كتابخوانان در كرج به دردسر افتادند

كتابخوانان در كرج به دردسر افتادند عطر و تن: امروزه سرانه مطالعه و وضعیت كتابخوانی بعنوان یكی از شاخص های توسعه یافتگی جوامع محسوب می شود؛ به جهت اینكه مردم یك محله، شهر و كشور كتابخوان بار بیایند عوامل مختلفی وجود دارد كه یكی از آنها چگونگی دسترسی آنان به كتابخانه های عمومی است.


كتابخانه های عمومی به لحاظ این كه عناوین زیادی از كتاب های به روز را در خود جای داده اند همواره مورد استقبال و اقبال قشر فرهیخته قرار می گیرند و بخش عمده ای از نیازهای مخاطبان را مرتفع می كنند.
افراد با رجوع به این كتابخانه ها و پرداخت حق عضویتی ناچیز می توانند به مدت یك سال، بدون پرداخت حتی یك ریال كتاب های به روز و مورد علاقه خویش را به امانت گرفته و مطالعه كنند.
امروزه دسترسی به كتابخانه های عمومی در اغلب كلانشهرها كار ساده ای است و افراد می توانند به راحتی به كتابخانه محله خود رجوع و از خدمات آن بهره مند شوند. اما متأسفانه شهروندان كرجی هنوز با مشكل كمبود كتابخانه عمومی دست و پنجه نرم می كنند. شمار كتابخانه های عمومی كرج تناسبی با جمعیت ساكن در این كلان شهر ندارد و همین امر كتابخوانان واقعی را به درد سر انداخته است.
عدالت در پراكندگی كتابخانه های عمومی رعایت نشده است
یكی از كتابدوستان كرجی با گلایه از پراكندگی نامناسب كتابخانه های عمومی این شهرستان می گوید: در پراكندگی كتابخانه های عمومی كرج عدالت رعایت نشده و در بعضی مناطق شاهد وجود چند كتابخانه هستیم و در بعضی مناطق حاشیه ای هم اصلا كتابخانه وجود ندارد.
رامین صفایی بیان می كند: با عنایت به گران بودن كتاب، به نظر می آید وجود كتابخانه های عمومی در نقاط مختلف شهر ضروری می باشد تا اهل مطالعه بتوانند به راحتی به منابع مورد نظر خود دسترسی پیدا كنند.
وی اظهار می كند: درست است كه نحوه توزیع امكانات مختلف در كرج به گونه ای است كه بیشترین استفاده را قشر مرفه و متوسط به بالا می برند اما توقع بی جایی نیست كه لااقل در بحث نیازهای فرهنگی مردم همچون كتابخانه ها مسئولان تبعیض كمتری قائل شوند. بدون شك اگر افراد بیشتری به كتابخانه های عمومی رجوع كنند، شاهد اتفاقات خوبی در جامعه خواهیم بود كه كاهش صدمه های اجتماعی و بزه بخشی از آنها است.
كفه اقتصاد با فرهنگ برابر نیست
وی ادامه می دهد: توقع می رود همان گونه كه مسئولان برای اجرای پروژه های شهری و اقتصادی همچون ساخت پل، آسفالت خیابان و... اعتبار تخصیص می دهند برای تولید زیر ساخت های فرهنگی هم حساسیت به خرج داده و هزینه كنند؛ درست است كه اغلب پروژه های فرهنگی بازدهی مالی برای آنها ندارند ولی با تحكیم شالوده ذهنی و روانی مردم زمینه توسعه همه جانبه شهر را فراهم می كنند.
صفایی توضیح می دهد: هزینه كردن برای تولید زیرساخت های فرهنگی نه تنها پول هدر دادن نیست بلكه صرفه جویی همه جانبه به حساب می آید چون مردمی كه كتاب می خوانند كمتر به سمت جرم می روند؛ خلاقیت بیشتری دارند و در كار و زندگی شخصی هم عملكرد بهتری دارند.
وجود 18 كتابخانه عمومی در كرج
رییس اداره كتابخانه های عمومی كرج می گوید: هم اكنون 18 كتابخانه عمومی، 17 كتابخانه نهادی و یك كتابخانه سیار روستایی در كرج فعالیت دارند.
حسین ذكریاپور در ادامه به فعالیت چند كتابخانه مستقل در كرج اشاره كرده و توضیح می دهد: به جز كتابخانه های مذكور، چند كتابخانه مستقل هم به كتابدوستان كرجی خدمات عرضه می دهند؛ به صورت قانونی كتابخانه های مستقل باید مجوز فعالیت خویش را از اداره كل كتابخانه های استان دریافت كنند ولی تابحال به جز یكی دو مورد درخواستی در این زمینه عرضه نشده است؛ اغلب كتابخانه های مستقل كرج بدون مجوز و غیر قانونی فعالیت دارند و همین سبب شده آمار دقیقی از تعداد آنها وجود نداشته باشد.
نهاد كتابخانه های عمومی مسئولیتی در قبال كتابخانه های فاقد مجوز ندارد
وی ادامه می دهد: صاحبان كتابخانه های مستقل عموماً قرائت خانه های خویش را به صورت ماهانه اجاره می دهند و همین سود مادی مناسبی برای آنها دارد؛ بدون شك این كار قانونی نیست و به شكلی سوء استفاده از فضای عمومی مطالعه به حساب می آید.
وی بیان می كند: نهاد كتابخانه های عمومی هیچ مسئولیتی در قبال كتابخانه های مستقل فاقد مجوز ندارد و در صورت بروز حوادث پاسخگو نخواهد بود بنابراین صاحبان این كتابخانه ها باید نسبت به دریافت مجوز قانونی اقدام نمایند.
600 نفر عضو كتابخانه سیار روستایی كرج هستند
این مسئول با اشاره به فعالیت كتابخانه سیار روستایی در كرج ابراز می كند: این كتابخانه در مناطقی از كرج مثل روستای احمدآباد، آسارا و پیش آهنگی كه فاقد كتابخانه هستند فعالیت دارد.
ذكریاپور اظهار می كند: این كتابخانه در قالب یك كامیونت دارای شش هزار جلد كتاب است و به اعضای روستایی خود خدمات عرضه می كند؛ بیشتر كتاب های این كتابخانه مناسب سنین كودك و نوجوان است.
وی اظهار می كند: با عنایت به فضای محدود این كامیونت، بعضی از كتاب های مورد نظر اعضا در فهرست عناوین این كتابخانه موجود نیست؛ در این شرایط اعضا می توانند كتاب مورد نظر خویش را به كتابدار سفارش دهند تا ظرف مدت یك هفته آن را تهیه نماید و به آنان تحویل دهد.
رییس اداره كتابخانه های عمومی كرج می گوید: تابلوی كتابخانه سیار با ذكر شماره تلفن كتابدار آن در روستاهای كرج نصب شده و اعضا می توانند در روز و ساعت تعیین شده به كتابخانه رجوع و كتاب های مورد نظر خویش را امانت گرفته و كتاب های خوانده شده را تحویل دهند.
ذكریاپور توضیح می دهد: در روستاهای پرجمعیت كرج از طرح كتابخانه سیار استقبال شده و تابحال 600 نفر در آن عضو شده اند.
این مسئول در ادامه با اشاره به وضعیت كتابخانه های مشاركتی كرج خاطرنشان می كند: كتابخانه های مشاركتی توسط دستگاه ها یا ادارات مختلف تولید می گردد ولی تامین منابع و نرم افزارهای مورد نیاز آنها، آموزش كتابداران، به عهده اداره كل كتابخانه های عمومی استان است.
معضل گرانی زمین برای ساخت كتابخانه
وی با گلایه از اینكه طی چند سال قبل كتابخانه ای به كتابخانه های كرج اضافه نشده، اظهار می كند: علی رغم افزایش جمعیت این شهرستان، طی سال های اخیر به تعداد كتابخانه های فعال آن اضافه نشده است؛ این امر دلایل متعددی دارد كه مهمترین آنها نبودن زمین مناسب و دیگری مسائل قانونی و حقوقی در این خصوص است.
وی اضافه می كند: متاسفانه شهرداری در واگذاری زمین برای احداث كتابخانه های جدید همكاری نمی كند و راه و شهرسازی هم با این استدلال كه نهاد كتابخانه ها ارگان عمومی غیر دولتی است؛ از دادن زمین مجانی به نهاد خودداری می كند.
نهاد كتابخانه های عمومی برای احداث كتابخانه های جدید هزینه نمی كند
وی ادامه می دهد: اگر بنا باشد راه و شهرسازی زمینی در ناكجا آباد به نهاد كتابخانه ها تحویل دهد و بعد پولش را كامل دریافت كند دیگر ضرورتی به رایزنی برای گرفتن زمین مجانی یا ارزان نیست و اداره كل كتابخانه ها می تواند با پرداخت پول در هر كجای كرج كه می خواهد زمین بخرد. علاوه بر این كتابخانه سازی مسائل قانونی و حقوقی پیچیده ای دارد كه پشت سر گذاشتن آنها كار آسانی نیست.
ضرورت مشاركت خیرین در كتابخانه سازی
وی خاطرنشان می كند: در كنار موارد مذكور، نهاد كتابخانه ‎ های عمومی هم طی چند سال اخیر تمركز خویش را روی تكمیل و اتمام پروژه های نیمه تمام گذاشته و به ساخت كتابخانه های جدید ورود نمی كند.
وی با تاكید بر لزوم مشاركت خیرین در امر كتابخانه سازی توضیح می دهد: هر چند اغلب خیرین به علت وسعت پروژه های كتابخانه سازی از مشاركت در این خصوص هراس دارند ولی لازم نیست یك خیر از صفر تا صد یك كتابخانه را تمام كند و می تواند به مقدار وسع خود هزینه كند.
ذكریا پور در ادامه به سرانه فضای كتابخانه ای در كرج اشاره نمود و اظهار داشت: هم اكنون برای هر نفر در كرج یك تا یك و نیم متر فضا كتابخانه ای وجود دارد كه در حالت استاندارد باید هشت متر باشد.
وی می گوید: امید است با فرهنگسازی و حمایت مسئولان و خیرین بتوانیم طی سال های آینده به استانداردهای مشخص در این حوزه دست یابیم و بخشی از خلاء موجود در این زمینه را مرتفع كرده و زمینه دسترسی ساده همه به كتابخانه های عمومی را فراهم نماییم.
گزارش از المیرا دادمهر خبرنگار ایسنا منطقه البرز
1397/03/29
15:12:41
5.0 / 5
4497
تگهای خبر: خدمات , فرهنگ , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه