سرنوشت مبهم آثار عبدالحسین زرین كوب

سرنوشت مبهم آثار عبدالحسین زرین كوب به گزارش عطر و تن برادر عبدالحسین زرین كوب از سرنوشت مبهم برخی از آثار این چهره فقید می گوید و اظهار می كند كه با گذشت ۴۰ سال و با وجود پیگیری ها، كتاب های وی هنوز پیدا نشده اند.


عظیم زرین كوب به ایسنا می گوید، مقاله های خیلی از عبدالحسین زرین كوب - استاد دانشگاه، پژوهشگر و مورخ - به جای مانده كه هنوز منتشر نشده اند. این مقالات به همراه حدود ۶۰۰۰ كتاب كتابخانه شخصی او به مركز دایرةالمعارف اسلامی سپرده شده است و این مركز درباره انتشار آنها تصیم گیری می كند.
به قول او، در این میان برخی از كتاب های زرین كوب قبل از انتشار گم یا دزدیده شده اند. در كتاب شناسی ای كه عنایت الله مجیدی نوشته، عنوان این كتاب ها این گونه آمده است: «ادبیات فرانسه در دوران كلاسیك» ترجمه از مجموعه چه می دانم، آخر ترجمه ۱۳۲۹ كه در دست ناشر مفقود شده است؛ «انسان الهی» درباره زندگی و شخصیت علی بن ابی طالب ضد السلام، آخر تحریر اردیبهشت ۱۳۵۷؛ «اسلام در نقش فرهنگ و سیاست»، درباره زندگی سیدجمال الدین اسدآبادی، آخر تحریر، اسفند ۱۳۵۶، (این دو كتاب اخیر در دفتر كار نویسنده در دانشكده ادبیات به دست اشخاص غیرمسئول از بین رفتند.)؛ «نردبان آسمان»، شامل سه مجلد كه نسخه خطی آن نزد ناشر مفقود شد و الان در اختیار كس دیگری است كه این فرد برای تحویل دادنش مطالبه مبلغی هنگفت كرده است و از قراین پیداست ترجیح می دهد آنرا به نام خود منتشر كند؛ و «تاریخ ایران پس از اسلام»، جلد دوم.
برادر عبدالحسن زرین كوب كه وصی اوست درباره سرنوشت این كتاب ها می گوید: زرین كوب برای عمل جراحی قلبش به آمریكا رفته بود، وقتی برگشت افرادی دفترش در دانشگاه تهران را گرفته وسایلش را برداشته بودند. پس از مرگ زرین كوب من خیلی پیگیری كردم، پیش از فوت هم خودش سال ها پیگیری كرد كه متأسفانه پیدا نشدند. زمانی كه جلد اول «تاریخ ایران پس از اسلام» نوشته شد به مدت هفت سال به خاطر اختلاف وزارت آموزش و پرورش و وزارت فرهنگ آن زمان پخش نمی شد كه با اعتراض شرق شناسان در داخل و خارج از كشور، پخش گردید. جلد دومش هم گم شد.
او می افزاید: برادرم همینطور «انسان الهی» را كه درباره حضرت علی بن ابی طالب(ع) است به سفارش پدرم نوشت كه به گونه ای جوابیه ای به «۲۳ سال» علی دشتی بود. آقای شهید مطهری كتاب زرین كوب را دیده بود و به قول معروف رویش حساب باز كرده بود و از آن تعریف می كرد؛ زمانی كه رئیس شورای انقلاب بود دستور داده بود كمیته ها و سپاه بگردند تا كتاب را پیدا كنند كه پیدا نشد.
برادر زرین كوب همینطور درباره كتاب «نردبان آسمان» كه شرح تحلیلی-تحقیقی مثنوی مولانا است، توضیح می دهد: خود زرین كوب می گفت شخصی تماس گرفته و از او پول هنگفتی را برای برگرداندن كتاب طلب كرده است، ایشان هم گفته بود ندارم، واقعا هم نداشت، و به او گفته بود شما چاپ كنید حتی به اسم خودتان؛ اما پس از گذشت چندین سال، هنوز آنرا چاپ نكرده است.
عنایت الله مجیدی هم در كتاب شناسی زرین كوب نوشته است: «جای آن است كه از یك ویراستار شریف در این جا سپاسگزاری شود كه نسخه خطی منحصر به فرد «دنباله جست وجو» در دست او مانده بود. این ویراستار كتاب را به وسیله دكتر احسان نراقی به نویسنده بازگرداند و با تواضع و كرامت حتی نام خویش را هم افشا نكرد.
عبدالحسین زرین كوب - استاد دانشگاه، پژوهشگر و مورخ - متولد ۲۷ اسفند ۱۳۰۱ است؛ به قول خودش سه روز از نوروز پیرتر است. وی در سن ۷۷ سالگی پس از یك دوره بیماری روز ۲۴ شهریور ۱۳۷۸ از دنیا رفت. او استاد برجسته تاریخ بود كه طی مدت حیاتش آثار بسیاری درباره ادبیات و تاریخ ایران و اسلام از خود به جای گذاشت.
«با كاروان حله»، «شعر بی دروغ، شعر بی نقاب»، «از كوچه رندان»، «سیری در شعر فارسی»، «سر نی»، «بحر در كوزه»، «پله پله تا ملاقات خدا»، «پیر گنجه در جست وجوی ناكجاآباد»، «از نی نامه» (برگزیده مثنوی معنوی)، «دو قرن سكوت»، «فتح عرب در ایران» (به زبان انگلیسی در تاریخ ایران كمبریج)، «روزگاران ایران»، «دنباله روزگاران ایران»، «روزگاران دیگر»، «ارزش میراث صوفیه»، «فرار از مدرسه»، «جست وجو در تصوف ایران»، «دنباله جست وجو در تصوف ایران»، «در قلمرو وجدان»، «شعله طور» (درباره زندگی حلاج)، «بنیاد شعر فارسی»، «ادبیات فرانسه در قرون وسطی»، «ادبیات فرانسه در دوره رنسانس»، «شرح قصیده ترسائیه خاقانی»، «فن شعر ارسطو»، «ارسطو و فن شعر»، «نقد ادبی» و «نقش بر آب» همچون آثار منتشرشده زرین كوب هستند.1397/12/27
22:29:16
5.0 / 5
4366
تگهای خبر: آموزش , ادبیات , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه