برگزاری همایش سعدی و پترارك

برگزاری همایش سعدی و پترارك عطر و تن: همایش «سعدی و پترارك» در تهران برگزار می گردد.


به گزارش عطر و تن به نقل از ایسنا، همایش «سعدی و پترارك» در ایام سه شنبه و چهارشنبه ۲۸ و ۲۹ فروردین ساعت ۱۶ در مركز فرهنگی شهر كتاب واقع در خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمد قصیر، نبش كوچه سوم برگزار می گردد.
سعدی شناسان و پترارك شناسانی كه در این دو روز سخن می گویند و عنوان سخنرانی شان به شرح ذیل است: دكتر سعید حمیدیان (سخنانی ناگفته یا ناشكافته درباره غزل سعدی)، دكتر میرجلال الدین كزازی (چالش سعدی با سنایی)، دكتر فائزه مردانی (سعدی پژوهی در ایتالیا، نگاهی به چند ترجمه از گلستان)، دكتر شیده احمدزاده (نوستالژی پترارك در غزلیات شكسپیر)، دكتر نسرین فقیه ملك مرزبان (تفاوت گفتمان عشق در ادبیات فارسی و ادبیات ایتالیایی با مطالعه موردی قله های غزل فارسی با لئو پاردی و پترارك)، دكتر فاطمه عسگری (چهره و هویت معشوق در اشعار پترارك و سعدی)، دكتر فرح نیازكار (سعدی و پترارك: جانمایه غزل، جوهره سونت)، دكتر ایمان منسوب بصیری (پترارك و ادبیات روم باستان)، میترا مظاهری (پژوهشی تطبیقی در باب عناصر سنت های عاشقانه غزل سعدی و سونت های عاشقانه پتراركی)، زهرا زواریان، فرشته نوبخت، الهام فلاح (از سعدی چه آموخته ام؟)
این همایش به همت مركز فرهنگی شهر كتاب، مركز سعدی شناسی، رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ایتالیا، دانشگاه ساپینزای رم و دانشگاه بولونیا در ایران و ایتالیا برگزار می گردد و ورود برای علاقه مندان آزاد است.
در خبر برگزاری همایش «سعدی و پترارك» عنوان شده است: سعدی و پترارك دو شاعر تغزلی و غنایی در شعر فارسی و ایتالیایی هستند. غزل سعدی اوج شعرهای عاشقانه انسانی است و هرچند در غزل عاشقانه سرآمد است اما عارفانه ها و غزلیات پندآموز او هم كم نظیر است. پترارك هم بیشترین تاثیر را بر ادبیات دوران پس از خود داشته و كسانی چون بوكاچو، چاسر و شكسپیر از او تاثیر پذیرفته اند. شباهت های بسیاری می توان در اشعار و آثار سعدی و پترارك یافت.
1397/01/25
14:15:22
5.0 / 5
4773
تگهای خبر: ادبیات , فرهنگ , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه