روایت زندگی امام جواد(ع) در یك رمان

روایت زندگی امام جواد(ع) در یك رمان عطر و تن: رمان «یك خوشه انگور سرخ» نوشته فاطمه سلیمانی ازندریانی با نگاه به زندگی امام جواد(ع) منتشر گردید.به گزارش عطر و تن به نقل از ایسنا، این كتاب در ۲۰۰ صفحه و با قیمت ۱۹هزار تومان در انتشارات نیستان انتشار یافته است.

در معرفی كتاب عنوان شده است: رمان دینی به قلم و خامه خیلی از نویسندگان جوان ایران در سال های اخیر توانسته است افقی تازه در ادبیات داستانی ایران بازگشاید و با كشف روایت ها و راویان تازه از داستان هایی كه شاید بارها و بارها به اختصار شنیده شده باشد و استفاده از تخیلی مؤمنانه كه نویسنده مبدع آن بوده است به خلق آثاری بدیع، خواندنی و مانا و در قامت یك نسخه تازه ساخت و خوش خوان از داستان نویسی تاریخی خویش را به ثبت برساند.

از جمله نویسندگانی كه در این مسیر در سال های گذشته توانسته اند گام هایی جدی و قابل تامل بردارند، فاطمه سلیمانی ازندریانی، نویسنده جوانی است كه با خلق رمان «به سپیدی یك رؤیا» بر اساس زندگی حضرت فاطمه معصومه (س) توانست یكی از آثار داستانی در این گونه را خلق كند، رمانی كه در آن نویسنده با استفاده از تخیل مؤمنانه، شرحی داستانی از زندگی خواهر گرامی امام هشتم شیعیان بازگو كند كه در تاریخ و متون، اخباری درباره آن كمتر می توان خواند.

رمان تازه این نویسنده با عنوان «یك خوشه انگور سرخ» هم با چنین نگاهی و با نگاه به زندگی امام جواد (ع) نوشته شده است. راوی این داستان «ام فضل» همسر امام و دختر مأمون است كه در نهایت با تحریك معتصم خلیفه عباسی، امام نهم شیعیان را مسموم و به شهادت می رساند.

ازندریانی در این رمان «ام فضل» را بعنوان راوی كتاب انتخاب كرده است و تلاش كرده با نگاهی تازه به نقش او بعنوان یك شخصیت منفور و در عین حال ترسو و ناتوان در انتخاب میان خیر و شر، روایتی دست اول از زندگی امام نهم شیعیان بیان كند، اما هنر وی در روایت را باید در به تصویركشیدن درون كاخ عباسی و هم درون ذهن خود بعنوان عضوی تراز اول از آن و هم ترسیم سیمای دو خلیفه عباسی از سویی و هم ترسیمی از سیمای امام شیعه و سیره و زندگی و منش اخلاقی او از جانب دیگر دانست؛ تلفیقی كه در قالب داستان بلند پیش از این كمتر در افق ادبیات داستانی رخ داده است.

نویسنده توانسته با هنرمندی و در قالب تخیلی مؤمنانه بدون وارد ساختن خدشه و یا بیان اخباری ناصحیح درباره خلیفه عباسی و نظام زیستی امام شیعه این دو مظهر خیر و شر و زندگی غیرمؤمنانه و مؤمنانه را در مقابل یكدیگر با بهره گیری از كلماتی شاعرانه ترسیم كند. نثر و توصیفی شاعرانه را شاید به همین اعتبار بتوان مهم ترین و قابل توجه ترین مشخصه هنری این داستان به شمار آورد.
1397/03/18
12:42:52
5.0 / 5
4692
تگهای خبر: ادبیات , زندگی , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه