طرح مربوط به مقابله با اهانت به ادیان و اقوام ایرانی با فوریت بررسی می گردد بعلاوه متن طرح

طرح مربوط به مقابله با اهانت به ادیان و اقوام ایرانی با فوریت بررسی می گردد بعلاوه متن طرح به گزارش عطر و تن نمایندگان مجلس شورای اسلامی با یك فوریت طرحی موافقت كردند كه در آن مجازات هایی را برای افرادی كه اهانتی نسبت به ادیان و مذاهب قانونی و اقوام ایرانی داشته باشند پیش بینی كرده است.


به گزارش عطر و تن به نقل از ایسنا، در جلسه علنی امروز یك فوریت طرح الحاق موادی به كتاب پنجم قانون مجازات اسلامی (تعزیزات و مجازات های بازدارنده) در مورد اهانت به ادیان و مذاهب قانونی و اقوام ایرانی با ۱۱۴ رای موافق ۳۶ مخالف و ۵ ممتنع از مجموع ۱۹۴ نماینده حاضر در مجلس شورای اسلامی تصویب گردید.

این طرح به امضای ۸۴ نماینده مجلس شورای اسلامی رسیده است كه متن آن به شرح زیر است:

ماده واحده ــ یك فصل مشتمل بر مواد ۷۲۹ تا ۷۳۴ به شرح زیر به كتاب پنجم قانون مجازات اسلامی (تعزیرات و مجازات های بازدارنده) الحاق می گردد.

حذف ۲۹ ــ توهین به ادیان و مذاهب قانونی، فرهنگی، زبان و آداب و رسوم مشروع قومیت ها

ماده ۷۲۹ ــ هر كسی علنا نسبت به ادیان و مذاهب قانونی و مقدسات مسلم آنها، اقوام ایرانی ــ فرهنگ، زبان و آداب و رسوم مشروع قانونی آنها توهین كند حسب مورد به سه ماه تا سه سال حبس محكوم می گردد.

تبصره ــ عرضه مباحث علمی در نفی یا اثبات حقانیت هر كدام از موارد مذكور و طرح مباحث و مستندات تاریخی، توهین تلقی نمی گردد.

ماده ۷۳۰ ــ در صورت انتشار تصویر یا مطالب اهانت آمیز مبحث ماده ۷۲۹ این قانون در رسانه های مكتوب علاوه بر مدیر مسئول در مورد طراح، تهیه كننده و برنامه ریزان آن هم مطابق ماده مذكور عمل می گردد. در صورت احراز سوء نیت و تبانی برای اختلال در امنیت عمومی كشور حسب مورد به مجازات های مندرج در ماده ۴۹۸ این قانون محكوم می شوند.

ماده ۷۳۱ ــ در صورت انجام سخنرانی عمومی و یا انتشار مضامین اهانت آمیز در اماكن و یا رسانه های صوتی ــ تصویری زیرمجموعه های دستگاه های اجرایی مبحث ماده ۵ قانون خدمات مدیریت كشوری، ضمن عذرخواهی و جبران توسط بالاترین مقام همان سازمان، آمران، مسئولان ذی ربط مجری در صورت دخالت در مضمنون، شركت كننده در برنامه زنده حسب مورد این قانون به انفصال از خدمت دردستگاه دولتی و یا عمومی غیر دولتی از یك سال تا سه سال حبس محكوم می شوند. چنان چه آثار ناشی از فعل نامبردگان به تشخیص وزارت اطلاعات باعث اختلال در نظم عمومی و امنیت كشور یا تحریك احساسات نژادی یا مذهبی شود، حسب مورد به مجازات مذكور در ماده ۴۹۸ این قانون هم محكوم می گردد.

ماده ۷۳۲ ــ نویسنده و ناشر جزوات و كتبی كه در بردارنده مضامین اهانت آمیز و تمسخر موارد مبحث این قانون باشند و یا اطلاعیه ای و اعلامیه ای كه در این مضمون منتشر شود، حسب مورد به مجازات ةای مندرج در این مواد و یا ماده ۴۹۸ این قانون محكوم می شوند.

ماده ۷۳۳ ـ هر كسی به وسیله انتشار عكس، كاریكاتور، نوار صوتی، مكتوبات و سایر پدیده های نرم افزاری در سایت، وبلاك، پیام رسان و نظایر آن در فضاهای الكترونیكی، مجازی و كامپیوتری مرتكب عملی شود كه متضمن توهین یا هتك حرمت به ادیان و مذاهب قانونی و اقوام ایرانی شود حسب مورد به مجازات های مندرج در این مواد یا ماده ۴۹۸ این قانون محكوم می گردد.

ماده ۷۳۴ ــ استفاده از نقش های موهون و تحقیرآمیز نسبت به ادیان و مذاهب قانونی و اقوام موجود در كشور در فیلم های سینمایی، سریال ها و نمایش ها ممنوع می باشد. دستگاه های اجرایی مربوطه موظف به نظارت و انعكاس تخلفات به مراجع قضایی می باشد. اجازه دهنده، سناریونویس، تهیه كننده، كارگردان و سایر عوامل موثر حسب مورد به مجازات مندرج در مواد این فصل و یا ماده ۴۹۸ این قانون محكوم می گردد.

به گزارش عطر و تن به نقل از ایسنا، نمایندگان با یك فوریت این طرح موافقت كردند. این طرح جهت بررسی به كمیسیون حقوقی ارجاع می گردد بنابراین احتمال تغییر در متن آن بعنوان مصوبه كمیسیون وجود دارد؛ پس از آن نوبت رسیدگی در صحن علنی می رسد.


1397/09/28
20:51:57
5.0 / 5
5304
تگهای خبر: احساس , احساسات , خدمات , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه