۷ ماه برای بحران كاغذ كافی نیست؟!

۷ ماه برای بحران كاغذ كافی نیست؟! عطر و تن: وعده های اخیر وزارت ارشاد در خصوص قرار دادن كاغذ در لیست كالاهای اساسی و همینطور تخصیص مبلغ سه هزار میلیارد تومان اعتبار برای تامین مابه التفاوت نرخ ارز به منظور جلوگیری از افزایش قیمت كالاهای اساسی ـ دارو و كاغذ ـ تلاش هایی است كه با هدف بیرون آمدن از «بحران كاغذ» اندیشیده شده است؛ اما اینكه این راهكارها تا چه اندازه به بازار كاغذ جانی تازه می بخشد، پرسشی است كه به نظر می رسد در زمانی كوتاه پاسخش را دریافت خواهد نمود.


به گزارش عطر و تن به نقل از ایسنا، بحران كمبود كاغذ از اواسط پاییز ۹۶، سبب تولید نگرانی در بین نشریات خصوصی و طرح اعتراض هایی از جانب مدیران رسانه ها شد كه البته با مرور زمان و عملی شدن وعده معاون سابق امور مطبوعاتی درباره ی ترخیص یك محموله كاغذ از گمرك، تا اندازه ای این بحران كنترل شد؛ هر چند نوسانات بازار ارز سبب شد تا در فاصله ای كوتاه بار دیگر بازار كاغذ با بحران مواجه شود.
این نوسانات سبب افزایش قیمت كاغذ شد و در بدو امر واكنش وزیر فرهنگ و ارشاد را به دنبال داشت؛ سید عباس صالحی با انتشار پیامی در توئیتر خود نوشت: «كاغذ در فهرست كالاهای اساسی چون مواد غذایی و دارویی قرار گرفت و از تفاوت ارزی، كه دولت تامین می كند، برخوردار خواهد بود. برای ناشران، نویسندگان و اصحاب مطبوعات، خبر خوشایندی است كه دولت نیاز فرهنگی را چونان غذا و دارو برای كشور مهم و اساسی می داند.»
اما به دنبال نوسانات بازار ارز و تغییر در قیمت فروش كاغذ، محمد تقی خوشبین ـ واردكننده كاغذ ـ در گفت وگویی با ایسنا از افزایش ۴۰۰ تومانی كاغذ اطلاع داد و اظهار نمود كه نوسانات ارز سبب افزایش قیمت فروش كاغذ از ۳۵۷۰ به ۳۹۶۰ تومان شد. او پیشنهاد كرد كه دولت می تواند با پرداخت ما به تفاوت قیمت افزایش یافته به نشریاتی كه توان موجهه با این افزایش قیمت را ندارند، كمك نماید.
وعده وزیر فرهنگ و ارشاد در خصوص قرار گرفتن كاغذ در فهرست كالاهای اساسی، بعد از چند روز با شبهاتی همراه شد كه واكنش مدیر كل حوزه وزارتی و سرپرست مركز روابط عمومی و اطلاع رسانی این وزارتخانه را به دنبال داشت؛ محمد مهدی احمدی (مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد و مدیركل حوزه وزارتی) روز گذشته اظهار نمود كه پیش از این وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در یادداشتی به قرار گرفتن كاغذ در فهرست كالاهای اساسی اشاره كرده بودند، بر مبنای مصوبه هیات وزیران و همینطور نامه معاون اول رییس جمهوری، مقرر شد به منظور جلوگیری از افزایش قیمت كالاهای اساسی، دارو و كاغذ، مبلغ سه هزار میلیارد تومان اعتبار برای تامین مابه التفاوت نرخ ارز تخصیص یابد.
او تصریح كرد كه مبحث قرار گرفتن كاغذ در لیست كالاهای اساسی در جلسه اخیر هیات دولت هم مجددا مطرح و پیگیری شده است؛ ازاین رو كاغذ در لیست كالاهای اساسی قرار گرفته است.
هر چند چنین تلاش هایی را نمی توان بی تاثیر دانست، اما اینكه در عمل چقدر این وعده ها عملی می شوند و برگزاری جلسات مختلف در معاونت مطبوعاتی می تواند به نشریات كم جان كمك نماید، مبحث دیگری است.
این روزها نشریات خصوصی در رقابتی نابرابر با رسانه های دولتی، به سختی خویش را به پیشخان روزنامه فروشی ها می رسانند و خیلی از مدیران مسوول روزنامه ها بر كمیاب شدن، كاغذ تاكید می كنند. تداوم این روند به نابودی بیشتر رسانه های كاغذی و صدمه به روزنامه نگارانی منجر می گردد كه در شرایط عادی هم از امنیت شغلی خوبی برخودار نیستند و با كوچكترین تنشی تنشان به لرزه می افتد.
بخش رسانه ایسنا در گفت وگو با مدیران مسؤول بعضی از مطبوعات خصوصی، عملی شدن این وعده و به صورت كلی شرایط فراهم كردن كاغذ را پیگیری می كند كه گزارش آن بزودی منتشر می گردد.1397/02/09
23:45:38
5.0 / 5
4771
تگهای خبر: دارو , فرهنگ , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه