اظهار نظر فرهاد حسن زاده ساعتی پیش از اعلام برنده هانس كریستین اندرسن

اظهار نظر فرهاد حسن زاده ساعتی پیش از اعلام برنده هانس كریستین اندرسن عطر و تن: فرهاد حسن زاده كه یكی از ۵ نامزد نهایی جایزه ˮهانس كریستین اندرسنˮ است با بیان كه ادبیات كودك در ایران نوپاست می گوید: این فرصت ها سبب می گردد نویسنده های جوان به خودباوری برسند.به گزارش عطر و تن به نقل از ایسنا، فرهاد حسن زاده ساعتی پیش از اعلام برنده نهایی این جایزه درباره این كه برنده شدنش در این جایزه چه تأثیری می تواند بر ادبیات كودك ایران داشته باشد، اظهار داشت: ادبیات كودك در ایران نوپا و جوان است. این فرصت ها سبب می گردد نویسنده هایی كه به صورت جدی در این عرصه كار می كنند به یك خودباوری برسند كه چنانچه تلاش و پشتكار داشته باشند و با وسواس كار كنند می توانند به این مرتبه برسند كه برای ایران افتخار كسب كنند.

تنها برنده ایرانی این جایزه جهانی فرشید مثقالی تصویرگر نامدار است. مجموعه آثار وی در سال ۱۹۷۴ این جایزه را از آن خود كرد. هوشنگ مرادی كرمانی هم در سال ۱۹۹۲ از جانب هیئت داوران این جایزه مورد تشویق قرار گرفت. از ایران محمدرضا یوسفی در سال ۲۰۰۰ و محمدهادی محمدی در سال ۲۰۰۶، احمدرضا احمدی در سال ۲۰۱۰، هوشنگ مرادی كرمانی ۲۰۱۴ و فرهاد حسن زاده ۲۰۱۸ در بخش نویسندگان و نسرین خسروی در سال ۲۰۰۲، محمدعلی بنی اسدی در سال ۲۰۱۲ و پژمان رحیمی زاده در سال ۲۰۱۶ در بخش تصویرگران نامزد دریافت این جایزه شدند.
احمدرضا احمدی در سال ۲۰۱۰ و هوشنگ مرادی كرمانی در سال ۲۰۱۴ در بین ۵ نویسنده فینالیست، و محمدعلی بنی اسدی در سال ۲۰۱۲ و پژمان رحیمی زاده در سال ۲۰۱۶ در بین ۵ تصویرگر فینالیست این جایزه قرار گرفتند. در این دوره هم فرهاد حسن زاده موفق شده است تا در لیست ۵ نویسنده فینالیست و برتر جهان برای كسب جایزه رقابت نهایی را انجام دهد.

جایزه هانس كریستین اندرسن یا نوبل كوچك، معتبرترین جایزه ادبی و هنری در حوزه ادبیات كودكان است كه از جانب دفتر بین المللی كتاب برای نسل جوان به منظور بالا بردن سطح ادبی و هنری كتاب های كودكان هر دو سال یك بار، به مجموعه آثار یك نویسنده و یك تصویرگر داده می گردد.
مارگریت دوم ملكه دانمارك حامی و مشوق ویژه اهدای این جایزه است. پشتیبان مالی برنامه های جایزه اندرسن تا سال ۲۰۰۸ نیسان موتور ژاپن و از سال ۲۰۰۹ جزیره نامی در كره جنوبی است.
اهدای این جایزه به مجموعه آثار یك نویسنده از سال ۱۹۵۶ و به مجموعه آثار یك تصویرگر از سال ۱۹۶۶ شروع شده است. این جایزه شامل یك پلاك طلا و یك دیپلم افتخار است كه در مراسمی در كنگره دوسالانه IBBY، به برندگان اهدا می گردد. نامزدهای جایزه هانس كریستین اندرسن از جانب دفاتر ملی نامزد می شوند و داوران بین المللی كه از كارشناسان برجسته ادبیات كودكان هستند، برندگان این جایزه را از میان نامزدهای معرفی شده برمی گزینند.

از جمله معیارهای گزینش برندگان می توان به نكات زیر اشاره كرد:

-كیفیت بالای زیبایی شناختی آثار نویسنده و تصویرگر
-در نظر گرفتن مخاطب كودك و نوجوان
-خلاقیت و نوآوری
-استمرار در خلق اثر برای كودكان و نوجوانان
-اصالت و گستردگی جامعه مخاطب
-داشتن تاثیر ماندگار در ادبیات كودكان جهان
1397/01/09
11:22:51
5.0 / 5
4576
تگهای خبر: ادبیات , جایزه , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه