امروز بر مبنای مقیاس جهانی باید ۱۵ هزار كتابخانه در كشور داشته باشیم، در حالیكه این عدد تابحال به ۳۴۰۰ كتابخانه رسیده و تعامل و هم افزایی دستگاه های مختلف برای پر كردن این خلأ را لزوم می بخشد.


چگونگی انتخاب ۱۵ منطقه از محروم ترین مناطق كشور
در ادامه این مراسم موسی برزگری، مدیرعامل بنیاد علوی با اشاره به انتخاب ۱۵ منطقه محروم در این تفاهمنامه برای اجرای برنامه های و اقدامات مشترك اظهار داشت: زمانی كه آقای مهندس سعیدی كیا به بنیاد تشریف آوردند، مقام معظم رهبری به ایشان فرمودند كه كار اساسی این است كه شما یك نقطه محروم را بگیرید، آباد كنید، از آب و گل خارج كنید و معیشت پایدار در آن منطقه ایجاد كنید.
او اضافه كرد: این فرمایش مقام معظم رهبری همواره بعنوان مبنا و خط مشی ما در فعالیت ها قرار گرفت و با استفاده از مشاوران مجرب و استخراج شاخص های بیانات رهبر، به یك شرح خدمات رسیدیم كه آن شرح خدمات را به فراخوان گذاشتیم. در ادامه یك مشاور پایه یك برای انجام مطالعه بر روی این شرح خدمات به كار گرفتیم و در نهایت به یك طرح جامع برای اجرا در آن منطقه دست یافتیم تا با پیاده سازی آن طرح به آبادانی منطق محروم دست پیدا نماییم.
مدیرعامل بنیاد علوی با اشاره به پیاده سازی این طرح در منطقه قلعه گنج استان كرمان اظهار داشت: ما این طرح را در چارچوب چهار هدف، ۲۷ برنامه عمده و ۱۲۷ طرح مطالعاتی و همینطور طرحی دیگر را با دانشگاه تهران در بحث توان افزایی و راه اندازی صندوق های خرد اعتباری در روستاهای مختلف این منطقه آغاز كردیم و اداره و سایر امورات آنرا به خود مردم سپردیم. هم اكنون در روستاهای مورد نظر ۱۴۴ صندوق تشكیل شده است كه پایه آموزش و كارآفرینی در این مناطق هستند و خوشبختانه نتایج اجرای این طرح ها، قلعه گنج را بعنوان الگویی برای آبادانی سایر مناطق محروم معرفی نمود.
برزگری با اشاره به روند انتخاب ۱۵ منطقه محروم برای پیاده سازی این طرح ها اظهار داشت: ما برای انتخاب این مناطق ۴۴ شاخص محرومیت وزارت كشور، ۱۲ شاخص محرومیت مناطق محروم، ۱۸ شاخص وزارت بهداشت و درمان و ۲۱ شاخص آموزش و پرورش را كه جمعا ۱۵۷ شاخص را تشكیل می دادند، جمع آوری كردیم و بعد از بررسی و همپوشانی برخی شاخص ها، در نهایت به ۵۴ شاخص فرعی و ۹ شاخص اصلی دست یافتیم.
وی افزود: این شاخص ها فرمول و ماتریسی در اختیار ما قرار داد كه از این طریق توانستیم ۱۵ منطقه انتخابی را بعنوان محروم ترین مناطق كشور انتخاب كنیم؛ مناطقی كه در این تفاهمنامه كار مشترك نهاد و بنیاد علوی كمك بسیاری به پیشبرد اهداف آن خواهد نمود.
حسام قربانعلی، مدیركل امور مجلس و استان های نهاد هم در این جلسه با اشاره به روند همكاری و تعامل دو دستگاه برای امضای تفاهمنامه همكاری اظهار داشت: با عنایت به حمایت و توجه خاصی كه جناب آقای سعیدی كیا، رئیس بنیاد مستضعفان به حوزه فرهنگ داشته اند، جلسات مختلفی را با جناب آقای برزگری، مدیرعامل بنیاد علوی و سایر همكاران ایشان در این بنیاد برگزار كردیم كه منجر به توافقات اولیه برای اجرای برنامه های مشترك شد.
وی اضافه كرد: با عنایت به رویكرد نهاد در تبدیل كتابخانه های عمومی به مراكز فرهنگی و اجتماعی چندمنظوره و وجود اشتراكات بسیار میان دو دستگاه در اجرای برنامه های مشترك در حوزه فرهنگی و اجتماعی، موارد اولیه مورد توافق برای تعامل و هم افزایی خدمت رسانی در ۱۵ منطقه محروم كشور نهایی شد كه امضای تفاهم نامه آن، به سال ۹۸ موكول شد كه امروز شاهد امضای این تفاهمنامه هستیم.


اهداف و مفاد تفاهم نامه مشترك نهاد و بنیاد علوی
در ادامه این مراسم تفاهمنامه همكاری میان نهاد كتابخانه های عمومی كشور و بنیاد علوی با هدف ترویج فرهنگ كتابخوانی به منظور توانمندسازی مستضعفان و محرومین جامعه، اجرای برنامه های فرهنگی آموزشی با محوریت كتابخانه های عمومی در مناطق هدف در این تفاهم نامه و همینطور توسعه خدمات كتابخانه ای در مناطق محروم، به مدت یك سال به امضا رسید كه در صورت رضایت طرفین قابل تمدید خواهد بود.
همچنین مناطقی شامل شهرستان های قلعه گنج استان كرمان، چالدران استان آذربایجان غربی، لنده استان كهگیلویه و بویراحمد، شهرستان مانه و سملقان استان خراسان شمالی، ملكشاهی استان ایلام، گرمی استان اردبیل، قصرقند، زهك و دلگان استان سیستان و بلوچستان، شادگان استان خوزستان، سروآباد استان كردستان، مراوه تپه استان گلستان، كوهرنگ استان چهارمحال و بختیاری و جزیره لارك و بخش احمدی شهرستان حاجی آباد استان هرمزگان بعنوان مناطق هدف برای اجرای تعهد طرفین درنظر گرفته شده است.
تعهدات بنیاد علوی
بنیاد علوی هم بر طبق این تفاهم نامه متعهد به تكمیل پروژه های نیمه تمام كتابخانه های عمومی و راه اندازی كتابخانه های روستایی و شهری در شهرستان های هدف این تفاهم نامه با نظارت اداره كل امور عمرانی نهاد و كارشناسان امور عمرانی واحدهای استانی نهاد شد كه كار ساخت و تكمیل این كتابخانه ها با اولویت مناطق فاقد كتابخانه عمومی و برپایه معیارهای تعیین شده از جانب نهاد صورت خواهد گرفت.
همچنین مساعدت در اجرای برنامه های فرهنگی در كتابخانه های عمومی و توزیع بسته های حمایتی و فرهنگی موردنظر بنیاد به خانواده های محروم از راه كتابخانه های عمومی واقع در مناطق مورد توافق با نهاد، از دیگر تعهدات بنیاد علوی در این تفاهم نامه بوده است.
تعهدات نهاد كتابخانه های عمومی كشور
بر اساس این تفاهم نامه نهاد كتابخانه های عمومی كشور متعهد به معرفی مناطق نیازمند به خدمات كتابخانه ای به بنیاد به منظور توسعه فضای كتابخانه ای در محدوده جغرافیایی مورد تفاهم، عرضه لیست پروژه های نیمه تمام كتابخانه ای در شهرستان های هدف به بنیاد و تعیین پروژه های دارای اولویت، تامین نیروی انسانی و منابع موردنیاز برای اداره كتابخانه های عمومی، بعد از تكمیل ساختمان كتابخانه توسط بنیاد، اجرای برنامه های مختلف با هدف ترویج فرهنگ كتابخوانی، كار و كارآفرینی شده است.
همچنین عضویت كاركنان بنیاد و خانواده های آنها، اعضای صندوق های خرد اعتباری طرح توان فزایی و دانش آموزان مناطق هدف، به صورت مجانی در كتابخانه های عمومی، اجرای برنامه های فرهنگی در كتابخانه های عمومی با عنایت به تغییر رویكرد كتابخانه به پایگاه فرهنگی و اجتماعی، ایجاد بخش كودك در كتابخانه های عمومی فعال در مناطق هدف و تأمین تجهیزات موردنیاز كتابخانه های عمومی ایجادشده توسط بنیاد در شهرستان های هدف از دیگر تعهدات نهاد در این تفاهم نامه است.
ماده ای از این تفاهم نامه به تعهدات مشترك نهاد و بنیاد اختصاص دارد كه شامل مواردی چون مشاركت در برگزاری مسابقات كتابخوانی، نشست های كتابخوان، جلسات نقد و بررسی و رونمایی كتاب، مسابقات نقاشی (با مبحث معیشت پایدار)، همایش ها و جشنواره های مشترك علمی، آموزشی و فرهنگی در كتابخانه های عمومی با هدف ترویج فرهنگ مطالعه و كتابخوانی، همكاری به منظور برگزاری كارگاه های آموزشی و دوره های كارآفرینی و عرضه خدمات به خانواده های كم برخوردار در كتابخانه های عمومی، برگزاری نمایشگاه های دستاورد طرح آبادانی و پیشرفت در جهت آگاهی رسانی از فعالیت های بنیاد در مناطق هدف، تقویت منابع كتابخانه ها در حوزه سیاست های طرح آبادانی و پیشرفت و در نهایت اطلاع رسانی در مورد فعالیت ها و برنامه های در رابطه با مبحث تفاهم نامه در مناطق هدف در این تفاهم نامه است.
توضیح: در خبر ابتدایی نهاد كتابخانه های عمومی كشور، تعداد مناطق محروم یاد شده ابتدا ۱۴ مورد ذكر شده بود كه بعدا از جانب منبع خبر به ۱۵ مورد تغییر پیدا كرد.1398/01/21
14:34:25
5.0 / 5
5121
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , تجهیزات , جشن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه