در رونمایی از فرار... فرار... عنوان شد

ادبیات دفاع مقدس مظلوم واقع شده است

ادبیات دفاع مقدس مظلوم واقع شده است عطر و تن: رمان نوجوان «فرار... فرار...» نوشته مرتضی حاتمی با مبحث دفاع مقدس رونمایی گردید.


به گزارش عطر و تن به نقل از ایسنا، خداداد ابراهیمی در این مراسم اظهار نمود: رمان نوجوان «فرار... فرار...» عصاره هشت سال فرهنگ دفاع مقدس در حوزه نوجوان و كار بسیار بزرگی است چون نوشتن برای نوجوانان با آن خصوصیت های سنی و جوانب فكری بسیار دشوار است، بنابراین خیلی از شاعران و نویسندگان از خلق اثر در این حوزه طفره می روند.
این نویسنده با اشاره به اینكه حاتمی در این عرصه به رستگاری قلم رسیده است، افزود: این نویسنده با فروتنی و عرق ریزی در عرصه ادبیات پایداری به مانایی میراث دفاع مقدس آن هم در قالب رمان نوجوان كمك كرده است.
او افزود: هرچند در كشور در زمینه سینما و شعر دفاع مقدس هزینه شده اما نشر و ادبیات دفاع مقدس مظلوم واقع شده است.
ابراهیمی با تاكید بر اینكه نگاشتن چنین اثری هوش و ذكاوت خاص خویش را می طلبد و حاتمی به دور از ژست های معمول نقش آفرینی خویش را نشان داده است، اظهار داشت: این نویسنده از هفت سالگی قلم به دست گرفته و ایام جوانی را مصروف این مهم كرده و سال ها برای كودكان و نوجوانان مرارت كشیده و سربلند از این میدان بیرون آمده است.
نویسنده كتاب «قصه های ایلام» اظهار داشت: «فرار... فرار...» یكی از مهمترین دیالوگ های مردم ایلام و مبین پایداری مردمی است كه ایام دفاع مقدس شهر خویش را ترك نكردند و در اطراف و اكناف آن سكنا گزیدند و صبوری پیشه كردند تا دلاورمردان ما در خط مقدم با خیال آسوده در مقابل رژیم بعثی بایستند و او را به عقب بنشانند.
این نویسنده پیشكسوت نداشتن دشواری زبان و صحبت با زبان نوجوانان، آوردن واژه های محلی و توضیح در پاورقی و آوردن اصطلاحات و واژه های فرهنگ بومی را از خصوصیت های این اثر دانست و بیان كرد: زبان این اثر در برزخ سنی است یعنی هم نوجوان و هم بزرگسال اثر را متعلق به خود می داند.
ابراهیمی اضافه كرد: این كتاب مبین بخشی از بیم ها و امیدهای مردم ایلام در دوران دفاع مقدس است.
او نبود ویراستاری كامل كتاب را از نقاط ضعف این اثر عنوان نمود و اظهار داشت: متاسفانه این اثر از تاكتیك خاصی برخوردار نیست و برخلاف نام و موضوعش با هیجان آغاز نمی گردد و برای مخاطب گره تولید نمی كند.
این نویسنده همینطور خاطرنشان كرد: حاتمی در این اثر زشت نویسی ندارد و از ژست گرفتن های معمولی مبرا است و در این اثر به رستگاری قلم رسیده است.
محمدعلی قاسمی هم با انتقاد از "رانت خواری مافیا" در حوزه كتاب كودك و نوجوان در بعضی نهادها اظهار داشت: خوشبختانه مراسم رونمایی از كتاب ها مورد استقبال مولفان قرار گرفته و حوزه هنری ایلام در این زمینه از هیچ تلاشی فروگذار نخواهد كرد.
او با اشاره به اینكه خلق اثر در حوزه كودك و نوجوان كار هر كسی نیست و جسارت می خواهد چون سخت و حساس است، بیان كرد: خیلی از نویسندگان كودك و نوجوان وقتی نتوانند در این عرصه ادامه بدهند وارد ادبیات بزرگسال می شوند.
«فرار... فرار...» با شمارگان ۱۰۰۰ جلد توسط انتشارات آستان جانانان و در ۱۸۸ صفحه به چاپ رسیده است.1397/04/26
14:29:05
5.0 / 5
4344
تگهای خبر: ادبیات , فرهنگ , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه