محمود برآبادی مطرح كرد

شرط استقبال بچه ها از متون كهن

شرط استقبال بچه ها از متون كهن عطر و تن: محمود برآبادی اظهار داشت: استقبال بچه ها از بازنویسی متون كهن به شیوه بازنویسی برمی گردد؛ اگر بازنویسی خوب صورت گرفته باشد و زبان بازنویسی شیرین، سلیس و روان باشد، بچه ها می توانند با آن ارتباط برقرار كنند اما اگر دشوار و سخت باشد، آن را كنار می گذارند.


این نویسنده كودك و نوجوان در حالیكه آثار كهن را سرشار از داستان ها و حكایت های پندآموز دانست در گفت وگو با ایسنا بیان كرد: این آثار شناخت كودك را نسبت به جهان بالا می برد و سرگرم كننده است؛ منتها اغلب این متون به لحاظ زبانی دشوار هستند و درك و فهم آن ها برای كودكان و نوجوانان ما دشوار می باشد، بنابراین خیلی از نویسندگان ما سراغ بازنویسی این آثار رفته اند.
برآبادی سپس با اشاره به ضرورت برخی تغییرات در بازنویسی آثار كهن اظهار داشت: معمولا نویسندگان امروزی با عنایت به شرایط جامعه و عرف و عادت، تغییراتی در مضمون این حكایت ها می دهند تا با شرایط امروزی وفق پیدا كنند؛ به صورت مثال امكان دارد برابری جنسیتی چنان كه الان در جامعه مد نظر است در آن روزگار رعایت نشده باشد، یا تربیت بچه ها چنان كه امروز مطرح است، مطرح نبوده و در گذشته شدت بیشتری داشته كه موارد این چنینی باید تغییر پیدا كنند تا مطابق شرایط امروزی جامعه باشند.
او اضافه كرد: این حكایت ها زمینه های مختلفی همانند: تربیتی، آموزشی، اخلاقی، مذهبی و گاهی صرفا سرگرم كننده دارند. كتاب هایی مانند «جوامع الحكایات»، «قابوس نامه»، «مرزبان نامه» و... هستند كه خوشبختانه نویسندگان ما از آن ها بازنویسی های زیادی انجام داده اند.
این نویسنده كودكان و نوجوانان در انتها در پاسخ به این سوال كه بازنویسی آثار كهن فارسی تا چه میزان می تواند جایگزین افسانه های ترجمه شده خارجی برای نوجوانان ما باشد اظهار داشت: كشورهای خارجی از قرن ۱۸ بازنویسی آثار را آغاز كرده اند و با نگارش فیلم نامه از افسانه های متون كهن شان توانسته اند برای كودكان و نوجوانان شان زمینه ای نسبت به این آثار فراهم نمایند. اما متاسفانه در ایران هنوز چنین كاری نتوانسته ایم انجام دهیم كه بر اساس شخصیت های افسانه ای و حكایت های تمثیلی كه در متون كهن مان وجود دارد بتوانیم شخصیت های كارتونی خلق نماییم و فیلم های خوبی بسازیم تا بچه ها را به خواندن آثار كهن جلب نماید.1397/06/16
01:05:32
5.0 / 5
5176
تگهای خبر: كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه