نشست خبری نمایشگاه كتاب برگزار گردید

نشست خبری نمایشگاه كتاب برگزار گردید عطر و تن: اولین نشست خبری سی و یكمین نمایشگاه بین المللی كتاب تهران با حضور همایون امیرزاده برگزار گردید.به گزارش عطر و تن به نقل از ایسنا، نشست خبری همایون امیرزاده سخنگوی نمایشگاه بین المللی كتاب تهران امروز (13 اردیبهشت ماه) در محل نمایشگاه برگزار گردید.

در این نشست همایون امیرزاده با اشاره به استقبال گسترده مردم از نمایشگاه بین المللی كتاب تهران، اظهار نمود: تكمیل حلقه واسپاری امور نمایشگاه به صنف، توجه به چهل سالگی انقلاب و چهل سالگی نشر در ایران و توجه به ابعاد بین المللی و تقویت این ابعاد رویكردهای مدنظر سیاستگذاران در نمایشگاه بین المللی كتاب است. با عنایت به اینكه امسال به مصلا بازگشتیم این مكان، مكان جدیدی برای نمایشگاه بود زیرا مصلای امسال با مصلای دو سال پیش فرق می كرد و دو رواق شرقی و غربی به نمایشگاه افزوده شد و این مورد سبب شد یك مصلای متفاوت را داشته باشیم و نمایشگاه در واقع یك مكان جدید را تجربه كند. بارها درباره اینكه چرا نمایشگاه از شهر آفتاب به مصلای بازگشت صحبت كردیم. مهمترین مساله خدمات رسانی و رضایتمندی مردم و ناشران بود بنابراین اقتضاء این بود كه به مصلا باز گردیم.

او در ادامه اضافه كرد: استقبال مردم در روز نخست سی و یكمین نمایشگاه بین المللی كتاب تهران با نخستین روز نمایشگاه بیست و نهم قابل مقایسه است و می توان در تاریخ برگزاری نمایشگاه بی نظیر بوده است.

او درباره بخش نظارتی نمایشگاه اظهار نمود: بخشی از آیین نامه های نظارتی در نمایشگاه تغییر پیدا كرده است. مشاركت صنف نسبت به سال های گذشته برجسته تر شده است. واگذاری هایی كه به صنف انجام شده نشان دهنده این است كه وزارت ارشاد عزم خویش را جزم كرده است تا این واگذاری را به بخش خصوصی انجام دهد و بدون خساست، تجربیات خویش را در اختیار صنف قرار دهد. ما تلاش كردیم با اصلاح بعضی از آیین نامه های نظارتی این بخش را تقویت نماییم. علاوه بر نظارت، حوزه حمایت را مدنظر داشته ایم.

امیرزاده درباره حوزه حمایتی، اظهار نمود: ما با وزارت آموزش و پرورش مشاركت داشته ایم و تلاش كرده ایم كه جمعیت حاضر در نمایشگاه به سمت كودك و نوجوان تغییر پیدا كنند. همینطور ساماندهی اردوهای دانش آموزی نمایشگاه را داشتیم و امسال حدود 80 هزار دانش آموز به نمایشگاه می آیند. یك میلیارد و 500 میلیون تومان هم برای خرید كتاب برای كتابخانه مدارس در نظر گرفته شده است.

او درباره قیمت ارز و عرضه كتاب در بخش بین الملل هم بیان كرد: قیمت رسمی اعلام شده ارز توسط دولت 4200 تومان است اما خیلی از ناشران پیش از اعلام این قیمت كتاب های خویش را خریده اند. ما تلاش كردیم تا ناشران هم متضرر نشوند و از آنها حمایت كردیم. در جلسه ای كه با داود موسایی مدیر كمیته ناشران خارجی داشتیم، تصمیم گرفته شد كتاب های بخش بین الملل با حداقل 15 درصد تخفیف در اختیار مخاطبان قرار گیرد البته كتاب هایی كه پیش از تاریخ 2016 هستند با تخفیف بیشتری عرضه می شوند. با این 15 درصد تخفیف قیمت دلار محاسبه شده برای كتاب های بین المللی 4400 ـ 4500 می گردد كه با نرخ تصویب شده دولت فاصله بسیاری ندارد.

او با اشاره به اینكه هیچ تخلفی تابحال از جانب ناشران ثبت نشده است، درباره تغییرات آیین نامه نظارتی نمایشگاه بین المللی كتاب تهران، اظهار داشت: دریافت و هزینه بن الكترونیكی كتاب كه به اشخاص داده شده است، به صورت تجمعی مجموعا با اعتبار 500 میلیون ریال تخلف به حساب می آید یعنی یك ناشر نمی تواند به صورت تجمعی بیش از 500 هزار تومان بن از یك فرد دریافت كند. صدور فاكتور دقیق در فروش مازاد پنج میلیون ریال الزامی است. نهادهای دولتی كه برای تجهیز كتابخانه خود از معاونت فرهنگی بن دریافت كرده اند، نمی توانند از انتشارات زیرمجموعه خود بن خرید كنند. سال قبل با این مورد مواجه بودیم كه بعضی از نهادها و سازمان های دولتی كه بن دریافت كرده اند از خودشان برای تجهیز كتابخانه شان خریداری می كردند، این خرید كتاب نبوده بلكه پولشویی است.

رییس رسیدگی به تخلفات نمایشگاه بین المللی كتاب تهران درباره كمیته حمایت و خرید كتاب معاونت فرهنگی كه از امروز در مصلا مستقر شده اند، اظهار داشت: این كمیته از ناشران خصوصی تا سقف یك میلیارد تومان خرید می كند. این خرید برای غرفه هایی با متراژ 40 متر، 70 درصد از میزان اجاره بهای غرفه آنها، برای غرفه هایی با متراژ 40 تا 70 تا سقف 50 درصد اجاره بهای غرفه آنها و غرفه هایی با متراژ بالای 80 متر تا سقف 30 درصد اجاره بهای غرفه آنها است كه این آمار نشان داده است حمایت به سمت ناشران كوچك تر است.

امیرزاده ظهار كرد: كمیته حمایت و خرید كتاب معاونت فرهنگی به دنبال كتاب هایی است كه در جریان فرهنگ اثرگذار باشند. همینطور كتاب هایی كه چاپ اول آنها باشد در اولویت قرار دارد. همان گونه كه می دانید باشگاه های كتابخوانی و مروجان كتاب و كتابخوانی و روستاهای دوستدار كتاب در سراسر كشور وجود دارند. ما سه هزار باشگاه كتابخوانی، 100 روستای دوستدار كتاب و 100 شهر در طرح ترویج كتابخوانی حضور دارند، كتاب هایی كه در طرح های حمایتی خریداری می شوند به آنها اختصاص می یابد.

همایون امیرزاده درباره مكانیزم نظارتی بر روی ناشران هم اظهار نمود: تمام بن كارت ها به نام صادر و در سامانه ما ثبت شده است. نام خریدار و ناشر در سامانه ثبت می گردد ازاین رو ما بر روی خرید كتاب ها نظارت داریم زیرا كه نام خریدار و فروشنده در تراكنش ها ثبت می گردد.

او درباره بی نظمی هایی كه در روز اول و دوم نمایشگاه با عنایت به تجربه 30 ساله نمایشگاه بین المللی كتاب تهران وجود دارد، توضیح داد: انتقال تجربیات دوره های قبلی نمایشگاه به این دوره بر كسی پوشیده نیست. تجارب به صنف منتقل شده است اما شرایط عملكردی ما تابع مكان است و با تغییر مكان این اتفاقات افتاده است. ما در حال تبادل تجارب خود به بخش خصوصی و صنف هستیم. این مورد به خاطر مانیفست اجرا نبوده است، ما یك مكان ثابت را نداریم البته به دنبال تخصصی كردن نمایشگاه و تشكیل دبیرخانه دائمی نمایشگاه هستیم تا نمایشگاه كتاب فقط یك فعالیت 10 روزه نباشد و این فعالیت در طول سال مستمر برگزار گردد.

او در مورد انتقال تجارب نمایشگاه های بین المللی به نمایشگاه كتاب تهران هم اظهار نمود: این مورد به لحاظ محتوایی اتفاق افتاده است. ما در غرفه ها ساماندهی رایت، رایت سنتر و بحث میهمان ویژه را در این سال ها داشتیم كه این مورد منجر به تبادل اطلاعات شده است. همینطور در سرای اهل قلم جلساتی برگزار و درباره ادبیات سخن گفته می گردد.

رییس رسیدگی به تخلفات نمایشگاه بین المللی كتاب تهران درباره ناشران نمونه و پشتیبانی از آنها، اظهار نمود: هم در بخش خصوصی و هم در بخش غیرخصوصی ناشران با یكدیگر رقابت دارند و فضا به نفع ناشران خصوصی است. ناشران خصوصی كه بعنوان ناشران برتر انتخاب شده اند كمترین حمایت را از وزارت ارشاد دریافت می كنند. ما نمی خواهیم حمایت ها از ناشران به كم توان شدن آنها در حوزه مالی منجر شود و از این مورد فاصله گرفته ایم اما ناشرانی كه فكر می كنند باید از آنها حمایت شود، وزارت ارشاد آماده پشتیبانی از آنهاست. از سوی دیگر ناشرانی كه بعنوان ناشر نمونه و برگزیده انتخاب می شوند در كتاب های چاپ جدید خود این عنوان را مطرح می كنند كه سبب معرفی این ناشر به مخاطبان می گردد در واقع یك نوع حمایت معنوی از آنها شكل می گیرد.

همایون امیرزاده در انتها آمار نهایی ناشران و كتاب های حاضر در نمایشگاه را اینگونه بیان كرد: حدود 456 هزار و 532 عنوان كتاب در نمایشگاه عرضه شده است و دو هزار و 573 ناشر در نمایشگاه ثبت نام كردند و 405 نمایندگی در نمایشگاه داشتیم. در بخش داخلی هزار و 715 غرفه وجود دارد. همینطور تعداد 456 هزار و 532 عنوان كتاب و 301 هزار و 432 عنوان داخلی هستند. 209 ناشر دولتی هم در نمایشگاه حضور دارند.
1397/02/13
19:16:04
5.0 / 5
5536
تگهای خبر: فرهنگ , فروش , كتاب , نمایشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه