واكنش به شكستن سنگ بالای مزار مدیا كاشیگر

واكنش به شكستن سنگ بالای مزار مدیا كاشیگر عطر و تن: فرزند مدیا كاشیگر در واكنش به شكستن سنگ بالای مزار این مترجم فقید، با مذموم دانستن این اتفاق، در عین حال می گوید: ارزش به سنگ نیست؛ ادبیات را در گورستان دفن نكرده اند و سنگ را می توان جایگزین كرد.


مانی كاشیگر با تایید خبر شكستن سنگ بالای مزار مدیا كاشیگر، نویسنده، مترجم و فعال فرهنگی، كه تصویر او را روی خود داشت به ایسنا اظهار داشت: آقای اشرفی از دوستان عزیز ما به من اطلاع دادند عصر پنجشنبه هفته گذشته كه به بهشت زهرا رفته اند، این اتفاق افتاده است.
او در واكنش به این اتفاق اظهار نمود: اتفاقی است كه افتاده، اما آن چه بهت آور است جو مسموم فضای مجازی است و افرادی برای شلوغ كاری از این مورد استفاده می نمایند. ما هیچ اطلاع یا قضاوتی نسبت به كسانی كه به این اقدام دست زده اند، نداریم.
كاشیگر اضافه كرد: شكستن سنگ مزار پدرم خلاف موازین اسلامی، عرف و فرهنگ ماست. هیاهوهای فضای مجازی و سناریوهایی كه در مورد این رخداد دیده می گردد جز شلوغ كاری معنایی ندارد و به نظرم این كار بهت آورتر است. اطلاعی در دست نیست ؛ هركسی می تواند این كار را انجام داده باشد.
او همینطور بیان كرد: مسبوق به سابق هم گویا چنین اتفاقاتی برای بزرگان ادب این سرزمین افتاده است و در مواردی پیش آمده كه سنگ مزار افراد و نویسندگان سرشناسی را شكسته اند؛ اما فكر نمی كردم پدر من آن قدر جایگاه والایی داشته باشد یا این چنین مورد لطف باشد تا بخواهند چنین كاری انجام دهند. به نظرم نشر این مورد در صفحات مجازی یك رفتار عجیب غریب و بیشتر برای بهره برداری است.
مانی كاشیگر تاكید كرد: این عمل كار هر كسی كه باشد درباره هر شهروندی مذموم و به قطع محكوم است ولی شلوغ كاری كردن نه تنها قابل درك نیست كه وهن مدیا كاشیگر است. پدر من در خاطرات زیبا، كتاب ها، كتابخانه، عكس ها و تصویرها، متن ها و صداهایی است كه از او به جا مانده نه قطعه سنگی در گورستان شهر. ارزش به سنگ نیست و ادبیات را در گورستان دفن نكرده اند. سنگ را می توان جایگزین كرد و حتی شاید كنارش گلدانی گذاشت تا جوانه بزند. باز تاكید می كنم این اتفاق مذموم، محكوم و ناپسند است و با عرف، تمدن غنی و فرهنگ مردم ما سازگار نیست. اما بهت و حیرت من از هیاهوهای اینترنتی بیش تر است. هرچند همین برخورد هم متاسفانه در مورد بزرگان ادب و فرهنگ سابقه داشته است.
مدیا كاشیگر در پی بیماری ریوی روز هفتم مردادماه در سن ۶۱سالگی از دنیا رفت. او متولد سال ۱۳۳۵ بود.
«خاطره هایی فراموش شده از فردا»، «آخرالزمان»، «مرگ موریانه» و «اتاق تاریك» همچون كتاب های منتشرشده به قلم این شاعر و نویسنده است. وی همینطور آثاری از آلبر كامو، آنتوان دو سنت اگزوپری، اوژن یونسكو، پل ریكور، ولادیمیر مایاكوفسكی و... را ترجمه و منتشر نموده است.
كاشیگر كه راه اندازی جایزه های ادبی یلدا و روزی روزگاری را در كارنامه خود دارد، از اعضای هیئت مدیره بنیاد محمود استادمحمد هم بود.

1396/10/06
19:28:55
5.0 / 5
5045
تگهای خبر: فرهنگ , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه