بیمه كتابفروشان بررسی گردید

بیمه كتابفروشان بررسی گردید به گزارش عطر و تن نشست هم اندیشی با دفتر امور فرهنگی و اجتماعی كارفرمایان سازمان تامین اجتماعی در مورد بررسی بیمه كتابفروشان برگزار گردید.به گزارش عطر و تن به نقل از روابط عمومی موسسه خانه كتاب، نشست هم اندیشی بررسی بیمه كتابفروشان با حضور شایسته شریعتمداری، معاون دفتر امور فرهنگی و اجتماعی كارفرمایان سازمان تأمین اجتماعی، نیكنام حسینی پور، مدیرعامل موسسه خانه كتاب، مجتبی تبریزنیا، مشاور اجرایی موسسه خانه كتاب، محمد حسین قشقایی، رئیس گروه مطالعات اداره كل كارفرمایان و سازمان های معاونت فرهنگی و اجتماعی، مژگان بهداروند كارشناس ارشد گروه مطالعات سازمان تامین اجتماعی، علی حاجی تقیی، مدیر كتابفروشی ارمغان طوبی، فرهاد تیمورزاده، مدیر انتشارات تیمورزاده، اردشیر بهجت، مدیر كتابفروشی بهجت، محسن بهشتیان؛ مدیر كتابفروشی لارستان، علی اسماعیلی، مدیرعامل انجمن كتابفروشان جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی «خوشه»، فرشته سنگری، مدیر كتابفروشی افرا كتاب در موسسه خانه كتاب برگزار گردید.

در ابتدای این جلسه حسینی پور با اشاره به دغدغه هایی كه در حوزه كتابفروشان مطرح است، اظهار داشت: با عنایت به این دغدغه ها، در برنامه ششم توسعه برای تعرفه آب، برق و گاز تسهیلاتی در نظر گرفته شده است كه آیین نامه اجرایی آن برای سازمان مدیریت و برنامه ریزی ارسال شده است. این حمایت ها برای آن است كه این پاتوغ های فرهنگی بتوانند به حیات خود ادامه دهند.

او سپس بیان كرد: مبحث تامین اجتماعی و معافیت ها یكی از دغدغه هایی است كه معمولا كتابفروشان در جلسات مشترك خود مطرح می كنند. همچنین، نبود اطلاع رسانی قوانین تصویب شده از جانب سازمان تامین اجتماعی به كتابفروشان بخشی از مشكلات آنها است. البته به علت ارتباط مستمر كتابفروشان با خانه كتاب می توانیم بخش نامه های مربوط به صنف كتابفروشان را در سایت درج نماییم تا كتابفروشان و ناشران در جریان آخرین تغییرات قرار بگیرند. تمام تلاش ما این است كه مشكلات كتابفروشان با استفاده از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مجلس شورای اسلامی و دولت با تصویب قانون حل شود.

مدیرعامل خانه كتاب در ادامه اظهار داشت: یكی از برنامه های ما اجرای طرح هایی است كه خدمات به كتابفروشان را تسهیل كند. در دوره های گذشته نگاه و توجه در چارچوب فیلم، زینك و كاغذ به سمت ناشران بود و این مورد افزایش روز افزون ناشران را به دنبال داشت. نتیجه این اتفاق معادله نابرابر بین ناشران و كتابفروشان بود.

او اضافه كرد: از سال ۱۳۹۲ به بعد با حضور دكتر صالحی در معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دغدغه توجه به كتابفروشی ها عنوان شد و به دنبال آن، برنامه های متنوعیذدر قالب طرح های فصلی یارانه حمایتی از كتابفروشی ها، تسهیلات برای توسعه و تجهیز كتابفروشی ها و هم افزایی سازمان هایی غیر از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اجرا شد.

حسینی پور با تاكید بر این كه كتابفروشان سلول های تنفسی شهر هستند، اظهار داشت: كتابفروشان بعنوان یكی از حلقه های اثرگذار حوزه نشر اگر نباشند جامعه نمی تواند نفس بكشد.

در ادامه این نشست، شایسته شریعتمداری اظهار داشت: سازمان تامین اجتماعی باید به سمت مخاطبان برود و برای تحقق این هدف واحد معاونت فرهنگی سازمان تامین اجتماعی شكل گرفت. هرچند هدف سازمان حل مشكلات صنف های مختلف است اما رسیدن به این هدف با شرایط اقتصادی دوران كنونی و با عضویت حدود ۴۲ میلیون نفر زیر پوشش سازمان، كار بسیار سختی است.

او با بیان این كه همه صندوق های بیمه گر در سراسر دنیا مشكلات عدیده­ ای دارند، اظهار داشت: این صندوق ها تلاش می كنند با تصویب قوانین، مشكلات را حل كنند. بخش معاونت فرهنگی سازمان تامین اجتماعی تمام تلاش خویش را برای كمك به فرهنگ جامعه انجام می دهد.

محمدحسین قشقایی هم در این جلسه عنوان كرد: در شرایط كنونی كه سازمان تامین اجتماعی به بانك ها بدهكار است نمی تواند از عهده كمك به كتابفروشان بر بیاید. معافیت بیمه ای برای این قشر فرهنگی به علت این كه باید در قالب قانون باشد بدون تصویب قابلیت اجرایی از جانب سازمان تامین اجتماعی را ندارد.

او افزود: پیشنهاد می كنم برای حل مطالبات كتابفروشان با استفاده از اتحادیه ناشران و كتابفروشان، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مجلس شورای اسلامی و هیئت دولت كار پیگیری شود. سازمان تامین اجتماعی یك نهاد عمومی غیردولتی است كه با سازمان مالیاتی كاملا متفاوت و متمایز است.

در ادامه، فرهاد تیمورزاده مهمترین مشكل كتابفروشان را فقدان قانون دانست و اظهار داشت: كلید حل مشكلات كتابفروشان رعایت چارچوب قانون است. كمكذسازمان تامین اجتماعی به صنف كتابفروشان برای آنها از نظر روانی بسیار اثرگذار خواهد بود.

او در ادامه بیان كرد: صنف كتاب و كتابفروشی نیاز به همراهی دارد. در كتاب قانون كار تامین اجتماعی تمامی صنوف همچون چاقوسازان هم جز موارد قانون بیمه­ ای می شوند اما كتابفروش و پخشی ها چون تولیدی نیستند شامل حال قانون بیمه ای نمی شوند.

او اضافه كرد: حق بیمه ای كه در كل سال سازمان تامین اجتماعی باید به كتابفروشان فعال كشوری كه شاید تعدادشان به ۱۰۰۰ هم نمی رسد بپردازد در مقابل دیگر رقم های پرداختی سازمان، بسیار ناچیز است اما همین رقم بسیار اندك برای كتابفروشان و كارمندانشان بسیار راهگشا است.

این فعال نشر تصریح كرد: اگر عشق و علاقه به حرفه كتابفروشی و كتاب نباشد با عنایت به شرایط بحرانی كشور هیچ كتابفروشی نمی تواند به حیات خود ادامه دهد. كتابفروشان بزرگ اگر در كنار فروش كتاب منبع درآمدی نداشته باشند نمی توانند به حیات خود ادامه دهند.

تیمورزاده سپس اظهار نمود: در حل مشكل كتابفروشان باید از كمیسیون فرهنگی مجلس و دولت كمك بگیریم در غیر این صورت برگزاری این جلسات به نتیجه نخواهد رسید. در دوران ریاست پیشین سازمان تامین اجتماعی، مرحوم نوربخش، كارگروه و جلساتی تشكیل و تمامی این موارد عنوان شد و با اینكه شخص او كاملا اهل كتاب و فرهنگ بودند اما چون در سطح بالاتر به صورت قانون تصویب نشد مشكلات همچنان باقی ماند. همینطور در جلسه با مرحوم نوربخش به این نتیجه رسیده بودیم كه در ادارات بیمه گیشه مخصوص كتابفروشان گذاشته شود و متصدیان آن هم تا حدودی با حوزه كتاب و فرهنگ آشنا باشند. در بسیاری مواقع بین بازرسین اداره بیمه و كتابفروش یا ناشر در زمان بازدید درگیری های فیزیكی رخ می دهد كه علت آن نبود آگاهی بازرسین از صنف كتابفروشی و ناشران است و هیچ شناختی از كتاب و حوزه فرهنگ ندارند.

او سپس اظهار نمود: یكی از دغدغه­ های كتابفروشان، پیامك های گاه و بی گاه جریمه است كه سبب تضعیف روحیه كتابفروش و ناشر می شود. مشكل اصلی كتابفروشان این است چون همه كارهای پرداختی بیمه و مالیات با استفاده از سایت انجام می شود و شاید كتابفروشان اصلا نیازی به رجوع به ادارات بیمه و سازمان نداشته باشد از دستورالعمل های جدید سازمان تامین اجتماعی هیچ اطلاعی ندارند. در سامانه ثبت بیمه مشكل طبقه بندی شغلی وجود دارد كه باید حل شود به این علت كه نیروی ورزیده در كتابفروشی كه عملا مدیر كتابفروشی است حق بیمه او را با عنوان اپراتور رد می كنند كه این مبلغ بسیار پایین است.

اسماعیلی از دیگر حاضران در این جلسه اظهار داشت: پشتیبانی از كتابفروش در حقیقت پشتیبانی از یك زنجیره است كه همه حلقه های صنعت نشر همچون ناشران، پخشی ها و قشر كتابخوان را در بر می گیرد و رونق كتابفروشی ها رونق همه حلقه های نشر است. مهمترین دغدغه كتابفروشان نداشتن امنیت شغلی و بیمه است.

در ادامه این جلسه، بهشتیان مدیر كتابفروشی لارستان، با اشاره به اینكه طی چند سال اخیر مشكل كتابفروشان، مشكل بقا است، اظهار داشت: دو راه به بقای كتابفروشان كمك می نماید. راه اول افزایش درآمد است. در این باره باید به راه های فروش بیشتر فكر كرد. اما راه دوم كاهش هزینه با استفاده از كاهش مالیات و كاهش حق بیمه است.

علی حاجی تقی، مدیر كتابفروشی ارمغان طوبی، هم در این جلسه، مراكز پخش را زیان بارترین حلقه حوزه نشری دانست و اظهار داشت: از این مراكز جای حمایت نمی گردد ازاین رو دیده نمی شوند. در نتیجه به سمت فعالیت های زیرزمینی كشیده می شوند و قاچاق كتاب و كتاب سازی رواج پیدا می كند. صنعت نشر یك صنعت زیان ده است و سودی ندارد و با یارانه سرپا مانده است.

او با اشاره به اینكه كتابفروشی ها ویترین كتاب ها هستند، اظهار داشت: در جدول مشاغل برای كاركنان كتابفروشی باید مشاغلی متناسب با وظایف و تخصص آنها اضافه شود.

اردشیر بهجت، مدیر كتابفروشی بهجت هم در این جلسه عنوان كرد: هرچند اوضاع ناشران خوب نیست اما كتابفروشان و ناشران جزو یك صنف هستند و باید از نظر قوانین و امتیازات با هم برابر باشند. ادامه حیات كتابفروشی ها در شرایط فعلی جامعه خیلی سخت است و كتابفروشانی كه ناشر هستند توانسته اند تا حدودی كتابفروشی را با استفاده از درآمدهای نشر سرپا نگه دارند.

فرشته سنگری، مدیر كتابفروشی افرا كتاب، هم در این جلسه با بیان این كه باید همه حلقه های نشر شامل ناشر، مركز پخش، كتابفروشان محلی و پدیدآورندگان را دید، اظهار داشت: كتابفروشان نمی توانند كارمندهای ورزیده داشته باشند چراكه حقوق آنان پایین است و از امنیت شغلی برخوردار نیستند. ازاین رو شاید لازم باشد بخشی از یارانه ها از جانب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این زمینه هزینه شود.

در این جلسه پیشنهاد شد بخشی از یارانه های كتاب به بیمه كتابفروشان اختصاص پیدا كند چونكه این نحوه مصرف یارانه كه به امور زیربنایی و زیرساختی معطوف می شود به مراتب بهتر از توزیع مستقیم آن است. الگوی مشابه آن بیمه اهل قلم و صندوق اعتباری نویسندگان و هنرمندان است.
1397/11/05
19:53:59
5.0 / 5
4604
تگهای خبر: بیمه , خدمات , دارو , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه