اقدامات اورژانسی در رویارویی با برق گرفتگی

اقدامات اورژانسی در رویارویی با برق گرفتگی به گزارش عطر و تن، عضو هیئت علمی طب اورژانس دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، اظهار داشت: سوختگی با برق می تواند مشکلات زیادی را به دنبال داشته باشد، ازاین رو برق گرفتگی را جدی بگیرید و در نخستین فرصت بیمار را به مراکز درمانی برسانید.


به گزارش عطر و تن به نقل از ایسنا، دکتر افشین امینی با اشاره به این که یکی از مهم ترین مواردی که می تواند به مصدوم گرفتار برق گرفتگی کمک نماید، مهارت کافی فرد کمک کننده است، اظهار نمود: در صورتیکه فاقد مهارت کافی هستید عدم ورود به منطقه خطر منطقی ترین و مفیدترین کار شماست.
او داشتن مهارت کافی در برق گرفتگی ها را مهم ترین فاکتور کمک به مصدوم عنوان نمود و اضافه کرد: یادتان باشد اگر وارد منطقه ای شدید که درآن محل برق گرفتگی وجود دارد، پیش از این که به سمت مصدوم بروید ابتدا منبع برق را قطع کنید.
این عضو هیئت علمی دانشگاه یادآوری کرد: در گام اول باید منبع اصلی برق قطع شود چون که در غیر این صورت، فردی که قصد کمک دارد هم در معرض خطر است ضمن این که صدمات بیشتری را هم متوجه مصدوم خواهد نمود.
وی با اشاره به این مورد که اگر دسترسی به منبع برق ندارید به صورت مثال منبع برق تیر برق شهری است، توضیح داد: در این مواقع جدا کردن ارتباط فرد با منبع برق می تواند کمک کننده باشد.
وی با تأکید بر این که باید ابتدا یاد بگیرید که روش های مراقبت از خود در برق گرفتگی ها چگونه است، افزود: اگر به سراغ منابع برق می روید حتما باید مجهز به دستکش مقاوم به رسانا باشید.
امینی اخطار داد: با لوازم ایمنی در محل هایی که احتمال برق گرفتگی وجود دارد آشنا باشید و بدانید چه نوع دستکش و کفشی را باید بپوشید.
وی تصریح کرد: در گام اول اتصالات را شناسایی کنید، به صورت مثال اگر مقرر است میله بلند فلزی را حمل کنید ابتدا باید ارتفاع آنرا تا سیم های برق محاسبه کنید، چون که در صورتیکه میله آهنی با سیم های تیربرق تماس پیدا کند بدون شک گرفتار برق گرفتگی خواهید شد.
این عضو هیئت علمی طب اورژانس دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، افزود: اگر روی پشت بام میله فلزی بلندی را جابه جا می کنید خیلی مراقب باشید که این میله به سیم های برق شهری برخورد نکند.
امینی یادآوری کرد: ارزیابی دقیقی نسبت به اتصالات برقی داشته باشید.
وی با اشاره به این که دستکش های مقاوم در مقابل رسانا را برای مساعدت با فرد گرفتار سانحه برق گرفتگی باید بشناسید، افزود: این مورد هم که کفش شما خیس نباشد در مواجه با اتصالات برقی و یا فردی که گرفتار برق گرفتگی شده اهمیت دارد، چون که بمحض برقراری اتصال حتما گرفتار برق گرفتگی خواهید شد.
او با تأکید بر این که فرایند برق گرفتگی دارای ورودی و خروجی است، اخطار داد: اگر با دو دست یک منبع را بگیرید حتما برق شما را خواهد گرفت ولی اگر دو دست شما به هم متصل باشد، چون تنها یک ورودی وجود دارد، احتمال برق گرفتگی کمتر است.
وی اظهار داشت: به شرایط اطرافتان توجه داشته باشید، اگر هوا بارانی و همه جا خیس شده یا بر اثر باد و طوفان تیربرقی گرفتار صدمه شده باشد، دقت کنید که یک ورودی و خروجی داشته باشید به صورت مثال اگر روی دوپای خود ایستاده اید، روی یک پا بایستید، شما در این حالت تنها یک ورودی دارید و احتمال برق گرفتگی بشدت پایین خواهد آمد.
وی افزود: در شرایطی که هوا بارانی و یا اطراف محل برق گرفته خیس است، فورا هر دو پا را به هم بچسپانید و اجازه ندهید دو ورودی داشته باشید و خروج نداشته باشید، این مورد منجر به این مساله خواهدشد که احتمال برق گرفتگی شما به حداقل برسد.
امینی در پاسخ به این پرسش که در صورت مواجهه با فردی که گرفتار برق گرفتگی شده چه اقدامی ضروری است؟ افزود: در گام اول منبع برق را قطع کنید و اگر نمی دانید منبع برق گرفتگی کجاست، از این مورد که شما در معرض خطر نیستید مطمئن شوید، به صورت مثال اگر جریان برق در همه جا انتشار یافته باید از کفش ها و دستکش های عایق استفاده کنید.
وی افزود: اگر لوازم مقاوم در مقابل برق ندارید، می توانید از چوب خشک استفاده کنید و فرد را از منبع برق جدا کنید، این کار منجر به این می شود که مدت زمان برق گرفتگی کمتر شده، سوختگی به حداقل برسد و اختلال در ریتم قلب هم کاهش پیدا کند.
این عضو هیئت علمی دانشگاه با اعلان اینکه اگر فردی در اثر برق گرفتگی مبتلا به اختلال در ریتم قلب و کاهش هوشیاری شد باید ضمن حفظ خونسردی اقدامات اورژانسی احیا را برای فرد انجام دهید، تاکیدکرد: اگر مصدوم گرفتار سوختگی شد و هوشیار است به او چیزی نخورانید و اجازه دهید فرد در حالت استراحت مطلق باشد.
استفاده از پمادهای سوختگی موضعی سفارش دیگر این عضو هیئت علمی دانشگاه در مواجه با سوختگی ناشی از برق گرفتگی بود.
وی تصریح کرد: در اسرع وقت با اورژانس تماس بگیرید یا بیمار را به نخستین مرکز بیمارستانی برسانید.
بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی وی، تصریح کرد: سوختگی با برق می تواند مشکلات زیادی را به همراه داشته باشد بنابراین؛ برق گرفتگی را جدی بگیرید و در نخستین فرصت بیمار را به مراکز درمانی برسانید.1402/08/29
13:01:47
5.0 / 5
213
تگهای خبر: بیمار , پزشك , درمان , قلب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه