وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:

كتابخانه ها به فرآیند اجتماعی و فرهنگی تبدیل شوند

كتابخانه ها به فرآیند اجتماعی و فرهنگی تبدیل شوند عطر و تن: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: كتابخانه ها باید از فضای مخزن و حداكثر امانت كتاب و میز مطالعه تبدیل به یك فرایند بسیار متنوع اجتماعی و فرهنگی شوند كه البته كتاب در آن نقش محوری داشته باشد.


به گزارش عطر و تن به نقل از ایسنا، سیدعباس صالحی در جمع خبرنگاران اظهار نمود: مجموعه اتفاقات مختلفی در ارتباط با حوزه كتاب و كتاب خوانی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حال انجام می باشد و در بعضی محورها سرعت بیشتری پیدا می كند؛ قسمتی از آن به حوزه زیرساختی برمی گردد كه بحث توسعه كتابخانه ها به نحو جدی مورد توجه است.
وی در ادامه اضافه كرد: افتتاح همین كتابخانه مركزی مشهد و پاره ای از كتابخانه های دیگر در امسال و سال های آینده هم در استان و هم در كشور در دست اقدام است؛ اما در كنار بحث های زیرساختی باید بحث های نگاهی به شكل خاصی مورد توجه قرار گیرد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اشاره كرد: مساله های مهمی كه بعنوان یك رویكرد مورد توجه ما در این دوره است، این است كه حوزه خدمات كتابخانه ها باید تنوع بیشتری پیدا كند و كتابخانه ها به یك فرهنگسرای اجتماعی، یك كانون وسیع اجتماعی و یك نهاد مبلغ سرمایه اجتماعی بر اساس كتاب تبدیل شوند.
صالحی همین طور بیان كرد: یكی از ده ها خدمت اجتماعی تازه در این كتابخانه ها دیده شده؛ همین طور توجه به اقشار ویژه اجتماعی كه احیاناً كمتر می توانند از خدمات فرهنگی استفاده كنند. حوزه نابینایان و ناشنوایان باز باید به نحوی قابل توجه باشد. اقشار دیگر باز باید در فضای كتابخانه ها مورد توجه قرار بگیرند.
او اضافه كرد: توجه به این كه ما كودكان و نوجوانانمان را به فرهنگ كتاب خوانی نزدیك تر كنیم؛ این كه كتابخانه ها یك محیط مأنوس داشته باشند و الفتی بین حوزه كتابخانه ها و كودك و نوجوان احداث شود باز مهم می باشد. با همین نگاه اتفاقات مختلفی در كتابخانه های عمومی شكل می گیرد و در حوزه كودكان هم كتابخانه های اختصاصی ای شكل می گیرد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اظهار داشت: در كنار این حركت كه در حوزه كتابخانه ها در حال صورت گرفتن است، بحث باشگاه های كتاب خوانی، پایتخت كتاب ایران و روستاهای دوستدار كتاب و ده ها فعالیت دیگر هم در حوزه كتاب خوانی در حال انجام می باشد.
صالحی بیان كرد: بودجه های مربوط به زیارت تلفیقی از بودجه های استانی است و فضایی كه از سطح كلان تعقیب می شود. این بودجه رقمی را داشته اما بالاخره شرایط عمومی دخیل بوده و ما امیدواریم شهرهایی كه فضای كانون های زیارت را دارند هم بودجه های مستقل و هم بودجه های هم افزا را داشته باشند.
او درباره كاهش بودجه های فرهنگی هم اظهار داشت: قسمتی از تقلیلی كه بودجه های فرهنگی تاحدودی پیدا كرده، مربوط به یارانه های حوزه نشر و كتاب بود؛ البته بالقطع همه شرایط عمومی بودجه دولت را درك می كنند اما ما امیدواریم مسیری كه تا نهایت بودجه حركت می كند، به كمك حوزه فرهنگ و كتاب بیاید.1397/11/16
15:23:43
5.0 / 5
4952
تگهای خبر: خدمات , فرهنگ , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه