محققان پی بردند؛

ارتباط بین بیماری لثه و آرتروز روماتوئید

ارتباط بین بیماری لثه و آرتروز روماتوئید عطر و تن: مطالعه جدید نشان داده است افراد مبتلا به بیماری لثه در معرض ریسك بالای مبتلا شدن به آرتروز روماتوئید قرار دارند.به گزارش عطر و تن به نقل از مهر، محققان موسسه روماتیسم لیدز بریتانیا عنوان می كنند التهاب موضعی در سطوح مخاطی، نظیر لثه ها، ممكن است علامت خودایمنی سیستماتیك مشاهده شده در آرتروز روماتوئید باشد.
محققان در توضیح این ارتباط بیان می كنند كه خودایمنی موجود در بیماری آرتروز روماتوئید با استفاده از واكنش آنتی بادی پروتئین های سیترولینه مشخص می گردد و باكتری دهانی Porphyromonas gingivalis (Pg) تنها پاتوژن انسانی است كه این آنزیم را داشته و می تواند باعث تولید پروتئین های سیترولینه شود.
«كالویر مانكیا»، عضو تیم تحقیق، در این باره می گوید: «نتایج ما نشان داده است كه آنتی بادی های در رابطه با آرتروز روماتوئید نظیر آنتی بادی های پروتئین ضدسیترولین، پیش از بروز هر نوع بیماری مفصلی وجود دارند. این مورد نشان داده است كه آنها از محلی خارج از مفاصل نشات می گیرند.»
آرتروز روماتوئید یك بیماری التهابی مزمن است كه بر مفاصل فرد تاثیر گذاشته و باعث درد و ناتوانی شده و می تواند بر اعضای داخلی هم تاثیر بگذارد.
این مطالعه شامل ۴۸ فرد در معرض خطر بود كه آزمایش شان از لحاظ آنتی بادی پروتئین ضدسیترولین مثبت بود و دارای علائم اسكلتی-عضلانی بودند؛ ۲۶ بیمار مبتلا به آرتروز روماتوئید و ۳۲ فرد سالم در قالب گروه كنترل بودند.
DNA از پلاك بوجود آمده كنار لثه هر بیمار جدا شد و از لحاظ میزان سه نوع باكتری اندازه گیری شد: Pg، Aggregatibacter actinomycetemcomitans (Aa) و Filifactor Alocis.
نتایج نشان داد میزان دو نوع باكتری Pg و Aa در افراد در معرض خطر بالا بود. با این وجود در افراد در معرض خطر، تنها Pg در محل دندانی افراد سالم به شكل قابل توجهی افزایش یافته بود و با بیماری لثه مرتبط بود.

1397/04/02
22:11:25
5.0 / 5
4925
تگهای خبر: بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه