مهدی پاكدل با قصه های مجید به آرزویش رسید

مهدی پاكدل با قصه های مجید به آرزویش رسید عطر و تن: ناشر كتاب صوتی «قصه های مجید» می گوید: گویا زمانی كه جناب پوراحمد در جست وجوی پسربچه ای برای نقش مجید بودند، به مدرسه مهدی پاكدل می روند و مهدی كوچك آن زمان كه كلاس دوم ابتدایی بوده، آرزو می كند مجید قصه ها شود؛ اما به علت جثه بسیار كوچكش پذیرفته نمی گردد. حالا بعد از دهه ها مهدی پاكدل فرصتی دوباره پیدا كرد كه نه تنها مجید، كه روایتگر كل قصه های این پسر دوست داشتنی شود.


به گزارش عطر و تن به نقل از ایسنا، ناشر در معرفی كتاب «قصه های مجید» هوشنگ مرادی كرمانی نوشته است: «قصه های مجید» از آن دست آثار ملی ماست كه با فرهنگ و ادبیات ایرانی بیش از آنچه فكر نماییم، آمیخته است. اثری به واقع درخور و سزاوار مرور و پیوند نسل های مختلف كه هر بار از قرار گرفتن در قالب های گوناگون سربلند بیرون آمده.
در آستانه مراسم رونمایی از كتاب صوتی «قصه های مجید»، با هوشنگ مرادی كرمانی، نویسنده، و فاطمه محمدی، ناشر صوتی این اثر گفت وگویی شده است كه به دنبال می آید.
-آیا كاراكتر مجید خلق شد یا برگرفته از یك مجید واقعی یا حتی خود هوشنگ مرادی كرمانی است؟
مرادی كرمانی: این شخصیت به شكلی شخصیت خودم هست و بخش های مشتركی بین من و مجید وجود دارد. مجید تنهاست و با مادربزرگش زندگی می كند، فقیر است، تمركز ندارد و برای همین با خواندن ریاضی مشكل دارد. عاشق شعر و شاعری و كتاب و سینماست. طنز كلامی دارد و همه چیز را از زاویه طنز نگاه می كند و مشكلات را به شوخی می گیرد و این هوشمندی را دارد كه تلخی ای را كه بر او گذشته به شادی بدل كند. بن مایه مجید نیاز است در مقابل بی بی كه پیرزنی فقیر و سخت گیر و پخته و سختی كشیده است و حاضر نیست به خواسته های مجید تن دهد. اما این دو در عین تضاد همیشه با هم یكی هستند.
-با توجه به اقبالی كه به «قصه های مجید» در مدیوم های مختلف شده، آیا این اثر برای خود شما جایگاه ویژه ای نسبت به سایر آثارتان دارد؟
مرادی كرمانی: مجید یك جور معرفی من به جامعه بود و در واقع شناسنامه كاری من است. «قصه های مجید» اثر متفاوتی است چون سرشار از ادبیات عامیانه و سنت های ایرانی است كه حالا فراموش شده و من آن را در قالب ادبیات آورده و كاربردی اش كرده ام.
-قصه های مجید تابحال در قالب های مختلفی عرضه شده؛ از تجربه مجموعه ای رادیویی تا سریال تلویزیونی و انتشار كتاب چاپی. و حالا كتاب صوتی. پیش بینی شما از اقبال جامعه نسبت به انتشار این مجموعه در قالب كتاب صوتی چگونه است؟
مرادی كرمانی: مجید از ابتدا هم به صورت صوتی منتشر گردید و پخش آن پنج، شش سالی در رادیو با گویندگی پرویز بهادر و علی تابش، ادامه داشت. و الان دوباره انگار به زادگاه خودش برگشته و حالا با صدای یك جوان خوش صحبت با صدایی خوب و شیرین و بامهارت انتشار یافته. آقای پاكدل تنها كار را نخوانده، بلكه آن را با همه عشق و علاقه اجرا كرده است.
-با توجه به تجربه و سبك و سیاق متفاوت زندگی مجید با زمانه فعلی، ارتباط نوجوان امروز، خصوصاً در شهرهای بزرگ و با فرهنگ های متفاوت، را با این اثر چطور می بینید؟ آیا انتشار صوتی این اثر به تسهیل این ارتباط كمك می كند؟
مرادی كرمانی: هسته مركزی اتفاق ها در «قصه های مجید» انسان و آرزوی انسان است كه در هر زمان و مكانی می تواند جواب بگیرد. پینوكیو و بابالنگ دراز و داستان های شاهنامه و رستم و سهراب هنوز هم مخاطب خویش را دارند. قصه های مجید هم همین طور است و این خصلت ادبیات است و بین زمان ها و مكان ها پل می زند. همه قهرمان هایی كه با انسان ارتباط برقرار می كنند و می مانند یك خصوصیتی دارند كه دوام می آورند و آن این است كه شما را وادار به همفكری و همدلی با خود می كنند و دوامشان بیشتر از خود انسان است، چون به داستان تبدیل می شوند و هر چیزی برای ماندگاری نیاز به یك داستان دارد. مجید هم داستان خودش را دارد و صمیمیت موجود در قصه همراه نسل های مختلف می آید و تاثیر خویش را می گذارد و این برای روزگار كنونی هم صادق است.
مجید پیش از آنكه یك بچه روستایی باشد، پیش از اینكه كرمانی باشد ایرانی است و ازاین رو در هر لباس و قالبی كه ارائه شود تاثیر خویش را می گذارد و با زمان ها و مكان های متفاوت مانوس می گردد. از همین منظر اصل «قصه های مجید» در كرمان می گذرد اما در سریال اصفهانی می گردد و با این همه همان تاثیر به قوه خودش وجود دارد.
یك نكته هم اینكه خواندن «قصه های مجید» به بچه های امروز جرئت می دهد كه خودشان را سانسور نكنند و حرفشان را راحت بزنند، چون مجید علی رغم اینكه در جاهای مختلف به شكلی سركوب می شود، اما جسورانه حرف هایش را می زند و خواسته هایش را مطرح می كند.
-مجید «قصه های مجید» اهل شعر است و در برخی از قصه ها شعر می گوید. آیا این اشعار سروده خودتان است؟ و این آمیختگی شخصیت به شعر و ادبیات از چه منظری بوده؟
مرادی كرمانی: دو گونه شعر در این قصه ها وجود دارد؛ یكی اشعار محلی است كه مجید صرفاً آن ها را می خواند. یكی اشعار خود مجید است كه آن ها را خودم گفته ام.
این اهل شعر بودن مجید هم به شكلی وابسته به شخصیت ایرانی اوست كه با شعر عجین است و هم برگرفته از تجربیات شخصی خودم در روستاست كه شعر در همان كتاب های محدودی كه در اختیار داشتم مثل امیرارسلان و سلیم جواهری و حسین كرد شبستری نقش پررنگی داشت و از همان وقت دانستم كه ایرانی بدون شعر نمی گردد و این شد كه بازتابش را قصه های مجید و اغلب آثارم می بینید.
***
- چرا قصه های مجید؟ انتخاب قصه های مجید برای یك ناشر كتاب صوتی از چه جنبه هایی می تواند جاذبه داشته باشد؟
محمدی: این قصه ها خیلی اصیل هستند، خیلی خوبند و در هر قالبی كه دربیایند، طعم و عطری خاص خواهند داشت. از زمانی كه جناب پرویز بهادر در دهه 50 این قصه ها را در رادیو برای مردم خواند، همان زمانی كه قصه ها نوشته می شد تا در رادیو خوانده شود، استقبال فوق العاده مردم از آن ها نشان داد كه با قصه هایی معمولی طرف نیستیم. در همه جای دنیا هم معمول است كه یك محتوای خوب در قالب های متفاوت و به هر شكل ممكن بازتولید شود تا هر چه بیشتر دیده شود.
«قصه های مجید» جناب مرادی كرمانی پتانسیل بسیار زیادی برای دیده شدن در شكل های مختلف داشته و دارد. هنوز هم برای بچه ها و بزرگترها جذاب است. هنوز حس آشنایی غریبی در دل های كوچك و بزرگ بوجود می آورد و این یعنی قصه ها همچنان جای كار دارد.
كاری كه آقای پوراحمد در ساخت مجموعه تلویزیونی این قصه ها كرد، آن شاهكار دوست داشتنی، كاری بزرگ بود كه به بیشتر دیده شدن آن كمك بسیاری كرد و در واقع قصه های مجید را درون همه خانه ها برد. اما متاسفانه این مجموعه شامل تمام قصه ها نبود و از 39 قصه فقط 13 قصه به شكل فیلم درآمد.
وقتی ما به تولید كتاب گویای مجید فكر كردیم، از همان ابتدا بنا را بر شنیداری كردن تمام قصه ها گذاشتیم و خواستیم یك مجموعه كامل از كتاب داشته باشیم. «قصه های مجید» ظرفیتی بسیار بیشتر از این ها دارد و خوب است هنرمندان ما بیش از این ها به این قصه ها بپردازند، تا همچنان پلی زیبا و دوست داشتنی باشد میان كودكان امروز و روز گذشته سرزمینمان. امیدواریم نسخه ی شنیداری این اثر هم كمكی باشد در همین راستا.

- صدای آقای پاكدل را برای خوانش این قصه ها چطور دیدید كه در نهایت كار به ایشان سپرده شد؟ آیا خوانش این كار، با عنایت به پس زمینه اثرگذار تصویری خیلی از مخاطبان، در قالب سریالی تلویزیونی، لحن و حس خاصی می طلبید؟
محمدی: انتخاب آقای مهدی پاكدل برای روایت این قصه ها ابتدا بر مبنای جنس صدا و لحن ایشان و كمی هم به خاطر اصفهانی بودن ایشان و آشنایی شان با فرهنگ آن منطقه بود كه نزدیكی هایی هم به فرهنگ مردم كرمان داشت.
اما وقتی پیشنهادمان را با ایشان درمیان گذاشتیم، آقای پاكدل خاطره ای از دوران كودكی شان تعریف كردند كه به درستی انتخابمان ایمان آوردیم. گویا زمانی كه جناب پوراحمد در جست وجوی پسربچه ای برای نقش مجید بودند، به مدرسه مهدی پاكدل می روند و مهدی كوچك آن زمان كه كلاس دوم ابتدایی بوده، آرزو می كند مجید قصه ها شود؛ اما فقط به علت جثه بسیار كوچكش پذیرفته نمی گردد و مهدی باقربیگی عزیز كه گویا دو، سه سالی هم بزرگتر بوده، برای این نقش انتخاب می گردد. حالا بعد از دهه ها مهدی پاكدل فرصتی دوباره پیدا كرد كه نه تنها مجید، كه روایتگر كل قصه های این پسر دوست داشتنی شود. این ماجرا را همه مان به فال نیك گرفتیم.
- برآوردتان از ارتباط مخاطب با نسخه صوتی این اثر چطور است؟ آیا آن روزی را متصور هستید كه كتاب صوتی «قصه های مجید» هم به قدر سریالش برای نسل های مختلف خاطره ساز شود؟
محمدی: ببینید وقتی محتوایی درون ظرفی ریخته می شود، طبیعی است به شكل همان ظرف درمی آید و دارای مشخصه های ویژه ای می گردد. قصه های كتاب تفاوت های آشكار و بارزی با قصه های مجموعه تلویزیونی آن دارد و در واقع بازآفرینی آن قصه ها بر مبنای امكانات تصویری و شاید كمی هم سلیقه و نظر كارگردان است. كتاب گویا نزدیكی بیشتری به اصل قصه های كتاب دارد و دقیقاً همان است كه به صدا تبدیل گشته و اصالت كرمانی خویش را دارد. اما به هر حال مردم ما با مجیدِ جناب پوراحمد زندگی كرده اند و خاطره بازی ها دارند. و چه اشكالی دارد كه با شنیدن قصه های مجید كرمانی، یاد مجید اصفهانی هم بیفتند؟
***
آیین رونمایی از كتاب صوتی «قصه های مجید» روز جمعه (۱۶ شهریورماه) ساعت 17 همزمان با سالروز تولد هوشنگ مرادی كرمانی با حضور این نویسنده پیشكسوت ادبیات كودك و نوجوان، مهدی پاكدل - گوینده «قصه های مجید» -، مهدی زارع - آهنگساز - و جمعی از اهالی فرهنگ و هنر و ادب برگزار می گردد.
این برنامه به همت نوین كتاب گویا در سالن استاد شهناز خانه هنرمندان ایران به نشانی (فردوسی، خیابان ایرانشهر، بوستان هنرمندان) برگزار می گردد و شركت برای عموم آزاد است.1397/06/13
16:34:44
5.0 / 5
5792
تگهای خبر: ادبیات , تولد , زندگی , عطر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه