عطر مناسب خود را انتخاب كنید

عطر مناسب خود را انتخاب كنید عطر و تن: برای آنكه عطر مناسب با شخصیت خود را بشناسید و آن را انتخاب كنید مطالعه این مطلب را از دست ندهید.


عطرها و ادكلن‌ها برای قرن‌ها بخشی جدانشدنی از تمدن بشری بوده‌اند. از زمان باستان تا كنون بشر در مواد مختلف به دنبال رایحه‌های مطلوب بوده و این رایحه‌ها را هم برای خوشبو كردن بدن و لباس‌ها و هم برای بیان شخصیت و موقعیت خود و حتی برای ایجاد خاطره‌های ماندگار به كار می‌برده‌اند. انتخاب یك عطر مناسب برای هر فرد، یك انتخاب كاملا شخصی است و به سلیقه فرد مرتبط است اما عوامل زیادی در این انتخاب نقش دارند، عواملی مثل تركیب عطر، تجربیات گذشته، مسائل ژنتیكی. در این مقاله به بررسی عواملی كه در انتخاب عطر مناسب نقش دارند خواهیم پرداخت.
تركیبات مختلف و عطر و نحوه عملكرد آن‌ها پس از استفاده و همچنین تاثیری كه روی تركیبات شیمیایی بدن دارند می‌توانند در انتخاب یك عطر برای یك فرد خاص با ویژگی‌های خاص موثر باشند. بنابراین اگر ما درباره این عوامل اطلاعت و شناخت كافی داشته باشیم و بتوانیم ویژگی‌های هر عطر را تشخیص دهیم انتخاب عطر برای هر فرد ساده خواهد بود و می‌توانیم بهترین عطر را برای خود یا عزیزانمان تهیه كنیم.
 
آیا عطرها روی تن افراد مختلف بوی متفاوتی دارند؟
حتما تاكنون پیش آمده كه بوی عطری را كه دوستتان استفاده می‌كند پسندیده‌اید اما وقتی خودتان آن را استفاده كردید بوی متفاوتی را حس می‌كنید، این رفتار عطر بسیار سردرگم كننده است اما این رفتار یك دلیل علمی دارد. هرچند هر عطری تركیب شیمیایی مشخصی دارد اما بدن و پوست هر فردی واكنش متفاوتی به آن مواد نشان می‌دهد، هورمون‌ها نیز در این مساله بی تاثیر نیستند و باعث می‌شوند رایحه عطرها در بدن افراد مختلف متفاوت حس شود. حتی یك عطر مشابه روی بدن یك فرد در طول ماه‌های روز می‌تواند به شكل متفاوتی حس شود. نحوه تغذیه و رژیم غذایی فرد نیز در تركیبات شیمیایی بدن او و بالطبع واكنشی كه بدن او به عطر نشان می‌دهد موثر است.
 
تاثیر عطر روی مغز
حس بویایی ما كاملا تحت تاثیر سیستم مغزی و عصبی بدن است و از آن جایی كه سیستم عصبی بدن تحت تاثیر حالات روحی و روانی فرد، خاطرات و احساسات قرار دارد بنابراین احساس ما از رایحه یك عطر می‌تواند تحت تاثیر این عوامل قرار گیرد و برای هر فردی متفاوت و شخصی باشد. در كنار این عوامل خاطرات خاص و احساسات مرتبط با بوهای موجود در طبیعت و رایحه‌های مصنوعی به طور ضمنی ضمیر ناخودآگاه ما را تحت تاثیر قرار می‌دهند و باعث می‌شوند عطر خاصی را دوست داشته باشیم یا نداشته باشیم و آن را انتخاب كنیم یا نكنیم. حتی این عطرها ممكن است روی سلامت و رفتار ما نیز تاثیر داشته باشند به طور مثال عطر نعناع عملكرد مغز را تقویت نموده و سیگنال‌هایی به بدن می‌فرستد كه باعث افزایش حركت در بدن می‌شود. اسطوخودوس كه از آن در رایحه‌درمانی هم استفاده می‌شود در كاهش ضربان قلب و ایجاد آرامش روحی نقش دارد. عطرها به طور خاص به هویت شخص مرتبط هستند و هر كسی كه از آن عطر استفاده كند به نحوی با آن رایحه متصل خواهد بود و برای همیشه آن رایحه برای افراد دیگر تداعی كننده آن شخص خواهد بود.
 
تجربیات شخصی از عطر
واكنش هر شخص نسبت به یك عطر می‌تواند كاملا تحت تاثیر تجربیات شخصی فرد در زندگی گذشته باشد. برای مثال افرادی كه خاطرات خوبی از پختن كیك و شیرینی با عزیزان خود در دوران كودكی داشته‌اند واكنش مثبتی به عطر وانیل یا دارچین نشان می‌دهند. در مقابل، كسی كه دچار آسم باشد رایحه‌ای كه حاوی عطر توتون و تنباكو باشد او را آزرده خواهد كرد چون یادآور خاطرات بدی از مشكلات حاد تنفسی وی در گذشته است. تحقیقات جدیدی نشان داده است كه علاقه یا نفرت ما از عطری خاص تحت تاثیر ژنتیك ما نیز هست و معمولا اگر كسی یك عطری را بپسندد افرادی كه با وی نسبت خونی نزدیكی دارند نیز آن عطر را خواهند پسندید. بنابراین اگر می‌خواهید برای كسی عطری بخرید می‌توانید بر اساس علاقه بستگان وی به عطرهای خاص در انتخاب عطر مناسب تصمیم‌گیری كنید.
 
انتخاب عطر مناسب بر اساس ویژگی‌های فردی
با این كه انتخاب میان عطرهای متنوع و بی‌شمار موجو در بازار كه تا حد زیادی هم شبیه به هم هستند كار تقریبا غیرممكنی به نظر می‌رسد اما با چند ترفند می‌توان این انتخاب را ساده‌تر كرد و یك عطر مناسب انتخاب كرد. زمانی كه می‌خواهید برای خودتان عطر بخرید از كاغذ استفاده نكنید و به جای باریكه‌های كاغذ عطر را مستقیم روی بدن خود اسپری كنید تا بدن شما به آن واكنش نشان دهد و بوی واقعی عطر را روی بدن خود بسنجید. اما اگر برای شخص دیگری عطر انتخاب می‌كنید ابتدا رایحه‌هایی را كه او می‌پسندد پیدا كنید و به دنبال عطرهایی بگردید كه حاوی آن رایحه باشند. می‌توانید برای پیدا كردن رایحه‌های دلخواه یك فرد نام و برند رایحه محبوب آن شخص را پیدا كنید و تركیبات آن را در اینترنت و سایت‌های معتبر و رسمی آن برند پیدا كنید سپس به دنبال عطری بگردید كه همان رایحه‌ها را داشته باشد.
1396/04/15
19:56:10
5.0 / 5
6139
تگهای خبر: عطر , ادكلن , خوشبو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه