سرپرست اورژانس كشور:

گزارشی از شیوع بیماری واگیردار در مناطق زلزله زده نداشتیم

گزارشی از شیوع بیماری واگیردار در مناطق زلزله زده نداشتیم عطر و تن: سرپرست اورژانس كشور اظهار داشت: تابحال هیچ گزارشی در خصوص بیماریهای واگیردار در منطقه زلزله زده عرضه نشده است كه نشان دهنده عرضه خدمات مناسب می باشد.به گزارش عطر و تن به نقل از مهر، دكتر پیرحسین كولیوند سرپرست اورژانس كشور در همایش روز ملی ایمنی در برابر زلزله و كاهش اثرات بلایای طبیعی اظهار داشت: بر اثر زلزله اخیر كرمانشاه خیلی از شهرهای اطراف هم این لرزش را حس كردند. با هوشیاری همكاران ما در اورژانس توانستیم سریعا محل دقیق حادثه را بفهمیم و پیش از هر نهاد و سازمان دیگری در آنجا حاضر شویم.
وی اضافه كرد: در حین رفتن به منطقه زلزله زده هماهنگی های لازم را با جمعیت هلال احمر، ارتش، سپاه، پدافند غیرعامل و دانشگاه های علوم پزشكی انجام دادیم. بیمارستان های صحرایی كه برای مراسم اربعین در مرزهای مهران مستقر بودند بلافاصله به سرپل ذهاب منتقل شدند.
وی اضافه كرد: در شب اول زلزله ما به گونه ای خدمت كردیم كه حدود ۸ تا ۱۰ ساعت در تاریكی مطلق بودیم و امكان استفاده از بالگرد و هواپیما نداشتیم و تنها ابزار ما آمبولانس ها بودند.
كولیوند خاطرنشان كرد: از طلوع آفتاب روز بعد از حادثه، بالگردها هم به كمك ما آمدند و از ۷ هزار و ۳۵۰ نفری كه به كرمانشاه اعزام شدند، حدود ۲ هزار و ۳۰۰ نفر به وسیله بالگرد منتقل شدند.
وی اظهار داشت: در ایام اول، از بالگردهای فرماندهان ارتش و سپاه برای جابه جایی مصدومان هم استفاده می شد و همه سازمان ها برای امدادرسانی از هم سبقت می گرفتند.
سرپرست اورژانس كشور خاطرنشان كرد: در كمتر از ۳۰ ساعت حدود ۷ هزار و ۳۵۰ مصدوم را اعزام كردیم كه ركورد خیلی خوبی به ثبت رسید. تمام عمل های جراحی كه در خلال حادثه انجام شد، موفقیت آمیز بود.
كولیوند ادامه داد: دارو، تجهیزات، خون و فرآورده های خونی كم نداشتیم كه این نتیجه یك برنامه ریزی دقیق بود. ما در سال قبل هم در حادثه تروریستی سامرا، ۱۱۲ نفر را از عراق به تهران اعزام كرده و مورد درمان قرار دادیم. همه بیمارستان های صحرایی آنجا اتاق عمل داشتند و توانستند عمل های جراحی بی نظیری را انجام دهند.
وی اضافه كرد: ما بعد از ساعت ۳ بعدازظهر روز اول دیگر هیچ مصدوم و فوتی زیر آوار نداشتیم و به نظرم بخش مهمی از كار روی دوش سپاه بود.
كولیوند خاطرنشان كرد: دانشگاه های زیادی به صورت هفتگی در مناطق زلزله زده مستقر شدند. در آن شرایط بعضی افراد می آمدند و به ما رجوع می كردند كه ما پزشك و یا پرستار هستیم و وقتی آنها را به خدمت می گرفتیم، متوجه می شدیم كه نه پزشك هستند و نه پرستار كه از آنها هیچ بهره ای نگرفتیم.
وی اظهار داشت: نقش پزشكی قانونی در منطقه زلزله زده باید پررنگ تر باشد. وظیفه پزشكی قانونی صرفا صادر كردن گواهی فوت نیست. جسدهایی آنجا وجود داشت كه قابل شناسایی نبودند و ما آنها را با آمبولانس هایمان به پزشكی قانونی كرمانشاه منتقل كردیم، در صورتی كه می بایست از این آمبولانس ها برای جابه جایی مصدومان استفاده می كردیم.
سرپرست اورژانس كشور اظهار داشت: تابحال هیچ گزارشی در خصوص بیماری واگیردار عرضه نشده است كه نشان دهنده عرضه خدمات مناسب در منطقه زلزله زده است.
وی اضافه كرد: زلزله در تهران جای نگرانی دارد. با تولید ترافیك، دسترسی خودروهای امدادی غیرممكن می گردد. بهتر است تجربیات خویش را با یكدیگر به اشتراك بگذاریم و نقاط قوت خویش را تقویت كرده و آمادگی لازم را برای حوادث بعدی داشته باشیم.

1396/10/05
19:28:10
5.0 / 5
4658
تگهای خبر: پزشك , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه