هزاره ابوسعید ابوالخیر برگزار می گردد

هزاره ابوسعید ابوالخیر برگزار می گردد عطر و تن: همایش بررسی آثار و اندیشه های ابوسعید ابوالخیر به مناسبت هزاره ابوسعید ابوالخیر انجام می شود.


به گزارش عطر و تن به نقل از مركز فرهنگی شهر كتاب، این همایش همراه با بزرگداشت فریتس مایر روز چهارشنبه ۲۱ فروردین ماه، در این نهاد فرهنگی برگزار می شود.
در خبر برگزاری این همایش آمده است: امروزه جامعه ما بیشتر از هر زمان دیگر به آموزه هایی نیازمند است كه مردم را به شادمانی های اصیل و رواداری نسبت به همدیگر و امیدواری به رحمانیت خداوند دعوت كند. عارفان ایرانی با وجود تفاوت مشرب هایی كه داشته اند در مدارا كردن و مشفقانه با مردم برخورد كردن با هم اشتراك نظر دارند. شاید یكی از برجستگان این نوع نگاه به خلق، شیخ ابوسعید ابوالخیر عارف قرن پنجم است كه مردمان را به «یكسو نگریستن و یكسان نگریستن» فرا می خواند و راه حقیقت را «صدق با حق و رفق با خلق» می داند. ابوسعید ابوالخیر در اول محرم ۳۵۷ ق به دنیا آمد و در چهارم شعبان ۴۴۰ ق دارفانی را وداع گفت. امسال هزاره درگذشت ابوسعید است و چهارشنبه ۲۱ فروردین برابر است با چهارم شعبان ۱۴۴۰. تأثیر افكار و اقوال ابوسعید در ضمن سده های گذشته همواره در بین اهل عرفان و در ادبیات عرفانی ایران مشهود بوده است. روشن ترین خصیصه عرفان ابوسعید هماهنگی آن با زندگی است، چنانكه می توان اظهار داشت كه او با عرفان زندگی نمی كرده است، بلكه عرفان جوهر حیات او بوده و به تعبیر دیگر، عرفانی می زیسته است.
مایر خاورشناس و پژوهشگر بزرگ سوئیسی و نویسنده كتاب «ابوسعید ابوالخیر: حقیقت و افسانه» است كه جامع ترین و بهادار ترین پژوهش درباره ابوسعید را نوشت كه این اثر به فارسی باز ترجمه شده است. بی گمان پیرمیهنه یكی از بزرگترین مشایخ تصوف ایران است كه شعر و مضامین عاشقانه را به حوزه عرفان كشانده است.
در هزاره ابوسعید، محققان و صاحب نظران ایرانی در باب آثار و اندیشه های وی سخن می گویند.1398/01/08
14:44:46
5.0 / 5
4865
تگهای خبر: ادبیات , زندگی , فرهنگ , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه