برگزاری نمایشگاه اسناد تاریخی خلیج فارس در قطر

برگزاری نمایشگاه اسناد تاریخی خلیج فارس در قطر به گزارش عطر و تن مسئولان دو كتابخانه ملی ایران و قطر برای برگزاری نمایشگاه اسناد تاریخی خلیج فارس در قطر به توافق رسیدند.


به گزارش عطر و تن به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و كتابخانه ملی ایران، جیمز اونلی - رئیس همكاری ها و پژوهش های تاریخی كتابخانه ملی قطر و نماینده كتابخانه ملی قطر جهت پیشبرد بندهای تفاهم نامه ای كه در سال ۹۷ منعقد شده - با مدیر كل حوزه ریاست سازمان اسناد و كتابخانه ملی ایران دیدار نمود.
در این دیدار خسروی معاون كتابخانه ملی با عرضه توضیحاتی درباره فعالیت های سازمان اسناد و چگونگی ساخت و طراحی ساختمان كتابخانه ملی ایران، اظهار نمود: حدود ۱۹۰ هزار رساله در سطح دكتری و كارشناسی ارشد به صورت عكس و اسلاید در سازمان اسناد و كتابخانه ملی نگهداری می شود كه به صورت دیجیتال در دسترس هستند.
خسروی اضافه كرد: دو ساختمان داریم كه یكی ساختمان اسناد و یكی هم ساختمان كتابخانه ملی است، ساختمان كتابخانه ملی، با تاكید بر فرهنگ ایرانی شكل گرفته است. كل طراحی و ادوات آن داخلی است؛ به كار بردن آب، گیاه و نور مبین این فرهنگ است. در سطح بیرونی هم رنگ خاك به كار گرفته شده است. ساختمان كتابخانه ملی ۸ طبقه است، ولی ۸ طبقه آن دیده نمی گردد. وقتی از طراح آن پرسیدیم كه چرا این ساختمان مانند كتابخانه فرانسه ساخته نشده است؟ عنوان كردند كه باید ساختمان كتابخانه خضوع داشته باشد چونكه ساختمان های بلند مربوط به ساختمان هایی چون بانك و وزارت جنگ است و نباید افراد در ورود به كتابخانه ملی گرفتار استرس و ترس شوند.


سپس جیمز اونلی - رئیس همكاری ها و پژوهش های تاریخی كتابخانه ملی قطر - همكاری در زمینه تحقیقاتی و پروژه های تحقیقاتی را یكی از اهداف این دیدار عنوان نمود و اظهار داشت: باید بتوانیم مباحث مطرح شده در دیدارهای قبلی را عملیاتی و اجرای نماییم. بخشی از این مباحث درباره تاریخ خلیج فارس است كه می توانیم به صورت دیجیتالی با یكدیگر همكاری داشته باشیم.
رئیس همكاری ها و پژوهش های تاریخی كتابخانه ملی قطر در ادامه بیان كرد: پروژه كتابخانه ملی قطر از بزرگترین منابعی است كه در خاورمیانه در حوزه دیجیتالی خلیج فارس وجود دارد. امیدواریم بخشی از این اسناد دیجیتال در حوزه خلیج فارس را به كتابخانه ملی ایران اختصاصی دهیم.
همینطور گراییلی - مدیركل حوزه ریاست سازمان اسناد و كتابخانه ملی ایران در این دیدار عنوان كرد: برپایه صحبتی كه با شما در كتابخانه قطر داشتیم، قرار بود تفاهمنامه ای بین كتابخانه ملی ایران و كتابخانه ملی قطر امضا شده در حد كاغذ و نوشته نماند و پیوست اجرایی داشته باشد. ما در قطر قرار گذاشتیم تا كتاب «تاریخ قطر» نوشته سدیدالسلطنه را هم به صورت مشترك چاپ نماییم، كه پروپوزالی برای همكاری مشترك در این زمینه در حال آماده شدن است.
گرایلی افزود: قراری دیگری كه گذاشته بودیم درباره نمایشگاه مشترك نمایش اسناد خلیج فارس بود، كه نامه نگاری های آن با نهادهای دیگری كه اسناد خلیج فارس را دارند در حال انجام می باشد تا آنها هم اسناد خویش را در اختیار سازمان اسناد و كتابخانه ملی قرار دهند تا این نمایشگاه مشترك برگزار گردد.
او تصریح كرد: بزودی طی نامه رسمی شرایط مان را برای برگزاری نمایشگاه اسناد خلیج فارس در قطر اعلام می نماییم.
همینطور در این رابطه رئیس همكاری ها و پژوهش های تاریخی كتابخانه ملی قطر بیان كرد: ما تلاش داریم هر سندی كه درباره خلیج فارس در سراسر جهان وجود دارد با كمك محققان دنیا كه می توانند ایرانی هم باشند، هر سندی در جمع آوری و دیجیتال سازی نماییم.
اونلی اضافه كرد: پژوهشگاه های كتابخانه ملی قطر در حوزه اسناد خلیج فارس فعالیت و پروپزال عرضه می كنند كه این كار به صورت بورسیه عرضه می شود، حتی پژوهشگرهای ایرانی هم می توانند در این زمینه مشاركت كنند تا این پژوهش ها به صورت كتاب و به زبان انگلیسی و عربی و حتی فارسی چاپ شود.
وی همینطور عنوان كرد: در ماه ژانویه پروژه معماری خلیج فارس را كلید زدیم كه مربوط به معماری شرق، جنوب ایران و هند هم می شود، البته این پروژه فقط مختص به جهان عرب نیست بلكه دیگر كشورها را هم پوشش می دهد، كه یك بخشی از دیجیتال كتابخانه ملی قطر را به این كار اختصاص داده ایم. بخش جمع آوری و دیجیتال سازی اسناد قرن هیجدهم و نوزدهم درباره معماری خلیج فارس كلید زده شده است.
مدیركل حوزه ریاست سازمان اسناد و كتابخانه ملی ایران هم با ابراز شادمانی از این دیدار اظهار داشت: اگر دیپلماسی فرهنگی را بر دیپلماسی سیاسی، مقدم بدانیم، سریع تر می توان این همكاری را رقم زد.1398/01/10
20:56:45
5.0 / 5
4809
تگهای خبر: استرس , فرهنگ , كتاب , گل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه